Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výroba pojistek pro Siemens ve Výprachticích končí, místní ztratí práci

  11:00aktualizováno  11:00
Po více než čtyřiceti letech končí závod OEZ ve Výprachticích na Orlickoústecku. Dosud úspěšná výroba pojistek pro německý Siemens se přesune do Řecka. Pro zaměstnance je to šok, firma zaměstnávala téměř celou vesnici.

Ženy zaměstnané ve firmě OEZ budou podle starosty Stejskala těžko shánět jinou práci. Ilustrační | foto: Petra Mášová, MF DNES

"Víme to zhruba měsíc, termín ukončení výroby zatím stanoven nebyl. Rozhodnutí německého Siemensu se momentálně týká 110 zaměstnanců, převážně žen. Výroba se přesune do Řecka," řekl předseda výprachtických odborářů Ladislav Marek.

"Je mi z toho tak těžko a smutno, že jsem v životě nebyl v takové situaci. Končí výroba, která vesnici dávala práci," řekl výprachtický starosta Miroslav Stejskal, který vidí za přestěhováním výroby širší mezinárodní souvislosti.

"Příčinu můžeme hledat v zajímavých pobídkách v rámci pomoci Řecku. Můj názor je ten, že existují programy na pomoc Řecku podporované Evropskou unií a mezi nimi je i program pro hromadu lidí, kteří budou muset opouštět státní sféru a jít do výroby," dodal starosta vesnice a současně krajský radní pro cestovní ruch.

Ženy živitelky budou těžko shánět jinou práci

Jelikož výroba pojistek z Výprachtic je postavena na řadě jednoduchých strojů a nástrojů, je podle něj zřejmé, že Řekové s rozběhem výroby budou mít značné starosti.

Je dokonce možné, že se nakonec tato výroba v Řecku nerozjede vůbec. Za zachování výroby chce bojovat i se senátorem a starostou nedaleké Horní Čermné Petrem Šilarem. "Chceme zkusit toto rozhodnutí zvrátit a udělat pro to, co se dá, v horských vesnicích by byl hlavně pro ženy živitelky rodin velký problém sehnat jinou práci," řekl Petr Šilar.

Už v srpnu se přijedou do Výprachtic Řekové zaučovat, na podzim se naopak do Řecka vypraví vybraní pracovníci z Letohradu a Výprachtic. Podle dostupných informací skončí provoz ve Výprachticích v březnu příštího roku.

Podrobnosti však firma nechce uvádět. "Ve věci Výprachtic zatím nemohu za OEZ podat relevantní informace, protože projekt je stále ve stádiu příprav, mění se a upřesňuje," vzkázal včera mluvčí firmy Tomáš Hermann s tím, že informace firma dodá později.

Žádné další zaměstnání se v okolí nenabízí

Lidé z obce jsou roztrpčeni z rozhodnutí Siemensu už kvůli tomu, že od jara vyhlašuje zájem rozšířit svou výrobu do Králík a do pronajatých prostor po bývalé Hedvě postupně nabrat v příštích dvou letech kolem 130 lidí.

"Je to nelogické. Ani já, ani další lidé ve Výprachticích nechápeme, proč chtějí výrobu stěhovat na Králicko a platit tam nájem, když bude u nás lidí na práci dost a firma může dál podnikat ve svých prostorách," řekl výprachtický podnikatel Luboš Merta.

"To, že objekt ve Výprachticích je zastaralý a nepostačuje požadavkům firmy, je důvodem pouze zástupným. Provoz Výprachtice je totiž, vyjma požadavku na skladovací prostory, plně srovnatelný s tím, co se nabízí v Králíkách," uvedl starosta Miroslav Stejskal, kterého nejvíc mrzí, že na obzoru není jakákoli náhradní výroba v blízkém okolí, která by dopady zvýšené nezaměstnanosti zmírnila.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz