Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí koledníci si s Jidášem ze slámy a rákosu vyrachtali výslužku

  10:59aktualizováno  10:59
Jidáše v masivním obleku ze sena a slámy vodili po tři velikonoční dny kluci ve Stradouni na Vysokomýtsku. Tento mnohde už zaniklý zvyk zde udržují od konce 19. století a nepřestali ani za minulého režimu, který křesťanským obyčejům příliš nepřál.

Slaměný „oblek“ hasiči a dospělí upletli přímo na patnáctiletého Bořka Vopařila, který jako nejstarší chlapec ze šestnácti zúčastněných předváděl Jidáše. Ostatní kluci ho pak provázeli od domu k domu, hrčeli na roztodivné a rachotící hrkačky a koledovali.

„Ó Jidáši nevěrný, cos to učinil, žes svého mistra Židům prozradil? Za to musíš v pekle hořeti. S Luciperem ďáblem tam přebývati. My školáci chodíme a klekání hrkáme,“ rachotili v sobotu před každým domem, aby dostali co nejbohatší výslužku.

Fotogalerie

Na vodění Jidáše se přišel podívat i bývalý místostarosta obce František Říha, jehož syn je dnes ve stejné funkci a pomáhal strojit Jidáše. „Já jsem si svého Jidáše odbyl v roce 1949 a chlapci mají dnes řehtačku v podobě trakaře, kterou mí tehdy vyřezal můj strejda,“ ukazuje pamětník na houf dětí.

„Tehdy byl ještě přídělový systém a pamatuji se, jak jsme halekali: Když nemáte vejce na lístky, dejte alespoň peníze,“ vzpomíná Říha.

Školáci procházeli Stradouní od Zeleného čtvrtka. Třídenní řehtání hrkaček nahrazuje zvuk zvonů, jež podle tradice odletěly do Říma a vracely se až po Kristově vzkříšení.

Obchůzka v masce Jidáše je fyzicky náročná

Jidáš má ve Stradouni na sobě oděv ze slámy s vysokou potupnou čepicí ze žitných stébel, dnes spíše z rákosu, s trnovým ozdobeným prutem v ruce. „V některých obcích Jidášovu masku po obchůzce pálí, někde ji uchovají na další rok,“ popisuje zvyk pracovnice Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Soňa Krátká.

Jidáš při obchůzce někdy opravdu trpí. „Klukovskou ctí Jidáše je obejít celou obec jen se dvěma zastávkami na odpočinek. Nepohodlné oblečení překáží v chůzi, nedovolí mu třeba úplně připažit ruce. Za větru nebo teplého počasí jsou ty téměř tři kilometry chůze s výhledem jen mezi stébly čepice a dlouhým šípkovým prutem v ruce, opravdový sportovní výkon,“ připomíná Říha.

Tradice vodění Jidáše ve Stradouni sahá do konce devatenáctého století. Jejím základem je lidový obraz potrestání zrádce vedením na popraviště a upálením, jak bylo běžné ve středověku. Ve Stradouni vodili Jidáše i za komunistického režimu. Děti zvyk držely i přesto, že po ranním hrkání musely jít do školy.

Tento tradiční lidový velikonoční zvyk už dnes udržují jen v málo obcích na Vysokomýtsku a dostal se i na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury (více čtěte zde).

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Najdete na iDNES.cz