Adolf Born na zahájení své výstavy v roce 2010.

Adolf Born na zahájení své výstavy v roce 2010. | foto: ČTK

Do Poličky se nastěhovali Mach a Šebestová i další Bornovy výtvory

  • 0
V Centru Bohuslava Martinů v Poličce je od soboty vystaveno dílo jednoho z nejuznávanějších českých výtvarníků současnosti, Adolfa Borna. A už název výstavy Nejen Mach a Šebestová dává najevo, že nejde jen o podívanou a zábavu pro děti.

Návštěvníci uvidí klasické Bornovy kompozice, ve kterých nechybí elegantní pánové v kloboucích, dámy s hlubokými dekolty, vysokými účesy, se střevíčky s podpatky či s cigaretovými špičkami.

Adolf Born

Ostrov pro šest tisíc budíků podle Adolfa Borna

Narodil se v Českých Velenicích, vystudoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1960 byla jeho díla vystavena po celém světě a získal za ně mnoho cen. Jeho doménou je grafika - suchá jehla, lept a především litografie. Jeho nejznámější díla zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka, Julese Verna, A. Dumase staršího, Vojtěcha Steklače a jiné.

"V první části seznamujeme návštěvníky s grafickými listy, které představují Bornovu volnou tvorbu. Jsou prodchnuty odkazy na jeho velkou vášeň - cestování. Reálné motivy z cizích zemí jsou zabydlené bizarními postavami s charakteristickými zvířecími rysy. Návštěvníky také potěší motivy z c. a k. mocnářství a naznačené citace z klasické literatury a filozofie," uvedla Alena Jandlová z Centra Bohuslava Martinů.

V druhé části výstavy je k vidění knižní ilustrace, kterou Adolf Born ve své tvorbě staví na první místo.

Říká: "Ilustrace, stejně jako text, musí žít svým vlastním životem. Text si sám řekne, jakou technikou jej výtvarně zvládnout."

K vidění je také jeho práce pro kinematografii - originál scénáře večerníčku Mach a Šebestová a ukázka postupu animace.