Portrét Přemysla Otakara II.

Portrét Přemysla Otakara II. | foto: cs.wikipedia.org

Vysoké Mýto letos oslaví 750 let od založení Přemyslem Otakarem II.

  • 1
Už před tři čtvrtě tisíciletím založil Přemysl Otakar II. Vysoké Mýto. Obyvatelé města si čin krále "železného a zlatého" budou letos celý rok připomínat různými akcemi. Vrcholem jubilejního roku má být odhalení sochy zakladatele města. Zatím se však na ni nevybralo dost peněz.

Letopočet 750 let nelze přehlédnout, a proto už od loňska "štáby" lidí větších i menších vysokomýtských organizací a institucí připravují řadu akcí, které jsou jubileu města věnovány.

Tipy do diáře

8. března

Slavnostní předávání Výročních cen města

31. března

Jarní kujebácký jarmark - tradiční řemesla, krajové speciality

18. dubna

Den země - přehlídka ekologických produktů

19. - 20. května

20. ročník Národní přehlídky dětských dechových hudeb Čermákovo Vysoké Mýto - tradiční přehlídka muzikantů

1. června

Evropský plavecký den - masová akce nejen pro plavce

9. června

Sodomkovo Vysoké Mýto - automobily, koncerty, výstavy...

27. - 31. srpna

Týden hudby - multižánrová přehlídka alternativy

7. - 9. září

Oslavy 750 let založení města, Mezinárodní partnerské dny - vrcholem odhalení sochy

7. - 28. září

Vysoké Mýto v obrazech - výstava v Galerii ve Zvonici

7. - 30. září

Vivat Mýto - 750 let kamenné krásy - výstava v Regionálním muzeu

2. prosince

Vánoční kujebácký jarmark - prodej řemeslných výrobků

23. prosince

Koncert a živý betlém v barokním areálu ve Vraclavi

"Pro dnešní generaci je takové jubileum výjimečné, proto budeme slavit celý rok, kulturními i sportovními akcemi. I všechny tradiční programy budou slavnostnější a ve slavnostnějším duchu než v běžných letech," řekl starosta jednoho z nejstarších měst na východě Čech Miloslav Soušek.

Regionální muzeum pořádá k jubileu na únor a březen cyklus přednášek Sláva Mýtu! "Celkem čtyři přednášky významných odborníků přiblíží problematiku zakládání měst ve středověku, jejich vzestup i definitivní pád v době stavovského povstání, to vše na pozadí vývoje Vysokého Mýta i dalších východočeských měst," uvedl ředitel Regionálního muzea Jiří Junek.

První výstava s názvem Zločin a trest přiblíží města 16. až 18. století s jejich mučírnami a popravišti. Výstavu pardubických muzejníků doplní reálie z Vysokého Mýta.

Kujebácký jarmark i Čermákovo Vysoké Mýto

K tradičním akcím, které "ochutí" významné výročí města, budou patřit březnový Kujebácký jarmark, dubnový Den Země a jubilejní dvacáté Čermákovo Vysoké Mýto v květnu.

Při Evropském plaveckém dnu na Den dětí pak ukážou svoje organizátorské schopnosti hlavně vysokomýtští sportovci. Mimořádným festivalem se stane i letošní Sodomkovo Mýto druhou červnovou sobotu, jemuž dominuje retro styl třicátých let 20. století.

Na výjimečné hudební zážitky se mohou těšit i účastníci Týdne hudby na konci srpna, který představí vždy nějaké pozoruhodné osobnosti celorepublikové i východočeské alternativní scény.

Oslavy 750 let města vyvrcholí ve dnech 7. - 9. září, kdy v obrazech, dokumentech a fotografiích připomenou muzejníci a galeristé dlouhou historii města, uskuteční se Městské partnerské dny a centrum města ožije díky bohatému kulturnímu programu, jemuž bude dominovat odhalení sochy Přemysla Otakara II. Zřejmě i za účasti prezidenta Václava Klause.

"Odhalení sochy bude záležitost zcela mimořádná, důstojná nejen z hlediska našeho města, ale všech měst, o která se Přemysl Otakar II. zasloužil. Považuji to za nejdůstojnější část programu v celém roce," řekl Miloslav Soušek.

Na sochu potřebují přes milion. Mají polovinu

Má to však háček. Organizátoři sbírky mají nyní na kontě přes půl milionu korun, potřebují však nejméně dvojnásobek.

"Opět prosíme občany našeho města o další pomoc. V příštích osmi měsících buď dílo dokončíme, nebo budeme nuceni projekt odsunout," upozorňují ve své poslední výzvě na riziko zrušení hlavního bodu programu Augustin Andrle a Jan Klíma z občanského sdružení Pomník zakladateli města.

Ve hře je stále umístění pomníku pojmenovaném po zakladateli města na "jeho" centrálním náměstí, anebo před Pražskou bránou.

"Obě místa jsou dobrá, i to před Pražskou bránou, protože to není socha dobyvatele nebo válečníka, ale zakladatele, který může tak u brány symbolicky zvát do města," dodal Miloslav Soušek.