Centrum výcviku NATO těší fandy, děsí obyvatele u pardubického letiště

  13:27aktualizováno  13:27
Rozhodnutí NATO trénovat v Pardubicích piloty ruských vrtulníků z celé Aliance potěšilo letecké odborníky. Vidí v tom prestiž české armády, na své si přijdou i fandové. Obavy ale mají obyvatelé nejbližšího okolí pardubického letiště, kteří se bojí dalšího zvýšení hluku.

Centrum leteckého výcviku v Pardubicích bude učit americké piloty létat na ruských strojích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Snaha vybudovat v Pardubicích špičkové výcvikové centrum trvala několik let. "Jenom o to, abychom sem dostali piloty z NATO, jsme usilovali dva roky. Američané vypsali výběrové řízení na výcvik na ruských strojích, nakonec došli k názoru, že jsme nejlepší," řekl před časem instruktor leteckého výcviku Petr Hladík.

Čeští instruktoři skutečně dokáží školit na ruských strojích dokonce lépe než Rusové, kteří by také rozhodně nebyli proti tomu, aby získali lukrativní zakázku od Severoatlantické aliance.

Jenomže lidé, kteří bydlí na Dukle nebo v jiných čtvrtích blízko letiště, se už připravují na to, že se zvýší hlučnost nad jejich hlavami.

Fotogalerie

"Dlouhodobě chceme, aby armáda dodržovala hygienické limity pro hlučnost. Ty se vůbec nedodržují. Mají povoleno maximálně třicet letů za den, vrtulníky však klidně startují po čtyřech minutách," řekl Radovan Šmahel, který se už v minulosti snažil dosáhnout toho, aby armáda dodržovala platné normy.

Teď podle něj budou muset opět následovat protestní kroky. "Ze zřízení nového střediska nemáme radost, určitě podnikneme další kroky, abychom dosáhli nápravy, tohle je šílený," dodal Šmahel.

Radnice s armádou mluví, letiště jí ale nepatří

Že budou vrtulníky létat nad hlavami lidí, si uvědomuje i radnice. "Naše letiště leží nedaleko hustě zastavěných částí města. Proto je pro město nepřijatelné, aby případné zapojení Pardubic do projektu znamenalo nějaký výrazný nárůst leteckého provozu," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Centrum leteckého výcviku

Pardubické výcvikové středisko vzniklo v roce 2004 s dvěma vrtulníky Mi-2. V listopadu 2006 CLV dostalo do nájmu od armády tři vrtulníky Mi-17. Loni se tady cvičila skupina dvanácti afghánských příslušníků vojenského letectva. Členové armády a policie absolvovali v Centru dvouměsíční výcvik na vrtulníku Mi-17. Skupinu tvořilo osm pilotů a čtyři palubní technici, kteří už měli za sebou základní výcvik v USA. Po nich už středisko školilo i americké piloty. Ti získávali zkušenosti na ruských strojích Mi - 17, které se ukázaly jako nepřekonatelné v hornatých oblastech, například v Afghánistánu.

Dodala, že je radnice s ministerstvem obrany dlouhodobě v kontaktu a bude sledovat i situaci kolem výcviku pilotů Aliance. "Prioritou v každém případě zůstává dodržování všech zákonných norem a ochrana občanů města," ujistila primátorka.

Je otázkou, co v tom radnice podnikne za kroky. Když se na ni totiž před časem obrátili lidé nespokojeni s hlukem, dostali jen odpověď, že radnice nemůže armádě mluvit do toho, jak a kdy mají jejich piloti létat.

Nejméně rok se navenek nic nezmění

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška jsou jakékoliv obavy zatím předčasné. "Rozhodně to není tak, že by do Pardubic prvního června vtrhly desítky pilotů. Jenom přípravy projektu zaberou minimálně rok," řekl mluvčí.

Na základně, kde se už cvičí afghánští a američtí piloti pro létání na strojích ruské výroby, během dvou až tří další let vznikne centrum pro přípravu pilotů i personálu ostatních členských států NATO.

Školit se v Pardubicích nebudou jen posádky vrtulníků, ale také pracovníci, kteří mají na starost údržbu strojů nebo pozemní personál. Zatím není jasné, kolik lidí se tu za rok vystřídá.

Výcvik zahraničních pilotů přitom není pro Českou republiku běžná věc. Zahraniční vojáci se tu naposledy hromadně cvičili koncem čtyřicátých let minulého století. Tehdy československá armáda zajišťovala výcvik izraelským vojákům.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Nové sochy září na šedém morovém sloupu, do několika let se prý sladí

Ukotvení morového sloupu.

Jeden z nejhodnotnějších morových sloupů v České republice je po šesti letech opraven. Jen pár hodin před nedělním...

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

Najdete na iDNES.cz