Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice pozvaly volyňské Čechy, které vyhnal konflikt na Ukrajině

  8:34aktualizováno  8:34
Pardubice nabídly ubytování rodině volyňských Čechů z Ukrajiny, sužované ozbrojeným konfliktem. Manželé Kostašovi nalezli svůj nový domov v Dražkovicích. Žijí v něm jeden a půl měsíce, a i když jsou původně učitelé cizích jazyků, nyní se snaží především ovládnout češtinu.

Manželé Kostašovi našli nový domov v Dražkovicích. | foto: Tomáš Kubelka

Jaroslava Kostašová podle vlastních slov toužila odjet z Ukrajiny, kde bydleli ve městě Dubno, už dávno. Původem pochází z České republiky, v dětství sem jezdila za babičkou a s rodiči doma udržovali některé české tradice.

„Mluvili jsme česky, vařili jsme česká jídla, scházeli jsme se s lidmi s českými kořeny z dubenského sdružení Stromovka,“ řekla.

Západoukrajinské Dubno se manželé Kostašovi rozhodli opustit zejména kvůli ozbrojenému konfliktu. „Když žijete v zemi, kde je válka, nevíte, kde se zastaví,“ popisovala své obavy Kostašová.

Ačkoli se bojů s manželem neúčastnili, nepokoje se jich nepřímo týkaly. „Mnoho mladých lidí z okolí odcházelo na frontu. Někteří se nevrátili, jiní byli zranění, přišli například o nohy. Bylo to těžké morálně i psychicky,“ sdělila.

Stejně jako další, kteří nemohli nebo nechtěli nastoupit do armády, podporovali Kostašovi vojáky alespoň finančně. „Všichni se snažili zabránit tomu, aby se boje dostaly dál,“ vysvětlila Jaroslava Kostašová.

Příležitost opustit Ukrajinu se naskytla díky snaze vedení Pardubic pomoci alespoň omezenému počtu volyňských Čechů s přestěhováním do Čech. O této možnosti informovala Kostašovy rodina Soldátkových, která se s pomocí pardubického magistrátu přistěhovala z Dubna do Dražkovic na začátku října loňského roku.

„Dostala jsem zprávu od tajemníka Michala Zitka z vedení města, kterému patří naše velké díky, domluvili jsme se a po Velikonocích jsme se s manželem přijeli podívat na byt, který nám město na rok půjčilo,“ uvedla Kostašová.

Shánějí práci a pilují češtinu

Manželé nyní v Pardubicích žijí půl druhého měsíce. „Líbí se nám tady, líbí se nám ten klid. Překvapila nás vstřícnost lidí, s nimiž jednáme, všichni jsou moc milí,“ řekla Jaroslava Kostašová. Oba jsou vděční především za pomoc města. „Pardubice se o krajany starají soukromě, mohou být vzorem pro všechna města,“ ocenila iniciativu členů magistrátu.

Na Ukrajině působili jako učitelé cizích jazyků, nyní poznávají Pardubice a kraj, shánějí práci a zdokonalují své znalosti češtiny. „Když jdeme po ulicích, čteme cedule, všechno, co je kde napsané, a snažíme se slova správně vyslovovat. Večer docházíme na kurzy českého jazyka,“ řekla Jaroslava Kostašová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz