Stoppard, Ibsen i Goethe. Východočeské divadlo nabídne sedm novinek

  16:20aktualizováno  16:20
Dramata i komedie, milostný příběh, koláž o lásce či divadelní adaptace romantického filmu. Takový je dramaturgický plán pardubického divadla pro příští sezonu.

Zamilovaný Shakespeare. Divadelní adaptace stejnojmenného filmu se Východočeské divadlo Pardubice ujme na podzim. | foto: archiv MF DNES

Sestavit přitažlivý dramaturgický plán, který dokáže zaplnit hlediště Východočeského divadla nejen jeho abonenty, bývá permanentním rébusem pro dramaturgyni Janu Pithartovou a její kolegyně Janu Uherovou a Annu Hlaváčkovou.

„Vycházíme z toho, jaký máme soubor, jaké máme diváky a jaká je tu divadelní tradice. Od tematického zaměření, které se tu před pár lety zkoušelo, jsme upustily. Řada divadel to sice takto dělá, ale my jsme se shodly na tom, že stavět plán na jednom společném tématu je velmi závádějící a spíš umělé,“ vysvětlila Jana Pithartová s tím, že ve městě, kde je jediné profesionální divadlo, musí být repertoár pestrý. Její slova potvrzuje i sedm titulů, které městská scéna pro svou 109. sezonu chystá.

Fotogalerie

První novinkou bude v režii Petra Novotného hra Zamilovaný Shakespeare, která vychází ze stejnojmenné filmové romantické komedie z roku 1998. „Nejsem příliš velký fanoušek trendu dělat z filmu divadlo, ale v tomto případě si ta látka o divadelní zpracování přímo říká. Zamilovaný Shakespeare je skvělý a velmi známý film a řada divadelníků jej chtěla na jeviště převést, ale dlouho to kvůli autorským právům nebylo možné,“ řekla Jana Pithartová.

Příběh politika, který kariéru postavil na lži

S Ibsenovým dramatem Opory společnosti se do Pardubic vrátí režisér David Šiktanc, který se v divadle už blýskl úspěšnou a na zdejší poměry poněkud netradiční inscenací Živý obraz. Nyní nachystá drama, které se na českých jevištích nehrálo více než padesát let.

„V současné době je ale velmi aktuální. Vypráví totiž příběh velkého významného politika a podnikatele, který sice platí za vzor ctnosti a mravnosti, ale svou kariéru si postavil na lži,“ přiblížila Pithartová.

Na své si v sezoně přijde jak dámský, tak pánský herecký soubor. První inscenací roku 2019 bude totiž pod režijním vedením Kateřiny Duškové hra Mikve současné izraelské dramatičky Hadar Galron.

„Je to příběh osmi žen, které se scházejí v židovské rituální lázni a při jejich povídání vyplouvají na povrch různá tajemství. Židovské téma není hlavním bodem tohoto textu, hra vypovídá o postavení žen, které je vyhrocené zvláštní židovskou komunitou,“ uvedla Pithartová. Protějškem ryze ženské hry bude mužská parodická crazy komedie Velká bankovní loupež, kterou jako českou premiéru nastuduje režisér Robert Bellan.

Do zákulisí oblastního divadla, kde se zkouší hra, kterou ještě dramatik stíhaný tvůrčí krizí nedopsal, ale předseda správní rady ji už zakázal, zavede spolu s režisérem Petrem Novotným Divadelní komedie.

„Jak už název napovídá, je to hra z divadelního prostředí, nádherná, velmi laskavá komedie, která líčí tvorbu inscenace od vzniku hry až po její premiéru. To je proces, který my divadelníci prožíváme jako profesi, která je někdy i krutá. Diváky by pohled zvenku mohl pobavit,“ věří Pithartová.

VčD - 109. sezona

Městská scéna

T. Stoppard - M. Norman - L. Hall: Zamilovaný Shakespeare režie Petr Novotný, 13. 10. 2018

H. Ibsen: Opory společnosti režie David Šiktanc, 15. 12. 2018

H. Galron: Mikve režie Kateřina Dušková, 23. 2. 2019

H. Lewis - J. Sayer - H. Shields: Velká bankovní loupež režie Robert Bellan, 23. 3. 2019

B. Ahlfors: Divadelní komedie režie Petr Novotný, 11. 5. 2019

J. W. Goethe: Spřízněni volbou režie Zdeněk Dušek, 8. 6. 2019

Malá scéna ve dvoře

E. Soler: Proti lásce režie Linda Dušková, 27. 10. 2018

Sezonu uzavře milostný příběh, kterým je divadelní adaptace románu Johanna Wolfganga Goetha Spřízněni volbou. „Ukazuje, co všechno se může stát, když dostatečně nezvážíme všechny okolnosti a neuvědomíme si, jak mohou zatočit se vztahem,“ řekla Pithartová s tím, že hlavním tvůrcem inscenace bude režisér Zdeněk Dušek.

Pro Malou scénu ve dvoře je naplánovaný jediný titul - a to komická koláž Estevea Solera Proti lásce, kterou připraví režisérka Linda Dušková. „Tvoří ji několik souvislostmi propojených minipříběhů z partnerského života, které se odehrávají v nedaleké budoucnosti a upozorňují, jak by to s námi mohlo dopadnout, když si lásky i jiných opravdových hodnot nebudeme dostatečně vážit,“ doplnila Pithartová. I nadále budou pokračovat scénická čtení INprojekty a chybět nebude ani řada hostujících souborů.

Prodej předplatného na 109. sezonu pro premiérové abonenty skupin P1 a P2, a skupiny VG či V a pro mládež ze základních, středních a vysokých škol začne 21. května.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Kokainová aféra, zloba fandů. Salfický k pardubické krizi: Opory selhaly

Dušan Salfický

Jen co dokončí jeden telefonát, hned odpovídá na další. Kolem pardubického hokejového klubu je teď živo ve dne v noci....

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

POHLED: Pardubické kiksy. Vyřeší krizi angažování kontroverzního Lubiny?

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Sotva se ta zpráva objevila na internetu, začali ji v diskusních fórech ostře kritizovat vlastní fanoušci: „A to jsme...

Další z rubriky

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Kladrubský hřebčín v roce 2019 vyhlíží UNESCO a bude investovat

Hřebčín chystá pro návštěvníky řadu akcí. Například Den starokladrubského koně,...

Zlomová sezona čeká v příštím roce Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Dozví se, zda vstoupí mezi vyvolené a...

Najdete na iDNES.cz