Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo zrušilo ústav, kde děti zaútočily na vychovatele šroubovákem

  16:18aktualizováno  16:18
Ústav v Králíkách, v němž se podle výsledků kontrol zacházelo špatně s jeho chovanci, skončil. Objekt ústavu bude prohlášen za nepotřebný majetek a nabídnut k bezúplatnému převodu.

Výchovný ústav a dětský domov Králíky | foto: Výchovný ústav

Jeho konec byl avizován už na začátku školního roku. V září bylo v ústavu fyzicky 11 dětí, v říjnu šest, v listopadu a prosinci už žádné.

Také tato budova Výchovného ústavu v Brandýse nad Orlicí je opuštěná.

Také tato budova Výchovného ústavu v Brandýse nad Orlicí je opuštěná.

Výchovný ústav a dětský domov Králíky se dostal pod zvýšenou kontrolu od března minulého roku, kdy v něm dva chovanci při pokusu o útěk napadli dva vychovatele. Jednomu z nich bodli do krku šroubovák a jen o tři centimetry minuli tepnu, jeho kolegyni, která se mu vydala na pomoc, zkopali.

Postupně se ukazovalo, že brutální útok dvou chlapců na vychovatele má mnohem komplikovanější pozadí, než se původně zdálo. Částečná vina na této události se přisuzovala vychovatelům, ředitelce, řediteli bohumínského Diagnostického ústavu, české inspekci i ministerským úředníkům, kteří dlouhodobě na problémovou atmosféru nereagovali.

Vážnost situace v Králíkách přivedla do výchovného ústavu i ministra školství Marcela Chládka. „Není možné, aby se lidi báli chodit na ulici, že je někdo z výrostků přepadne nebo zařízne,“ řekl Chládek načež přislíbil, že do králického ústavu pošle více peněz. Ke konci loňského roku ho však nechal zavřít.

O útlumu zařízení i odvolání ředitelky se rozhodlo už před půl rokem. „Na základě negativních výsledků všech vyšetřování Ministerstvo školství odvolalo Drahoslavu Horsákovou z funkce ředitelky ústavu. Podle kontrol totiž neměla reálnou představu, kam ústav vést a jak řídit tým. Navíc se ministerstvo, inspekce i ochránkyně práv Anna Šabatová shodly na tom, že se v zařízení s dětmi špatně zachází,“ řekla mluvčí Ministerstva školství Klára Bílá.

K uzavření ústavu se školou a školní jídelnou přispěly také dlouhodobě nenaplněné kapacity a vysoké náklady na provoz. „Chlapci byli přemístěni na návrhy jednotlivých orgánů sociálně-právní ochrany dětí a Dětského diagnostického ústavu Bohumín do dětských domovů a dětských domovů se školou,“ uvedlo ministerstvo.

Nástupnickou organizací ústavu v Králíkách se stal Výchovný ústav Brandýs nad Orlicí, který byl do té doby jeho odloučeným pracovištěm. Pobývají v něm dívky od 15 do 18 let. Zaměstnanci ústavu v Králíkách dostali nabídku přejít do Brandýsa nad Orlicí, nikdo ji ale nevyužil.

Paradoxem je, že tento výchovný ústav pro dívky již půldruhého roku nesídlí v Brandýse, ale po propadnutí zámeckého stropu našly dívky nový azyl ve Vysokém Mýtě. Zda natrvalo, či dočasně, není ještě definitivně rozhodnuto.     

 

 

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz