Vozíčkáři otestovali nový pardubický akvapark, výtkami nešetřili

  17:38aktualizováno  17:38
Právě dokončovaný akvapark v Pardubicích ve čtvrtek otestovali vozíčkáři. Zjistili, že se dostanou všude, ale někdy se u toho nadřou. V modernizovaném plaveckém areálu za 700 milionů korun je co vylepšovat.

Vozíčkáři otestovali bezbariérovost pardubického akvaparku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"No to snad nemyslíte vážně," hleděl ze svého vozíku Jaromír Krpálek z České abilympijské asociace na skříňky v šatnách pro vozíčkáře. Ty stály na poměrně vysokých nohách a sahaly až ke stropu mimo dosah lidí na vozíku.

"My přece potřebujeme prostor u země, nahoru nikdo nedosáhne, to musí být obráceně. A dvířka musejí mít nějaké úchytky, za tohle je neotevřeme," dodal Krpálek a ukázal na titěrný knoflík na dveřích skříňky.

V šatnách jsou i toalety a sprchy upravené pro tělesně postižené. tady ale hned objevili první návštěvníci závady.

"To sedátko ve sprše musí mít rovnou plochu a musí být dál od zdi, takhle tu nemáme prostor," řekl při zkoušení sedátka ve sprše Michal Hašto, člen výboru Sdružení pro ranou péči v Pardubicích.

Připomínky se budou řešit

Na sedátku skutečně seděl doslova namačkán v koutě, moc prostoru pro manipulaci se sprchou neměl. "Chce to dát alespoň půl metru od zdi," řekl pracovnici dokončovaného areálu, která všechny připomínky vozíčkářů zaznamenávala.

Fotogalerie

Ti přítomné lidi z vedení bazénu nijak nešetřili. "Nezlobte se na mě, ale ten nájezd mohl být delší, tohle je skutečně moc prudké," řekl Krpálek, zatímco se jeho ruce snažily ztěžka vytlačit vozík do nájezdu před vstupem do prvního bazénu.

Podle pracovnice marketingu Plaveckého areálu Pardubice Jitky Malincové dělníci nahlášené závady odstraní.

"Pro nás to jsou spíše technické detaily. Nesešli jsme se tady proto, abychom si padli kolem krku, ale abychom se všechny závady dozvěděli. Hlavní pro nás ale bylo zjistit, zdali se lidé na vozíku výtahy dostanou všude," uvedla.

K bazénům i dalším atrakcím vedou výtahy

Ke všem bazénům, ale i dalším atrakcím, jako jsou vířivky nebo sauny, mohou lidé skutečně dojet výtahem. Pro začátek to pro ně sice bude malé bludiště, ale správci areálu už pro ně chystají jakousi mapku s vyznačenými výtahy a trasami k jednotlivým bazénům.

Co musí vedení areálu také změnit, jsou nainstalované zvedací kladky, díky nimž se mohou handicapovaní lidé dostat do vody. Když si jeden z nich chtěl sedátko se zvedacím mechanismem vyzkoušet, byl nakonec rád, že z něj nevypadl. Sedátko totiž bylo velmi hladké a mělo nevhodný sklon, takže z něj byla spíše malá skluzavka.

"My vozíčkáři totiž sedíme jinak, než ostatní lidé. Takhle skutečně hrozí, že z něj vypadnu," uvedl Krpálek. Naštěstí mohl hned pracovníkům poradit, jak závady vyřešit. "Sedátko musí být ne z hladkého plastu, ale z neklouzavé gumy. A musí mít jiný sklon, tohle je zkrátka pro zdravé lidi," řekl.

Nový ředitel plaveckého areálu Jiří Vysoudil slíbil, že závady bazén odstraní. "Budeme se snažit, abychom handicapovaným lidem ve všem vyšli vstříc. Jim to musí vyhovovat, bylo by nesmyslné, kdyby to bylo jinak," uvedl.

Podle Malincové hodlá bazén ještě nakoupit plastové, takzvané hygienické vozíky, ve kterých budou moci postižení jezdit i ve vodě.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

V městských firmách nesedíte na ozdobu, ukazuje trestní stíhání politikům

Policie zasahuje kvůli bombové hrozbě v budově pardubického magistrátu (10....

Kvůli podezřelému nákupu lesních pozemků městskou společností Služby města Pardubic v roce 2016 policie obvinila...

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

Kraj dal důvěru šéfům nemocnic, ve funkci mají zůstat šest let

Nemocnice v Pardubicích.

Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald i jeho náměstek Vladimír Ninger byli v říjnu...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz