Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah s kumpánem dostali za probodnutí muže při krádeži 19 a 15 let

  14:37aktualizováno  14:37
Královéhradecký soud poslal na 19 a 15 let do vězení čtyřicetiletého Julia Žigu a devatenáctiletého Tomáše Peštu. Loni zavraždili seniora, který je přistihl při krádeži v jeho domě v Chrasti u Chrudimi. U soudu jim nepomohlo ani otáčení výpovědí a svalování viny na druhého.
Zloději nejdříve seniora povalili na zem a zbili. Když se probral, probodli mu hrdlo. Ilustrační foto

Zloději nejdříve seniora povalili na zem a zbili. Když se probral, probodli mu hrdlo. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Oba se vydali krást loni začátkem srpna. Původně chtěli sebrat jen železo z kůlny u domu, ale Žiga na místě rozhodl, že půjdou dovnitř. Hledali peníze, šperky a další cennosti.

Jenže jednasedmdesátiletý muž je přistihl. Podle obžaloby ho Žiga srazil na zem a Pešta mu držel nohy. Pak jej oba dva napadli pěstmi a kopali ho do těla i do hlavy.

"Už tím byl poškozený ohrožen na životě, měl poraněný mozek a bez pomoci by asi stejně umřel," konstatoval na základě znaleckého posudku soudce Petr Mráka. Výčet zranění mu zabral několik minut.

Útoku však nebyl konec. Pachatelé šli krást dál, ale senior se probral a znovu se pokoušel bránit. Pešta proto Žigovi podal nůž, který právě držel v ruce. Žiga pak muži probodl hrdlo.

"Pešta a Žiga při prohledávání domku odcizili přesně nezjištěné množství šperků, hodinky a deset tisíc korun v hotovosti," uvedla žalobkyně Lenka Faltusová. Soudce se ztotožnil s tím, že původně šli násilníci krást.

Šlo o exces, omlouval mladšího z pachatelů advokát

Před soudem vypovídal jen starší z dvojice, který už na policii své výpovědi měnil. U soudu pak pravil: "Sice se cítím vinen, ale vůbec ničemu nerozumím." Pešta na něj prý vše hodil.

Pešta vypovídat odmítl, i když se na policii doznal a pak zase svou výpověď odvolával. Soudci jen řekl, že činu lituje, nemělo se to prý stát. (více o začátku líčení čtěte zde)

Peštův obhájce se snažil soud obměkčit tvrzením, že šlo o exces, ale neuspěl. Podle soudce Mráky měl mladší z obžalovaných možnost kdykoli odejít. Buď po vstupu do domu nebo při bití oběti. Místo toho ale staršího pána kopl do hlavy.

Oba obžalovaní se proti rozsudku odvolali, s trestem nesouhlasí. Lhůtu si ponechala také žalobkyně, která může žádat vyšší sazbu. Případ tak bude řešit Vrchní soud v Praze.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz