Dosud platila za negativně testované vzorky krve údajných opilců policie (ilustrační foto).

Dosud platila za negativně testované vzorky krve údajných opilců policie (ilustrační foto). | foto: MF DNES

Nemocnicím přibyla starost, budou vymáhat peníze od opilců a narkomanů

  • 0
Nemocnice v Pardubickém kraji se obávají další administrativní zátěže. Nově se budou muset postarat o to, jak dostat peníze z opilců a toxikomanů, které jim policie přiveze na odběr a toxikologické vyšetření, když je přistihne například při dopravní kontrole.

Doposud náklady nemocnicím hradila policie a ta pak peníze vymáhala na provinilci.

"Ročně se jedná v Pardubickém kraji o 1300 případů, což mi přijde jako velké číslo. Vzhledem k tomu, že policie na vymáhání poplatků měla jednoho uvolněného člověka, znamená to pro nemocnice další administrativní zátěž," řekl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Martin Netolický.

Podobné obavy z nové úpravy zákona má i ředitel chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

"Mohou nastat potíže s nevybranými poplatky. Situaci komplikuje i to, že my provádíme pouze odběry, ale na vyšetření už si policie odváží vzorky jinam a my se tak nedovíme, jestli bylo pozitivní, nebo ne. Přitom v případě pozitivního nálezu hradí poplatek klient, u negativního policie," řekl Vondráček. Dodal, že se proto nemocnice bude snažit najít dohodu s policií.

Policie vymohla asi dvě třetiny peněz

Policejní mluvčí Eva Maturová uvedla, že policie už začala jednat s krajem o tom, jak se s novými pravidly o platbách z toxikologického vyšetření vypořádají. "Ještě nejsme u konce, takže bližší informace sdělovat nemohu," řekla Maturová.

Uvedla však, že pardubická policie měla vlastní oddělení, které se právě těmito poplatky zabývalo a jeho úspěšnost byla kolem 65 procent.

"Pokud se někomu stala ojedinělá příhoda a on skončil na záchytce, tak obvykle bez problémů zaplatil. Horší je to s bezdomovci, kteří nemají kam jít a tak se v zimě nechávají dobrovolně vozit na záchytku. Z nich dostat peníze je horší," říká mluvčí.

Podle radního Netolického tak nemocnicím v brzké době vzniknou starosti s vymáháním nákladů na vyšetření. "Z psychologického hlediska působí úplně jinak výzva k zaplacení od policie než dopis z nemocnice," řekl.

Nemocnice si připravují peněženku na podnapilé řidiče

Celkem se v Pardubickém kraji jedná o asi půlmilionovou částku. I kdyby nemocnice dosáhly v jejím vymáhání stejné úspěšnosti jako policie, mohou si rovnou připravit 175 tisíc korun.

Ty utratí ze svého za to, že jim policie přiveze řidiče, kterého podezřívá z požití alkoholu nebo návykových látek nebo opilého bezdomovce, který s krabicovým vínem na ulici prochladl a potřebuje se ohřát.

"Nejhůře na tom bude pardubická nemocnice, která provádí nejen odběry, ale i vlastní vyšetření vzorku, čímž náklady rostou," dodal Netolický.

Šance pro vymahačskou firmu

Nemocnice tak budou zřejmě muset využít služeb vyhamačských firem. Pardubická nemocnice nedávno prodala jedné takové společnosti podepsané směnky pacientů za dlužné poplatky v celkové výši 4,5 milionu korun (více o tom čtěte zde).

Společnost Zana invest, která směnky podepsané pacienty koupila, následně podala ke Krajskému soudu v Hradci Králové kolem 1500 návrhů na vydání směnečného platebního rozkazu.

Peníze za vyšetření opilých bezdomovců však nemocnice pravděpodobně nezískají ani touto cestou. Bezdomovci si nic nedělají ani z pokut, které jim například udělí městská policie.