Letiště v Chrudimi bude patřit výsadkářům, ukážou i historické padáky

  11:22aktualizováno  11:22
Vojáci si o víkendu v Chrudimi připomenou vznik první poválečné výsadkové jednotky československé armády. Oslavy připomenou 71 let staré události v Zákupech u České Lípy, kde v říjnu 1947 začali u pěšího praporu Československých parašutistů sloužit předchůdci dnešních elitních výsadkářů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: 43. výsadkový prapor ChrudimiDNES.cz

Že jsou dnešní vojáci hrdými nástupci svých předchůdců, předvedou v rámci oslav, které budou spojeny se dnem otevřených dveří 43. výsadkového praporu, tuto sobotu.

„Významná výročí zpravidla bývají kulatá nebo půlkulatá, my oslavujeme 71 let od založení Pěšího praporu 71. Nesl název pěší, ovšem byl výsadkový,“ říká k historii elitního útvaru praporčík 43. výsadkového praporu v Chrudimi Robert Otáhal.

O tom, že půjde o prestižní akci, svědčí i přislíbená účast armádních špiček.

Program začne od 10 hodin seskoky výsadkářů a přeletem nejrůznějších druhů letadel včetně taktických a transportních letounů Casa.

„Nejatraktivnější budou dynamické ukázky 43. výsadkového praporu, které budou zahrnovat vojenské ukázky sebeobrany musado, přepadení objektu a boje v zastavěné oblasti. Návštěvníci uvidí i techniku, zbraně, výstroj včetně ukázek historických typů padáků z Vojenského historického ústavu, na kterých budou vojáci po nástupu skákat,“ uvádí Otáhal.

Na chrudimském letišti mohou lidé zhlédnout i výstavu s názvem „Ten druhý život“ o životě vojáka v zahraničních operacích.

Spoluautoři expozice jsou přímo ze 43. výsadkového praporu. Vojáci nezapomenou ani na osudové osmičky, přesněji na září 1938 a všeobecnou mobilizaci a 100. výročí vzniku Československa.

Charitativní běh pomůže rodinám zemřelých či zraněných vojáků

Výsadkáři přizpůsobí slavnostní den i nejmenším návštěvníkům, kteří se kromě prohlídky vojenských vozů Land Rover Kajman s plnou výzbrojí budou moci zapojit do taktických bojů s vojáky v domku, ve kterém trénují obsazování budov.

„Vyzkoušejí si střílení z airsoftových zbraní. Střelba bude také ze vzduchovek a těšit se mohou i na trenažér se střelbou na terč,“ dodává Otáhal k akci pořádané Armádou České republiky.

Jedním z hlavních bodů  je slavnostní nástup veteránů a jejich dekorování. Podle organizátorů se jich sejde na 500, a tak lidé budou mít unikátní příležitost zavzpomínat s pamětníky na bohatou historii praporu. Podobná setkání veteránů se v Chrudimi konají každých pět let.

Celým dnem bude provázet bavič a moderátor Láďa Hron. Odpoledne vystoupí vojenská cimbálovka Ondráš nebo kapela Wječná žízeň, večer zakončí koncert folkové kapely Klondaik. Zájemci se mohou ve spolupráci s chrudimským aeroklubem proletět nesmrtelnou Andulou v rámci vyhlídkových letů.

Poslední prázdninovou sobotu bude připraven i pravidelný charitativní běh z Klášterních zahrad na letiště, který je věnován Vojenskému fondu solidarity určenému na podporu rodin těžce raněných nebo padlých vojáků, a to při výcviku i zahraničních nasazeních. Registrace běžců se uskuteční v Klášterních zahradách od 9 do 9.55 hodin. Start proběhne v 10 hodin.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

V městských firmách nesedíte na ozdobu, ukazuje trestní stíhání politikům

Policie zasahuje kvůli bombové hrozbě v budově pardubického magistrátu (10....

Kvůli podezřelému nákupu lesních pozemků městskou společností Služby města Pardubic v roce 2016 policie obvinila...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Najdete na iDNES.cz