Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Babiše ani v ČSSD se při sčítání hlasů moc neslavilo. Jen ODS se smála

  8:21aktualizováno  8:21
Ti, kteří v Pardubickém kraji volby vyhráli, neměli velký důvod k oslavám. A tak výsledky udělaly radost hlavně Starostům, kteří poprvé bez pomocí TOP 09 pronikli do zastupitelstva, a ODS, která má místo ve vedení kraje téměř jisté.

Bývalý náměstek primátora Pardubic Alexandr Krejčíř z ODS patřil po zveřejnění výsledků k těm spokojenějším politikům. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ve štábu vítězného hnutí ANO v Pardubicích nevypukly bujaré oslavy jako v sousedním Královéhradeckém kraji. Nedošlo na tanec na stole ani na krájení dortu. V odpoledních hodinách přitom ve štábu ještě panovala taková nálada, jako kdyby o vítězi bylo dávno rozhodnuto. Pily se panáky a padaly vtípky na účet ČSSD.

Jenže s přibývajícím časem, který potvrdil těsné rozestupy favoritů, nadšení opadalo. Rozdmýchat se jej pokoušel lídr Jan Řehounek. „To mi ani nikdo neřeknete, že už máme dvanáct mandátů?“ zakřičel Řehounek.

Pak zase začal tleskat ve chvíli, kdy bylo spočteno asi 85 procent hlasů. Tehdy ho ale ještě primátor Martin Charvát mírnil, že je na oslavy brzy.

Podstatná část lidí štáb opustila ještě před sečtením všech hlasů a přípitkem. Nálada se uvolnila až při něm, především pak ve chvíli, kdy se nad Pardubicemi rozzářil ohňostroj. „To je na naši počest,“ zaznělo ve štábu.

Línkova Koalice ztratila křeslo, slavit nebylo vlastně co

Lidovci čekali na výsledek voleb v kanceláři KDU-ČSL umístěné v paneláku naproti Paláci. Za stolem s chlebíčky bylo jen pár lidí, do úzké místnosti by se jich moc nevešlo, neměli tu ani televizi. Pryč jsou doby, kdy Koalice pro Pardubický kraj pozvala v roce 2008 novináře na loď Arnošt, kde mohli sledovat totální vítězství ČSSD.

„Zařekl jsem se, že už nikdy nic podobného dělat nebudeme. Pokud je co slavit, tak se do hospody dá přejít vždycky,“ řekl lídr koalice Roman Línek. Možná deset dvacet minut při sčítání hlasů mohli lidovci snít o tom, že Koalice pro Pardubický kraj předstihne ČSSD a bude mít šanci po 16 letech opět získat křeslo hejtmana.

„Jsme za socanama jen o 168 hlasů,“ ozvalo se po páté hodině. Ale vzápětí zaznělo: „Teď jsme spadli.“ Na konci dne ztráta na druhou ČSSD činila přes tři tisíce hlasů, koalice ztratila jedno křeslo v zastupitelstvu. Žádný důvod k radosti. Nebo ano? „Těší mne ztráta komunistů. Jejich voliči dávali hlas hnutí ANO,“ řekl starosta Svitav David Šimek, který své křeslo v zastupitelstvu obhájil.

Piráti a Zelení ztratili naději hned na začátku sčítání

Zklamání zavládlo hned na začátku sčítání hlasů v koalici Pro otevřený kraj, kterou tvořili zelení, Piráti a Změna.

„Po prvních okrscích jsme se pohybovali nad třemi procenty, tak mi bylo jasné, že je to podobné předchozím volbám a o moc lepší už to nebude. Výsledek zůstal pod čtyřmi procenty, ale za Stranu zelených jsme tady v kraji udělali jeden z nejlepších výsledků v porovnání s dalšími regiony,“ uvedl lídr koalice Jakub Kutílek.

Dobrá nálada byla s ohledem k výsledkům naopak v Modrém domě ve Sladkovského ulici v Pardubicích, kde sčítání hlasů sledovali zástupci ODS. Pryč je však doba bohatých rautů a grilování na zahradě. Ve vyloženě skromných podmínkách šetřící strany postávalo kolem 19. hodiny už jen pár vytrvalců, kteří si pochvalovali dříve nemyslitelných devět procent hlasů.

„Jsme nejsilnější stranou na pravici. Na rozdíl od TOP 09 jsme zastavili náš pád a můžeme jít nahoru. Navíc máme dobrou šanci být v nové krajské koalici,“ uvedl nově zvolený zastupitel a bývalý náměstek primátora Alexandr Krejčíř.

Sociální demokraté televizi nakonec naladit nedokázali

Poněkud netradiční místo na sledování voleb si vybrali sociální demokraté, kteří se sešli v restauraci Philadelphia v Domě techniky. Přímo v sále, kde se konají diskotéky pro starší a pokročilé, se politici začali scházet už kolem 15. hodiny. Náladu přítomných nekalila jen ztráta na vedoucí hnutí ANO, ale především to, že v sále chyběl televizní signál na kanál ČT24.

Ačkoliv se u přístroje vystřídalo hned několik skupin mudrujících odborníků, kanál se nakonec naladit nepovedlo.

„Tak dneska holt bez Moravce,“ pronesl poslední z „mechaniků“, když selhalo i připojení přes počítač. Ovšem nasazení při sledování aktuálních výsledků tím vůbec neopadlo. Spíše naopak.

„Dotahujeme ANO! Už je to jen o procento a Línkovi utíkáme,“ hlásil každou chvilku náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký. Pravé pozdvižení v sále ale přišlo až ve chvíli, kdy se o tři hodiny později, než avizoval, objevil hejtman Martin Netolický. Hlasitý potlesk dával najevo, že socialisté berou výsledek jako velký úspěch.

„Máme třetí nejlepší výsledek ČSSD v rámci republiky. Za současné situace považuji 11 mandátů jako maximum možného. A jelikož jsem za poslední čtyři roky neviděl kolegu Jana Tichého na zastupitelstvu ani jednou, tak jsme vlastně neztratili nic,“ uvedl Martin Netolický.

Autoři: , , ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Najdete na iDNES.cz