Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasičů má kraj dost, narkomanů málo. Chybějí investice a čistý vzduch

  9:00aktualizováno  15:39
Průzkum Místo pro život 2012 zjišťoval, jak se lidem v Pardubickém kraji loni žilo ve srovnání s ostatními kraji. Agentura Databank našla řadu kladů, ale ani záporů nemá Pardubický kraj málo.

V mezikrajském srovnání má Pardubický kraj nebývale vysoký počet hasičů na tisícovku obyvatel. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Příští týden ve čtvrtek budou zveřejněny výsledky celorepublikového průzkumu Místo pro život. Pořádající agentura Databank předem prozradila alespoň některá mezikrajská srovnání.

Například zjistila, že se v Pardubickém kraji málo staví, a naopak se může chlubit dostatkem hasičů.

"Nejvíc mě překvapilo, že Pardubický kraj není až tak zajímavý pro investory," uvedl Petr Lutonský, mluvčí společnosti Datank, která průzkum pořádá.

Výše investic z CzechInvestu dosahuje v tomto kraji asi jen třetiny celorepublikového průměru. Navíc zatímco jinde rostou, v Pardubickém kraji meziročně výrazně poklesly o více než 57 procent. Podle Czechinvestu je to způsobeno skladbou průmyslu.

"Jestliže byl například loni co do počtu projektů dominantní sektor informačních technologií, který zažívá celosvětový boom, a nejlepší podmínky v této oblasti poskytují Jihomoravský či Středočeský kraj, tak právě v těchto regionech počet projektů roste," řekla mluvčí Czechinvestu Adéla Tomíčková.

Pardubický kraj podle ní oslovuje spíše projekty výrobní z tradičních oborů, jako jsou automobilový průmysl, elektrotechnika či strojírenství. Tyto projekty ale také představují větší objem investovaných prostředků, jejichž využití investoři nyní důkladně zvažují a jsou opatrnější.

Kyselých škodlivin je o čtvrtinu víc

Velmi nepříjemné je zjištění, že v Pardubickém kraji je také proti průměru o čtvrtinu vyšší množství okyselujících látek. A ještě horší je, že se navíc jejich množství navzdory průměrnému trendu v ostatních krajích meziročně zvyšuje.

Největšími průmyslovými znečišťovateli ovzduší v kraji jsou elektrárny v Opatovicích a Chvaleticích. Ale na čistotu vzduchu v krajském městě má největší vliv daleko menší teplárna v Synthesii, která vypustí ročně nad Pardubice skoro tři tisíce tun škodlivin. To se však změní k lepšímu.

Kraj jako místo pro život

Plusy

Počet problémových uživatelů drog
(na 1 000 obyvatel)

Pardubický kraj 0,77

ČR průměr 3,83

Počet dobrovolných hasičů (na 1 000 obyvatel)

Pardubický kraj 46

ČR průměr 33

Počet zaměstnaných zdravotně postižených na
1 000 zaměstnaných

Pardubický kraj 29

ČR průměr 21

Minusy:

Investice v korunách na
1 obyvatele

Pardubický kraj 1 090

ČR průměr 3 200

Množství okyselujících látek (přepočteno s koeficientem škodlivosti)

Pardubický kraj
0,20 (t/km²)

ČR průměr 0,15 (t/km²)

"Dobrou zprávou pro občany je, že existuje reálný plán, jak v dohledné době omezit spalování uhlí, a snížit tak únik škodlivin z teplárny do ovzduší. Počítá se s tím, že záložní kotel bude přebudován na spalování zemního plynu," uvedl Miroslav Rubeš, bývalý inspektor životního prostředí a místostarosta čtvrti Svítkov.

V Pardubickém kraji je také silně podprůměrný počet dětských hřišť kontrolovaných Krajskou hygienickou stanicí. Jestliže například v Plzeňském kraji kontrolují hygienici více než pět hřišť na tisícovku obyvatel, v Pardubickém to činí 0,19 procenta.

"Na každém provozovateli hřiště, potažmo na obcích záleží, zda oznámí stanici, kolik má na svém okrese hřišť s pískovištěm a zda je k provozu vydán provozní řád. Počet sledovaných hřišť s provozovatelem je tedy v rámci krajů velmi variabilní, a proto je porovnávání počtu kontrol problematické," reagovala na tento údaj pardubická hygienička Dagmar Švadlenková.

Statistickým číslem, kterému dá někdo znaménko plus a jiný minus je počet cizinců. Ve srovnání s průměrnou hodnotou 42 za celou republiku je v kraji počet cizinců na tisíc obyvatel poloviční, pouze 22.

Pozitivum: v kraji je málo narkomanů

Ale najdou se i údaje, které se od průměru odlišují pozitivně. Tím prvním je velmi podprůměrný počet problémových uživatelů drog. Ve srovnání s průměrem České republiky je jejich výskyt asi pětinový.

"Naše statistiky uvádí nejnižší počet problémových uživatelů drog. Zatímco na Pardubicku připadne na tisíc obyvatel zhruba jeden uživatel, v ostatních krajích jde průměrně o necelé čtyři," uvedla Radka Krůtová ze společnosti Datank, která výzkum zpracovala.

Tvoříme méně odpadu než jinde. Pardubický kraj vykazuje podprůměrnou produkci podnikového odpadu, hmotností 768 kilogramů za rok na obyvatele nedosahuje ani poloviny průměru.

Výjimečný je kraj i v počtu dobrovolných hasičů. Čtyřicet šest hasičů na tisícovku obyvatel je vysoké číslo, které převyšuje celorepublikový průměr o víc než třetinu. Zároveň ale platí, že jejich počet v poslední době klesá, zatímco ve většině ostatních krajů se k hasičům hlásí každý rok o něco více zájemců.

Zaměstnavatelé v kraji jsou také vstřícnější vůči zdravotně postiženým lidem. Jejich počet dvacet devět zaměstnanců na tisíc zaměstnaných je téměř o třetinu nad průměrem celé České republiky.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Vysoké Mýto přivítá tisícovku turistů, zahájí tam jarní sezonu

Vysokomýtskou památku znovu zdobí sgrafita. Ta původní vznikla v osmdesátých...

Ve Vysokém Mýtě se v sobotu uskuteční velký sraz turistů pod názvem Zahájení jarní turistické sezony. Akce se koná jako...

Za kafe rýmy. Zákazníci platili útratu v cukrárně vlastní básní

Světový den poezie v Bobo Cafe. Trojice litomyšlských dívek právě veršuje.

Dát si v kavárně dobrou kávu nebo čaj, ale namísto penězi zaplatit právě vytvořenou básní. Takovou možnost využili...

VIDEO: Dva tisíce tun uhlí vyloží s robotem v elektrárně jeden člověk

Robot a obsluha s dálkovým ovladačem při vykládce uhlí ve chvaletické...

Je to robot, je na dálkové ovládání, ale ani při exkurzích ho zájemcům ve chvaletické elektrárně do rukou nepůjčí....

Najdete na iDNES.cz