Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice pozvaly volyňské Čechy, které vyhnal konflikt na Ukrajině

  8:34aktualizováno  8:34
Pardubice nabídly ubytování rodině volyňských Čechů z Ukrajiny, sužované ozbrojeným konfliktem. Manželé Kostašovi nalezli svůj nový domov v Dražkovicích. Žijí v něm jeden a půl měsíce, a i když jsou původně učitelé cizích jazyků, nyní se snaží především ovládnout češtinu.

Manželé Kostašovi našli nový domov v Dražkovicích. | foto: Tomáš Kubelka

Jaroslava Kostašová podle vlastních slov toužila odjet z Ukrajiny, kde bydleli ve městě Dubno, už dávno. Původem pochází z České republiky, v dětství sem jezdila za babičkou a s rodiči doma udržovali některé české tradice.

„Mluvili jsme česky, vařili jsme česká jídla, scházeli jsme se s lidmi s českými kořeny z dubenského sdružení Stromovka,“ řekla.

Západoukrajinské Dubno se manželé Kostašovi rozhodli opustit zejména kvůli ozbrojenému konfliktu. „Když žijete v zemi, kde je válka, nevíte, kde se zastaví,“ popisovala své obavy Kostašová.

Ačkoli se bojů s manželem neúčastnili, nepokoje se jich nepřímo týkaly. „Mnoho mladých lidí z okolí odcházelo na frontu. Někteří se nevrátili, jiní byli zranění, přišli například o nohy. Bylo to těžké morálně i psychicky,“ sdělila.

Stejně jako další, kteří nemohli nebo nechtěli nastoupit do armády, podporovali Kostašovi vojáky alespoň finančně. „Všichni se snažili zabránit tomu, aby se boje dostaly dál,“ vysvětlila Jaroslava Kostašová.

Příležitost opustit Ukrajinu se naskytla díky snaze vedení Pardubic pomoci alespoň omezenému počtu volyňských Čechů s přestěhováním do Čech. O této možnosti informovala Kostašovy rodina Soldátkových, která se s pomocí pardubického magistrátu přistěhovala z Dubna do Dražkovic na začátku října loňského roku.

„Dostala jsem zprávu od tajemníka Michala Zitka z vedení města, kterému patří naše velké díky, domluvili jsme se a po Velikonocích jsme se s manželem přijeli podívat na byt, který nám město na rok půjčilo,“ uvedla Kostašová.

Shánějí práci a pilují češtinu

Manželé nyní v Pardubicích žijí půl druhého měsíce. „Líbí se nám tady, líbí se nám ten klid. Překvapila nás vstřícnost lidí, s nimiž jednáme, všichni jsou moc milí,“ řekla Jaroslava Kostašová. Oba jsou vděční především za pomoc města. „Pardubice se o krajany starají soukromě, mohou být vzorem pro všechna města,“ ocenila iniciativu členů magistrátu.

Na Ukrajině působili jako učitelé cizích jazyků, nyní poznávají Pardubice a kraj, shánějí práci a zdokonalují své znalosti češtiny. „Když jdeme po ulicích, čteme cedule, všechno, co je kde napsané, a snažíme se slova správně vyslovovat. Večer docházíme na kurzy českého jazyka,“ řekla Jaroslava Kostašová.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Najdete na iDNES.cz