Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabavenou vycpaninu medvěda poslal stát do muzea. Hostinskému dal pokutu

  10:21aktualizováno  10:21
Vycpanina medvěda baribala z jedné z litomyšlských restaurací skončí nakonec ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Uzavírá se tím velká přetahovaná majitele podniku s celní správou a inspektory životního prostředí. K vidění bude zvířecí exponát zřejmě až v roce 2017.

Vycpaný medvěd baribal, kterého stát zabavil, končí v depozitáři muzea v Opavě. | foto: Celní úřad pro Pardubický kraj

„Ani bych se tam na něj ale nejel podívat. Před několika měsíci jsme si pořídili nového medvěda už s doklady, protože se lidé na vycpaninu stále ptali. Jsem z toho všeho znechucený, protože jsem zatím musel zaplatit pokutu pět tisíc korun plus tisícovku správní poplatek jako fyzická osoba, ale další pokuta stále hrozí firmě,“ řekl majitel Restaurace U Medvěda Miroslav Hanč.

Fotogalerie

Medvěda mu stát zabavil, protože chyběl zákonný doklad o jeho původu. Přitom inspekci uvedl, kdy, kde a od koho si ho před lety při rušení jedné plzeňské restaurace odkoupil.

Nestačilo ani poukázat na to, že zákon umožňuje od zabavení prokazatelně 14 let či více staré vycpaniny upustit.

Exemplář sloužil jako dekorace v interiéru restaurace. Česká inspekce životního prostředí spolu s policisty ho po ročním vyšetřování definitivně zabavila a odvezla z Litomyšle letos v srpnu.

„U zabaveného exempláře zůstává zcela nejasný jeho původ a nelze tak ani vyloučit tu skutečnost, že byl v místě výskytu uloven nelegálně. Veškeré dosavadní informace o původu a stáří exempláře jsou pouze v rovině tvrzení a nepodařilo se je nijak ověřit. Za každou kožešinou, preparátem či podobnou trofejí je vždy původně živý jedinec. Držení či dokonce komerční využívání exemplářů s nejasným původem je nezákonné, proto musí v takových případech inspekce předmět zabavit,“ odůvodnila zásah mluvčí inspekce Radka Burketová.

Vycpaninu převezla inspekce do skladu Ministerstva životního prostředí, pravomocné rozhodnutí o zabavení exempláře obdrželo v září. Nabídkové řízení skončilo v první polovině prosince. Na nabídku dermoplastického preparátu medvěda baribala institucím státu zareagovalo muzeum v Opavě.

„Ministerstvo životního prostředí musí ze zákona bezúplatně nabídnout zabavené exempláře v první řadě svým rezortním organizacím pro vědecké, výukové a výstavní účely. Pokud o exempláře nemají zájem rezortní organizace, nabízí je ministerstvo dále například zoologickým zahradám, celní správě, muzeím či školám do expozic, k ekologické výchově, pro výuku případně vědecké účely, tedy budou sloužit veřejnosti. Nepotřebné exempláře může eventuálně i zlikvidovat,“ uvedla mluvčí ministerstva Jana Taušová.

V minulosti byly podobné exempláře předány například Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, Generálnímu ředitelství cel, Náprstkovu muzeu v Praze nebo Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Pracovníci muzea medvěda zatím znají jen z fotek

Medvěd zatím spočívá v pražském ministerském skladu. Pracovníci muzea v Opavě exemplář znají zatím jen z fotografií.

„I tak je zřejmé, že se nejedná o práci nějakého amatéra. Bohužel původ medvěda není znám ani poslednímu majiteli, což považujeme za jistou nevýhodu. Protože byl preparát dlouhodobě exponován ve veřejných prostorách, lze předpokládat, že kožešina byla znečištěna prachem. Po převozu do muzea tak bude exemplář zbaven špíny šetrným způsobem mechanicky, případně s pomocí čistícího roztoku. Poškozené části, především uši, bude nutno ošetřit tmelením, fixací a následným retušováním,“ uvedla mluvčí opavského muzea Romana Cieslarová.

Podle ní však bude baribal návštěvníkům i po přestěhování ještě v příštím roce utajen. „Protože akce na rok 2016 jsou již naplánovány, lze vystavení očekávat až v rámci některé z prezentačních aktivit Slezského zemského muzea v roce 2017,“ dodala mluvčí muzea.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Najdete na iDNES.cz