Vozíčkáři otestovali bezbariérovost pardubického akvaparku.

Vozíčkáři otestovali bezbariérovost pardubického akvaparku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vozíčkáři otestovali nový pardubický akvapark, výtkami nešetřili

  • 3
Právě dokončovaný akvapark v Pardubicích ve čtvrtek otestovali vozíčkáři. Zjistili, že se dostanou všude, ale někdy se u toho nadřou. V modernizovaném plaveckém areálu za 700 milionů korun je co vylepšovat.

"No to snad nemyslíte vážně," hleděl ze svého vozíku Jaromír Krpálek z České abilympijské asociace na skříňky v šatnách pro vozíčkáře. Ty stály na poměrně vysokých nohách a sahaly až ke stropu mimo dosah lidí na vozíku.

"My přece potřebujeme prostor u země, nahoru nikdo nedosáhne, to musí být obráceně. A dvířka musejí mít nějaké úchytky, za tohle je neotevřeme," dodal Krpálek a ukázal na titěrný knoflík na dveřích skříňky.

V šatnách jsou i toalety a sprchy upravené pro tělesně postižené. tady ale hned objevili první návštěvníci závady.

"To sedátko ve sprše musí mít rovnou plochu a musí být dál od zdi, takhle tu nemáme prostor," řekl při zkoušení sedátka ve sprše Michal Hašto, člen výboru Sdružení pro ranou péči v Pardubicích.

Připomínky se budou řešit

Na sedátku skutečně seděl doslova namačkán v koutě, moc prostoru pro manipulaci se sprchou neměl. "Chce to dát alespoň půl metru od zdi," řekl pracovnici dokončovaného areálu, která všechny připomínky vozíčkářů zaznamenávala.

Ti přítomné lidi z vedení bazénu nijak nešetřili. "Nezlobte se na mě, ale ten nájezd mohl být delší, tohle je skutečně moc prudké," řekl Krpálek, zatímco se jeho ruce snažily ztěžka vytlačit vozík do nájezdu před vstupem do prvního bazénu.

Podle pracovnice marketingu Plaveckého areálu Pardubice Jitky Malincové dělníci nahlášené závady odstraní.

"Pro nás to jsou spíše technické detaily. Nesešli jsme se tady proto, abychom si padli kolem krku, ale abychom se všechny závady dozvěděli. Hlavní pro nás ale bylo zjistit, zdali se lidé na vozíku výtahy dostanou všude," uvedla.

K bazénům i dalším atrakcím vedou výtahy

Ke všem bazénům, ale i dalším atrakcím, jako jsou vířivky nebo sauny, mohou lidé skutečně dojet výtahem. Pro začátek to pro ně sice bude malé bludiště, ale správci areálu už pro ně chystají jakousi mapku s vyznačenými výtahy a trasami k jednotlivým bazénům.

Co musí vedení areálu také změnit, jsou nainstalované zvedací kladky, díky nimž se mohou handicapovaní lidé dostat do vody. Když si jeden z nich chtěl sedátko se zvedacím mechanismem vyzkoušet, byl nakonec rád, že z něj nevypadl. Sedátko totiž bylo velmi hladké a mělo nevhodný sklon, takže z něj byla spíše malá skluzavka.

"My vozíčkáři totiž sedíme jinak, než ostatní lidé. Takhle skutečně hrozí, že z něj vypadnu," uvedl Krpálek. Naštěstí mohl hned pracovníkům poradit, jak závady vyřešit. "Sedátko musí být ne z hladkého plastu, ale z neklouzavé gumy. A musí mít jiný sklon, tohle je zkrátka pro zdravé lidi," řekl.

Nový ředitel plaveckého areálu Jiří Vysoudil slíbil, že závady bazén odstraní. "Budeme se snažit, abychom handicapovaným lidem ve všem vyšli vstříc. Jim to musí vyhovovat, bylo by nesmyslné, kdyby to bylo jinak," uvedl.

Podle Malincové hodlá bazén ještě nakoupit plastové, takzvané hygienické vozíky, ve kterých budou moci postižení jezdit i ve vodě.