Lídr Pardubáků Brendl vytáhl proti ANO, radniční koalice drží spolu

  15:29aktualizováno  15:29
Sdružení Pardubáci a Piráti oficiálně oznámili tvorbu koalice všech stran kromě ANO a komunistů. Nezahálí však ani primátor Martin Charvát a hledá plán B, kdyby mu nevyšla jednání s ODS. Zdá se, že by se mohl domluvit s Piráty.

Lídr Pardubáků František Brendl sleduje výsledky voleb. | foto: Michal Klíma

Povolební situace v Pardubicích je dramatická a mění se každou minutou. Momentálně se proti sobě formují dva silné bloky. Jeden tvoří primátor a lídr vítězného hnutí ANO Martin Charvát se 13 mandáty, který se navíc může opřít o tři lidi z Koalice pro Pardubice a dva sociální demokraty. Tedy o stávající radniční koalici.

Ve středu se mu veřejně postavili Pardubáci společně a Piráti, kteří mají dohromady devět křesel v 39členném zastupitelstvu.

Cílem obou táborů je získat pro sebe Karla Haase z ODS a jeho sedm mandátů. 

„Spouštíme oficiální vyjednávání o duhové koalici, kterou by měly tvořit všechny strany kromě ANO a KSČM,“ uvedl lídr Pirátů Ondřej Karas

„První společnou schůzku máme v plánu se všemi oslovenými stranami ve čtvrtek v 18 hodin. Pevně věřím, že se na ní posuneme směrem ke kýženému cíli, tedy společné koalici,“ doplnil první muž Pardubáků František Brendl.

Brendl se bude za každou cenu chtít vyhnout koalici s ANO

Zejména Brendl je hnacím motorem druhové koalice. Jeho averze vůči primátorovi Charvátovi a Babišově hnutí je dobře známá, a Brendl tak bude ochoten dělat velké ústupky, jen aby koalici bez ANO vyjednal.

Výsledky komunálních voleb v Pardubicích najdete zde

Jenže to nebude vůbec snadné. Například první žena Koalice pro Pardubice Ludmila Ministrová tvorbu duhové koalice tvrdě odmítla. „Držíme se radniční koalice s ANO a ČSSD. Na jednání svolané panem Brendlem ani nepůjdu,“ řekla jasně Ludmila Ministrová z TOP 09.

Důležitý muž Karel Haas z ODS si zatím zachovává odstup a říká, že bude jednat s oběma tábory. „V jednání mi jde o tři klíčové věci - o programový průnik, dohodu na personálním obsazení vedení města a zapojení opozice. S kým na těchto třech věcech najdu shodu, s tím budeme vládnout,“ řekl Karel Haas.

Nicméně je zjevné, že se začátek jednání s ANO hrubě nevyvedl. Haas po pondělní schůzce odcházel z primátorovy kanceláře značně rozladěn. Ani sám Martin Charvát není z debat s ODS nijak nadšený.

„ODS má na nás tak velké personální požadavky, že nejsem schopen o nich rozhodnout sám. Dnešní jednání s ODS jsem zrušil a zítra se musím poradit s kolegy na klubu, jak dál,“ uvedl včera Charvát, který začal usilovně hledat plán B a zřejmě ho našel u Pirátů. 

„Máme s nimi velkou programovou shodu, budeme tak jednat dál s Piráty i ODS. Máme k dispozici s KpP a ČSSD 18 hlasů, takže musíme najít ještě jednoho partnera,“ dodal Martin Charvát.

Čilý kontakt s ANO včera trochu nepochopitelně právě na tiskové konferenci k duhové koalici potvrdil i lídr Pirátů Ondřej Karas. „Už v neděli večer nám pan Charvát řekl, že vlastně není o čem jednat, že v pondělí večer uzavře koalici s ODS, SPP, KpP a ČSSD. To se však nepovedlo, a tak nás znovu oslovil a ve středu ráno jsme s ním znovu jednali a zjistili jsme, že máme slušnou shodu na programu,“ řekl Karas, který tak situaci dál notně zamotal. „Ale v přípravě duhové koalice jsme o dost dál,“ rychle dodal Karas, který začíná mít klíčovou roli.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Pardubický lídr ODS se vzpírá, ale jeho kolegové chtějí do koalice s ANO

Vyjednávací tým lídrů. Zleva stojí primátor Martin Charvát (ANO), Ludmila...

Dva týdny po volbách se zdá, že koaliční jednání v Pardubicích směřuje ke konci. ODS totiž výrazně nakročila ke...

V Mělicích by se mohl těžit písek. Hrozí konec koupání

Mělicko-lohenické písníky.

Není to dobrá zpráva pro milovníky přírodního koupání na Pardubicku. Dva písníky, které ročně okupují desetitisíce lidí...

Najdete na iDNES.cz