Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Pardubic do Hradce pojedou jen autobusy, přesednout musí i fanoušci

  13:56aktualizováno  13:56
Kvůli výstavbě druhé železniční koleje z Pardubic do Hradce Králové nebudou polovinu dubna jezdit mezi krajskými městy vlaky. Výluka začíná v sobotu, kdy je na programu i fotbalový mač Sparty Praha v Hradci. Policie ale komplikace s dopravou fanoušků nečeká.

Pokládka druhé koleje zastaví provoz vlaků mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Ilustrační foto | foto: Miroslav Klas

Každý, kdo využívá k přesunu z Pardubic do Hradce Králové vlak, se musí připravit na měsíc složitého cestování. Už zítra začíná celková výluka, která potrvá až do 19. dubna.

Po zbytek měsíce po trati projede jen část obvyklých spojů. Komplikace způsobí pokračující stavební práce na pokládaní druhé koleje v úseku Stéblová - Opatovice nad Labem.

„Stavba si do 19. dubna 18 hodin vynutí úplné zastavení železniční dopravy mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Všechny vlaky budeme v tomto období nahrazovat autobusy, které pojedou podle výlukového jízdního řádu,“ uvedl Martin Hájek z Generálního ředitelství Českých drah.

Ovšem cestující nebudou mít vyhráno ani po zmíněném datu. Práce budou pokračovat minimálně do podzimu, takže se ještě několikrát bude konat alespoň částečná výluka na využívané trati. Jedna z nich vypukne už 20. dubna. „To bude mezi Pardubicemi a Hradcem Králové autobusy nahrazena pouze část vlaků. Tato fáze výluky potrvá až do 30. dubna,“ řekl Hájek.

České dráhy ovšem připravily hned čtyři různé autobusové linky, které budou pendlovat mezi pardubickým a hradeckým nádražím.

A je paradoxní, že ta s označením „R“, která pojede bez jakýkoliv zastávek, bude v sousedním krajském městě dříve než vlak.

Linka „A“ pak bude stavět jenom v Rosicích nad Labem, linka „B“ přibere i Čeperku a linka „Z“ bude stavět ve všech obvyklých vlakových zastávkách. Nástupní stanice jsou v Pardubicích i Hradci hned u nádraží. „V době výluky bude omezena přeprava kol. Cestující na invalidním vozíku se musí přihlásit nejméně 24 hodin předem na webu Českých drah,“ uvedl Hájek.

Odměnou za útrapy však bude pro cestující po ukončení stavby lepší komfort cestování a také rychlejší přeprava, která se zvýší ze stávajících 100 km/h na 160 km/h.

Fanoušci Sparty pojedou do Hradce na fotbal jinou trasou

Plánovaná výluka nasměruje do autobusů náhradní dopravy stovky cestujících. Hned první den se mezi nimi mohou vyskytnout rovněž fanoušci Sparty Praha, kteří vyrazí na prvoligové fotbalové utkání do Hradce Králové. Ačkoliv je střetnutí hodnoceno jako rizikové, policejní dohled přímo v autobusech nebude.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

„Naše pořádková jednotka bude vypomáhat kolegům až v Hradci. Žádná vlastní opatření v Pardubicích nechystáme,“ uvedla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

Důvod je prostý. Policisté i České dráhy očekávají, že sparťanští fanoušci se na zápas přemístí z Prahy přímým vlakovým spojem přes Nymburk. Hromadné vlakové výjezdy jsou mezi fandy velice populární. Ovšem je nepsaným pravidlem, že se mezi nimi nachází i ti radikálnější, s nimiž mají policisté mnohdy starosti. Rychlík s největší skupinou by měl za doprovodu policie přijet do Hradce v 11:51, samotný zápas začíná ve 14:30.

Příznivci Sparty však mají své fankluby na různých místech republiky, a proto je pravděpodobné, že část z nich zamíří do Hradce po trase přes Pardubice. Pokud by byl nápor větší, jsou České dráhy schopné zajistit pro fanoušky speciální autobus.

„Posílení náhradní autobusové dopravy mezi Pardubicemi a Hradcem neplánujeme, ale budeme mít v záloze autobus navíc, kdyby bylo potřeba,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Autoři: ,Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Chystaný obchvat Vysokého Mýta už získal územní rozhodnutí

Nově otevřený bazén ve Vysokém Mýtě.

Budoucí obchvat Vysokého Mýta získal jako první z plánovaných úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji klíčový souhlas s...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Najdete na iDNES.cz