Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzský skladatel nepřežil transport smrti, pohřbili ho v Přelouči

  8:51aktualizováno  8:51
Ačkoli byl konec války v Přelouči poklidný, nebyla tam nouze ani o hrůzné okamžiky, které jsou představeny v obnoveném přeloučském muzeu na výstavě nazvané Poslední dny druhé světové války. V lednu 1945 totiž projížděly městem takzvané transporty smrti.

Náhrobní deska na přeloučském hřbitově se jmény padlých. | foto: Jan Závodský

Do dnešních dnů jsou dochované vzpomínky pamětníků, které aktuální výstava prezentuje.

„Když jsem došel za závory směrem ke Břehům, transport se pomalu začal dávat směrem ku Praze. V tutéž dobu přijíždělo dodávkové auto Rolnických pekáren řízené Františkem Machačem a závozníkem Václavem Šetinou. Okamžitě jsme pochopili situaci. František Machač krájel velké skývy chleba a já spolu s Václavem Šetinou jsme jej vězňům do vagonů jedoucího transportu házeli přes namířené pušky doprovodných esesáckých vrahů.

Tehdy jsme byli z toho obrazu všichni šokovaní. Z jednoho vagonu jsme zaslechli hlas volající: ‚Já jsem Mňuk z Přelouče‘. Na tento hrozný moment nelidskosti a zvůle nikdy v životě nezapomenu a ani všichni, kteří tento transport smrti viděli,“ zveřejňuje muzeum jednu ze vzpomínek pamětníka.

Některé oběti jednoho ze dvou transportů jsou dodnes pohřbené na hřbitově v Přelouči.

Vězeň, jehož kapela bavila velitele tábora S novým objevem v této souvislosti přišel amatérský historik Jan Závodský. Mezi deseti oběťmi vyloženými v Přelouči, které nepřežily kruté a nepředstavitelné podmínky v otevřených vagonech, byl také vězeň s vytetovaným číslem 169889, francouzský skladatel filmové hudby Casimir Oberfeld.

„Farář, který oběti původem z Osvětimi na hřbitově pohřbíval, si poznamenal jejich vytetovaná čísla. Proto se podařilo nedávno zjistit, že stejná čísla má v evidenci i muzeum v Osvětimi,“ uvádí městský historik Matěj Pešta.

Fotogalerie

Po svém otci pátral také syn skladatele Casimira Oberfelda Gregoire Dunant. V roce 2011 se kvůli tomu dokonce uskutečnila exhumace ostatků za účelem určení otcovství, protože on sám byl jako nemluvně adoptován.

Francouzský skladatel polského původu proslul jako autor filmové hudby a šansonů. Dodnes jeho skladby zní v 52 francouzských filmech. Po zatčení byl předán gestapu a v roce 1943 musel v Osvětimi bavit svojí hudbou vězeňská kápa.

Kromě dalších dvou identifikovaných vězňů není o dalších s čísly 179164, E 9165, F 200531, F 200851, F 200552, F 200863, F493 nic známo. V Přelouči je navíc pohřbený i německý voják wermachtu, který tu zemřel při vlakovém odsunu Němců v září 1945.

Dohodu o provokaci nedodrželi

Výstava referuje také o incidentu z 9. května 1945, kdy padli při obraně labského mostu a vodní elektrárny dva občané z Lohenic a Břehů.

Casimir Oberfeld

Proslul jako autor meziválečných operet, jeho jménem je podepsána i hudba k více než padesáti filmům. Pocházel z židovské rodiny a narodil se jako Kasimierz Jerzy Oberfeld v polské Lodži. Hudbu studoval původně ve svém rodišti, ale již počátkem dvacátých let odešel do Francie, kde se jako profesionální hudebník začal prosazovat od roku 1924. Skládal také šansony pro tehdy populární zpěváky.

„Ačkoliv platila dohoda mezi Čechy a Němci, že se nebudou při obraně mostu provokovat, nějaký Němec vystřelil. Dodnes tam stojí jejich pomníček,“ říká Pešta.

Příznivci vojenské techniky se zase mohou přijít podívat na příběh tanku, který stál 40 let na přeloučském náměstí. Vtip je v tom, že samotnou Přelouč Rudá armáda tanky neosvobodila. Podle historiků přijeli Rusové do města běžnými vojenskými auty.

Kromě dobových fotografií jsou vystaveny také autentické předměty z období let 1939 až 1945. Ať už jde o náboje z leteckého náletu na okolí Přelouče z dubna 1945, oblek politického vězně či dobové dokumenty.

Výstava potrvá od 5. května do 30. září, k vidění je v prostorách Kulturního a informačního centra města Přelouče na Masarykově náměstí. Vstup na výstavu je zdarma. Otevřeno je každý den kromě neděle, mimořádně i na státní svátek, tedy v pátek 8. května od 10.30 do 12 hodin.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz