Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stoppard, Ibsen i Goethe. Východočeské divadlo nabídne sedm novinek

  16:20aktualizováno  16:20
Dramata i komedie, milostný příběh, koláž o lásce či divadelní adaptace romantického filmu. Takový je dramaturgický plán pardubického divadla pro příští sezonu.

Zamilovaný Shakespeare. Divadelní adaptace stejnojmenného filmu se Východočeské divadlo Pardubice ujme na podzim. | foto: archiv MF DNES

Sestavit přitažlivý dramaturgický plán, který dokáže zaplnit hlediště Východočeského divadla nejen jeho abonenty, bývá permanentním rébusem pro dramaturgyni Janu Pithartovou a její kolegyně Janu Uherovou a Annu Hlaváčkovou.

„Vycházíme z toho, jaký máme soubor, jaké máme diváky a jaká je tu divadelní tradice. Od tematického zaměření, které se tu před pár lety zkoušelo, jsme upustily. Řada divadel to sice takto dělá, ale my jsme se shodly na tom, že stavět plán na jednom společném tématu je velmi závádějící a spíš umělé,“ vysvětlila Jana Pithartová s tím, že ve městě, kde je jediné profesionální divadlo, musí být repertoár pestrý. Její slova potvrzuje i sedm titulů, které městská scéna pro svou 109. sezonu chystá.

Fotogalerie

První novinkou bude v režii Petra Novotného hra Zamilovaný Shakespeare, která vychází ze stejnojmenné filmové romantické komedie z roku 1998. „Nejsem příliš velký fanoušek trendu dělat z filmu divadlo, ale v tomto případě si ta látka o divadelní zpracování přímo říká. Zamilovaný Shakespeare je skvělý a velmi známý film a řada divadelníků jej chtěla na jeviště převést, ale dlouho to kvůli autorským právům nebylo možné,“ řekla Jana Pithartová.

Příběh politika, který kariéru postavil na lži

S Ibsenovým dramatem Opory společnosti se do Pardubic vrátí režisér David Šiktanc, který se v divadle už blýskl úspěšnou a na zdejší poměry poněkud netradiční inscenací Živý obraz. Nyní nachystá drama, které se na českých jevištích nehrálo více než padesát let.

„V současné době je ale velmi aktuální. Vypráví totiž příběh velkého významného politika a podnikatele, který sice platí za vzor ctnosti a mravnosti, ale svou kariéru si postavil na lži,“ přiblížila Pithartová.

Na své si v sezoně přijde jak dámský, tak pánský herecký soubor. První inscenací roku 2019 bude totiž pod režijním vedením Kateřiny Duškové hra Mikve současné izraelské dramatičky Hadar Galron.

„Je to příběh osmi žen, které se scházejí v židovské rituální lázni a při jejich povídání vyplouvají na povrch různá tajemství. Židovské téma není hlavním bodem tohoto textu, hra vypovídá o postavení žen, které je vyhrocené zvláštní židovskou komunitou,“ uvedla Pithartová. Protějškem ryze ženské hry bude mužská parodická crazy komedie Velká bankovní loupež, kterou jako českou premiéru nastuduje režisér Robert Bellan.

Do zákulisí oblastního divadla, kde se zkouší hra, kterou ještě dramatik stíhaný tvůrčí krizí nedopsal, ale předseda správní rady ji už zakázal, zavede spolu s režisérem Petrem Novotným Divadelní komedie.

„Jak už název napovídá, je to hra z divadelního prostředí, nádherná, velmi laskavá komedie, která líčí tvorbu inscenace od vzniku hry až po její premiéru. To je proces, který my divadelníci prožíváme jako profesi, která je někdy i krutá. Diváky by pohled zvenku mohl pobavit,“ věří Pithartová.

VčD - 109. sezona

Městská scéna

T. Stoppard - M. Norman - L. Hall: Zamilovaný Shakespeare režie Petr Novotný, 13. 10. 2018

H. Ibsen: Opory společnosti režie David Šiktanc, 15. 12. 2018

H. Galron: Mikve režie Kateřina Dušková, 23. 2. 2019

H. Lewis - J. Sayer - H. Shields: Velká bankovní loupež režie Robert Bellan, 23. 3. 2019

B. Ahlfors: Divadelní komedie režie Petr Novotný, 11. 5. 2019

J. W. Goethe: Spřízněni volbou režie Zdeněk Dušek, 8. 6. 2019

Malá scéna ve dvoře

E. Soler: Proti lásce režie Linda Dušková, 27. 10. 2018

Sezonu uzavře milostný příběh, kterým je divadelní adaptace románu Johanna Wolfganga Goetha Spřízněni volbou. „Ukazuje, co všechno se může stát, když dostatečně nezvážíme všechny okolnosti a neuvědomíme si, jak mohou zatočit se vztahem,“ řekla Pithartová s tím, že hlavním tvůrcem inscenace bude režisér Zdeněk Dušek.

Pro Malou scénu ve dvoře je naplánovaný jediný titul - a to komická koláž Estevea Solera Proti lásce, kterou připraví režisérka Linda Dušková. „Tvoří ji několik souvislostmi propojených minipříběhů z partnerského života, které se odehrávají v nedaleké budoucnosti a upozorňují, jak by to s námi mohlo dopadnout, když si lásky i jiných opravdových hodnot nebudeme dostatečně vážit,“ doplnila Pithartová. I nadále budou pokračovat scénická čtení INprojekty a chybět nebude ani řada hostujících souborů.

Prodej předplatného na 109. sezonu pro premiérové abonenty skupin P1 a P2, a skupiny VG či V a pro mládež ze základních, středních a vysokých škol začne 21. května.
Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

ŘSD podepsalo smlouvu na stavbu úseku dálnice D35 u Pardubic

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Ředitelství silnic a dálnic podepsalo smlouvu se společností Eurovia na stavbu části dálnice D35 mezi Časy a Ostrovem...VIDEO: Kamion se nevešel pod viadukt, při nárazu se převrátil na bok

Řidič kamionu vjel pod železniční most v Ústí nad Orlicí. Po nárazu se kolos...

Řidič kamionu v Ústí nad Orlicí v pondělí nerespektoval dopravní značku a uvázl pod viaduktem železnice mezi...

Auto prorazilo zábradlí u školy, řidiče zachraňoval kolemjdoucí lékař

U dopravní nehody zasahovali hasiči, policisté i záchranáři. I městští...

V plné rychlosti narazil v sobotu řidič do zábradlí před elektrotechnickou školou v Pardubicích. Jeho auto se...

Policie našla řidiče náklaďáku, který srazil chodce u Chrudimi

Místo nálezu mrtvého muže na silnici /37  nedaleko Medlešic.

Pardubickým kriminalistům se také díky spolupráci s médii a občany podařilo v minulých dnech objasnit tragickou...

Další z rubriky

Noc kostelů v Pardubickém kraji: Foglar, Kryl, i klikaté cesty církve

V Litomyšli nabízí večerní program během akce Noc kostelů 2018 celkem pět...

I církve umějí mobilizovat. Stává se tak o svátcích, vánočních či velikonočních, a také při každoroční akci Noci...

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Řidička osobního auta zahynula při střetu s náklaďákem na Chrudimsku

Nehoda u Čankovic skončila smrtí řidičky. (23.5.2018)

Řidička Škody Felicie zemřela ve středu v podvečer při dopravní nehodě u Čankovic na Chrudimsku. Její vůz se po střetu...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz