Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Stát se nedohodl s firmou na prodeji polí pod D35, pozemky vyvlastňuje

  • 18
Naprostá většina vlastníků pozemků v trase budoucí D35 byli soukromníci. Ředitelství silnic a dálnic se však na úplném konci výkupů musí vypořádat i s firmou z Dašic na Pardubicku, která na úseku z Časů do Ostrova stále vlastní tři pozemky.

„Bohužel dohoda se společností Loučná – Dašice po mnoha pokusech je vyloučená. Proto byla dne 20. března zaslána vyvlastňovacímu úřadu žádost o zahájení vyvlastňovacího řízení,“ uvedla vedoucí úseku výstavby pardubické pobočky ŘSD Hana Jarolímová.

V katastru nemovitostí se informace o vyvlastnění objevila začátkem dubna. Důvody, které k němu vedly, však známé nejsou.

„Nemám k tomu bližší podrobnosti. Řeší to naše právní kancelář,“ uvedl ve stručnosti ředitel společnosti Petr Jeníček.

Pravdou je, že společnost sídlící v Dašicích měla na potřebných pozemcích právní závazky. Ty však s bankou vyřešila již v červenci minulého roku. Od té doby nebyly parcely ničím zatížené.

Trochu paradoxní je skutečnost, že Jeníček je zároveň jednatelem další hospodářské společnosti Chroustovická. Ta přitom měla pod „pětatřicítkou“ šestici pozemků na katastru Městce. V tomto případě problém s prodejem nebyl a polnosti přešly do majetku silničářů koncem dubna loňského roku.

Hladce se silničáři domluvili i na výkupu pozemků se zemědělským podnikem Moras z Moravan, který měl půdu na katastru Prachovic u Dašic. Naopak průtahy komplikovaly převod parcel firmy Solvit, ovšem už i zde se situace dávno vyřešila.

A bez problémů se neobešlo ani čtvrteční zahájení záchranného archeologického výzkumu. Někteří zemědělci v okolí obce Časy totiž mají podle České televize na svých pozemcích uzavřené nájemní smlouvy. Proto nechtějí na svá osetá pole archeology pustit. Smlouvy mají vypršet až na konci září, což by výzkum na některých místech oddálilo o dalších pět měsíců.