Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MAFRA

Nemocnice v kraji dostanou z Bruselu čtvrt miliardy na lepší vybavení

  • 2
Desítky let staré nemocniční postele, přestárlé přístroje z oddělení ARO či jednotek intenzivní péče, zastaralá diagnostika. To vše bude nyní v pěti krajských nemocnicích nahrazeno. Unie na to dá více než čtvrt miliardy korun.

Nemocnice Pardubického kraje rozjíždějí díky dotacím z Evropské unie velké nákupy přístrojové techniky za čtvrt miliardy korun z Regionálního operačního programu. V pátek navíc Regionální rada Severovýchod poslala nemocnicím další peníze, kupříkladu na nové postele do Chrudimské nemocnice.

Je to dobrá zpráva, i když velké peníze na vybavení nemocnic se měly najít už dříve. Nemocnice si totiž z těchto peněz nepořídí nadstandard, ale zpravidla investují do vybavení, které je v českém zdravotnictví 21. století samozřejmostí.

„U nás se v minulosti nedařila průběžná obnova zdravotnické techniky. Na některých pracovištích je tak nyní situace až kritická, protože pracují s přístroji a technikou starou i více než dvacet let,“ řekl ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald, který se od ledna stane generálním ředitelem pěti spojených krajských nemocnic.

Podobně jsou na tom i ostatní nemocnice, které naposledy ve velkém nakupovaly přístroje na přelomu tisíciletí.

Chrudimská nemocnice si podle schváleného projektu chce pořídit 264 postelí za devět milionů korun. I když tamní nemocnice má například špičkovou radiodiagnostiku, pacienti leží na postelích starých desítky let.

V Pardubicích skončí klasické rentgenové snímky

Pardubická krajská nemocnice, která dostane nejvíce - přes 120 milionů korun, konečně vybaví radiodiagnostické oddělení moderní technikou.

Jako jediná v kraji nemá snímky v rentgenu v digitalizované podobě. A tak pacienti čekají na chodbě u rentgenu, až se ozve jejich jméno a oni dostanou přede všemi do ruky svůj snímek, který musí odnést lékaři.

„Největší díl dotace půjde na radiodiagnostické oddělení, kde dojde k obnově techniky a kompletní digitalizaci. Mimo jiné se tak přestanou používat klasické rentgenové snímky, což je v dnešní době již běžný standard, který v naší nemocnici dosud chyběl. Celý diagnostický proces již bude plně digitální, čímž se i zrychlí průběh vyšetření,“ řekl Gottvald.

K velkému posunu dojde rovněž na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a na intenzivní péči. „Nyní můžeme pořídit nové monitory, plicní ventilátory a další vybavení,“ řekl Gottvald.

Orlickoústecká nemocnice, která získá od Unie přes padesát milionů, si koupí za 12 milionů korun takzvanou angiolinku, přístroj na vyšetření cév a intervenční výkony.

„Je to investice, kterou jsme plánovali už dva roky. Jde o náhradu za starý přístroj, vyměnit se musí, je velmi vytížený. Používáme jej pro různé výkony na cévách, výkony na zažívacím traktu,“ uvedl ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček. V plánu je například i nákup ultrazvuku pro porodní sál i pro ARO.

Litomyšl i Svitavy obmění monitorovací systémy

Litomyšlská nemocnice obdrží zhruba 22 milionů, kromě obměny starých přístrojů a monitorů koupí na internu bezmála padesát lůžek. Svitavská nemocnice získá stejný balík peněz a jen za monitorovací systémy ARO a intenzivní péče dá šest milionů korun.

Zatímco čtvrtmiliarda pro nemocnice byla schválená už letos v létě, další peníze Regionální rada Severovýchod schválila v pátek. Tentokrát ale peníze z Bruselu nepůjdou jen na akutní péči v Pardubickém kraji, ale zbylo i na jedno doléčovací zařízení. Vysokomýtská nemocnice dostane 8,5 milionu korun.

„Snažíme se zlepšovat vybavení i v nemocnicích následné péče. Ve Vysokomýtské nemocnici budou pořízeny nová laparoskopická a nová endoskopická věž, EKG, ale i rehabilitační přístroje jako magnet a ultrazvuk,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Vybavení pomohou zlepšit peníze z Bruselu

Nemocnice jsou dlouhodobě ztrátové a peníze na obnovu přístrojové techniky neměly. Pardubický kraj je v minulých letech v podstatě nechal svému osudu. Změna přišla až nyní i díky Bruselu. A není to jen více než čtvrt miliardy z regionálního operačního programu. Z Evropské unie míří do Pardubic dalších 40 milionů korun na vylepšení kardiologie, které si společně rozdělí nemocnice a Kardiologické centrum Agel. Společně poskytují kardiovaskulární péči pro půlmilionovou spádovou oblast.

Nemocnice už na konci září představí novou angiolinku za 20 milionů korun. „Angiografické pracoviště v pardubické nemocnici vykonává vysoce specializované výkony a je velmi vytížené, loni jím prošla skoro tisícovka pacientů,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. Angiolinka začne sloužit pacientům zřejmě na začátku října.