Lidé z vesnice na severozápadě Haiti u opravené studny.

Lidé z vesnice na severozápadě Haiti u opravené studny. | foto: Ivo Roškanin

Ze studní v Haiti opět teče voda. Čeští vrtaři se mohli vrátit domů

  • 1
Ivo Roškanin je původním povoláním učitelem biologie a zeměpisu, pracoval v oblasti energetiky, zkouší privátní byznys. Ale při tom všem, jak říká, potřebuje svobodu, aby mohl dělat to, co cítí, že je potřebné. I proto je manažerem projektu Praga-Haiti a v úterý dorazil z této země na ostrově v Karibském moři domů do Jablonného nad Orlicí.

Za sebou měl sedmitýdenní humanitární misi, s otevřenou náručí ho vítali čtyři děti a těhotná žena. Jeho tým dorazil ze severozápadu Haiti.

„Nikdo se tam nehrne, protože je to nebezpečná oblast, jenom dojet tam je zdlouhavé a nebezpečné,“ řekl.

Úkolem čtyřčlenné skupiny českých vrtařů, vypravené jablonským sdružením Fidcon, byla kontrola čerpadel u všech v minulosti zbudovaných studní a jejich údržba či opravy. Na cestě k cíli je čekaly nezpevněné cesty připomínající koryto vyschlého potoka, ujetí osmdesáti kilometrů v odlehlých oblastech trvá celý den i kvůli velké vodě místo brodu, píchnutí pneumatiky či překážky v podobě předvolební demonstrace.

Vrtaři před příletem věděli, že dvě třetiny z přibližně třicítky studní byly mimo provoz, nebo měly problémy. „Prováděli jsme dva druhy operací - buď pouze opravy a výměnu ložisek v místě, kde se ohýbá čerpací páka v případě ručních pump, anebo jsme provedli kompletní výměnu čerpadla,“ řekl Roškanin. Poruchy způsobuje často zničené těsnění. Při práci byla nutná statrá česká pragovka s hydraulickou rukou.

Letošní expedice se dále účastnili Josef Kostka z Rychnova na Moravě, Jan Komínek z Vnorov na jižní Moravě a Alojz Stelgauf, Slovák žijící ve Francii. Její členové provedli kompletní výměnu čerpadel u deseti studní. Pět studní Češi v minulosti vyvrtali také pro partnery z italské misie, kteří si provádí údržbu sami. Zároveň pomohli zprovoznit několik dalších studní neznámého původu, které byly mnoho let mimo provoz a sami Haiťané za nimi přišli, aby jim s nimi pomohli.

V kraji, kde často neexistuje alternativní zdroj pitné vody a za pitnou vodou musí lidé chodit i několik kilometrů, využívá přes třicet studen zbudovaných českými vrtaři přibližně třicet tisíc lidí. Letošní mise vrtařů byla jubilejní desátá, Fidcon vyslal na Haiti za posledních sedm let kolem čtyřicítky lidí.

„Za poslední roky vidím v této zemi přece jen menší progres, v některých místech, kde byly brody, jsou mosty, vznikají nové farmy a stává se už, že při kontrolách na silnicích projedeme bez úplatků a problémů. Paradoxem je, že zemětřesení v roce 2010 znamenalo akceleraci i naší pomoci, protože v Čechách začali mít lidé zájem o pomoc pro Haiti a přestali si je plést s Tahiti. Vždy záleží na tom, jak budeme úspěšní při získávání peněz. Pokud ano, pak by měla být další mise na podzim a budeme pracovat na vrtání dalších studní,“ dodal Ivo Roškanin.