Nácvik střelby vojáků před muzeem v Chrudimi. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Výsadkáři cvičili u muzea střelbu i selhání, aby nedopadli jako Gabčík

  • 3
Příprava vojáků neprobíhá jenom ve vojenských výcvikových prostorech. Bojovníci v plné zbroji v zelených maskáčích byli v úterý k vidění v centru Chrudimi. Výcviku se před regionálním muzeem účastnila 1. výsadková rota 43. výsadkového praporu s útočnými puškami CZ 805 Bren a záložními pistolemi Glock 17.

„Vojáci si cvičí použití záložní zbraně v případě, když selže hlavní zbraň Bren, která je základní výbavou každého vojáka. Předcházíme tím situacím, která nastala třeba při atentátu na Heydricha, kdy Gabčíkovi selhal samopal a Kubiš musel hodit granát. Přechod na záložní pistoli a zahájení palby musí voják zvládnout do jedné vteřiny. Druhá varianta je, že v městském prostředí a menších prostorech může být výhodnější použití krátké zbraně,“ řekl praporčík 43. výsadkového praporu Robert Otáhal k netradičnímu výcviku vojáků.

Ten měl za cíl upozornit na probíhající výstavu s názvem Pod vrchlíkem, která se koná u příležitosti 70. výročí vzniku výsadkových vojsk v Československu. Vojáci si vyzkoušeli tzv. suchý nácvik bez munice, a to jak s každou pistolí zvlášť, tak společně.

Vojáci zkoušeli novinku ve výzbroji

Vojákům výcvik navíc pomáhá blíže se seznámit s modernizovanou puškou CZ 805 Bren, kterou dostali do výbavy teprve letos.

„Rozhodně to pro vojáky nebyl žádný odpočinek. Ráno pršelo a víceméně měli reálné podmínky. Naprosto totožný výcvik, jaký by měli na posádce, odvedli před muzeem. Vojáci si tím prověřují, zda zvládají věci, které zvládat mají. V žádném z vojenských prostorů v České republice si nemůžeme vyzkoušet reálné podmínky městského prostředí. Konkrétně v městském muzeu jsme si už při prvním výcviku na schodišti nacvičovali metodiku zásahu a taktiku pohybu,“ dodal Otáhal.

Už při zahájení výstavy mohli kolemjdoucí vidět, jak vojáci z minometné roty v plné výzbroji a se zamaskovanými obličeji střeží vstup do muzea nebo manévrují kolem sochy Josefa Ressela s vojenským vozidlem Kajman určeným pro plnění speciálních bojových úkolů.

Ve vojenském duchu to bude v blíže neurčených termínech žít kolem muzea do půlky května.

„Jsem domluven s veliteli jednotek, že ve chvíli, kdy by šel výcvik provést ve městě, dají mi vědět a výcvik tam převedeme. Paní ředitelka nám k výcviku nabídla i běžně nepřístupné prostory, jako je půda nebo věžička muzea,“ uvedl praporčík 43. výsadkového praporu.

Chrudimští vojáci si výstavou Pod vrchlíkem kromě výročí vzniku výsadkových vojsk v Československu připomínají také 30. výročí znovuzaložení 71. úderného praporu v Chrudimi a 20. výročí vzniku 4. výsadkové roty v Chrudimi, první plně profesionální jednotky AČR.

Ve středu 10. května bude výstava doplněna přednáškou o službě v aktivní záloze u 43. výsadkového praporu Chrudim. Otevřena je zdarma do 18. května od úterý do neděle.

Na současné akce naváže v sobotu 26. srpna Den otevřených dveří 43. výsadkového praporu a Letecký den v Chrudimi, jehož součástí je i charitativní běh ve prospěch Vojenského fondu solidarity.