Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo zrušilo ústav, kde děti zaútočily na vychovatele šroubovákem

  16:18aktualizováno  16:18
Ústav v Králíkách, v němž se podle výsledků kontrol zacházelo špatně s jeho chovanci, skončil. Objekt ústavu bude prohlášen za nepotřebný majetek a nabídnut k bezúplatnému převodu.

Výchovný ústav a dětský domov Králíky | foto: Výchovný ústav

Jeho konec byl avizován už na začátku školního roku. V září bylo v ústavu fyzicky 11 dětí, v říjnu šest, v listopadu a prosinci už žádné.

Také tato budova Výchovného ústavu v Brandýse nad Orlicí je opuštěná.

Také tato budova Výchovného ústavu v Brandýse nad Orlicí je opuštěná.

Výchovný ústav a dětský domov Králíky se dostal pod zvýšenou kontrolu od března minulého roku, kdy v něm dva chovanci při pokusu o útěk napadli dva vychovatele. Jednomu z nich bodli do krku šroubovák a jen o tři centimetry minuli tepnu, jeho kolegyni, která se mu vydala na pomoc, zkopali.

Postupně se ukazovalo, že brutální útok dvou chlapců na vychovatele má mnohem komplikovanější pozadí, než se původně zdálo. Částečná vina na této události se přisuzovala vychovatelům, ředitelce, řediteli bohumínského Diagnostického ústavu, české inspekci i ministerským úředníkům, kteří dlouhodobě na problémovou atmosféru nereagovali.

Vážnost situace v Králíkách přivedla do výchovného ústavu i ministra školství Marcela Chládka. „Není možné, aby se lidi báli chodit na ulici, že je někdo z výrostků přepadne nebo zařízne,“ řekl Chládek načež přislíbil, že do králického ústavu pošle více peněz. Ke konci loňského roku ho však nechal zavřít.

O útlumu zařízení i odvolání ředitelky se rozhodlo už před půl rokem. „Na základě negativních výsledků všech vyšetřování Ministerstvo školství odvolalo Drahoslavu Horsákovou z funkce ředitelky ústavu. Podle kontrol totiž neměla reálnou představu, kam ústav vést a jak řídit tým. Navíc se ministerstvo, inspekce i ochránkyně práv Anna Šabatová shodly na tom, že se v zařízení s dětmi špatně zachází,“ řekla mluvčí Ministerstva školství Klára Bílá.

K uzavření ústavu se školou a školní jídelnou přispěly také dlouhodobě nenaplněné kapacity a vysoké náklady na provoz. „Chlapci byli přemístěni na návrhy jednotlivých orgánů sociálně-právní ochrany dětí a Dětského diagnostického ústavu Bohumín do dětských domovů a dětských domovů se školou,“ uvedlo ministerstvo.

Nástupnickou organizací ústavu v Králíkách se stal Výchovný ústav Brandýs nad Orlicí, který byl do té doby jeho odloučeným pracovištěm. Pobývají v něm dívky od 15 do 18 let. Zaměstnanci ústavu v Králíkách dostali nabídku přejít do Brandýsa nad Orlicí, nikdo ji ale nevyužil.

Paradoxem je, že tento výchovný ústav pro dívky již půldruhého roku nesídlí v Brandýse, ale po propadnutí zámeckého stropu našly dívky nový azyl ve Vysokém Mýtě. Zda natrvalo, či dočasně, není ještě definitivně rozhodnuto.     

 

 

Autoři: ,Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Pardubický kraj vybuduje z Automatických mlýnů novou galerii

Automatické mlýny v Pardubicích

Pardubičtí krajští zastupitelé v úterý rozhodli, že za 22,5 milionu koupí od soukromých vlastníků hlavní budovu...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz