Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí koledníci si s Jidášem ze slámy a rákosu vyrachtali výslužku

  10:59aktualizováno  10:59
Jidáše v masivním obleku ze sena a slámy vodili po tři velikonoční dny kluci ve Stradouni na Vysokomýtsku. Tento mnohde už zaniklý zvyk zde udržují od konce 19. století a nepřestali ani za minulého režimu, který křesťanským obyčejům příliš nepřál.

Slaměný „oblek“ hasiči a dospělí upletli přímo na patnáctiletého Bořka Vopařila, který jako nejstarší chlapec ze šestnácti zúčastněných předváděl Jidáše. Ostatní kluci ho pak provázeli od domu k domu, hrčeli na roztodivné a rachotící hrkačky a koledovali.

„Ó Jidáši nevěrný, cos to učinil, žes svého mistra Židům prozradil? Za to musíš v pekle hořeti. S Luciperem ďáblem tam přebývati. My školáci chodíme a klekání hrkáme,“ rachotili v sobotu před každým domem, aby dostali co nejbohatší výslužku.

Fotogalerie

Na vodění Jidáše se přišel podívat i bývalý místostarosta obce František Říha, jehož syn je dnes ve stejné funkci a pomáhal strojit Jidáše. „Já jsem si svého Jidáše odbyl v roce 1949 a chlapci mají dnes řehtačku v podobě trakaře, kterou mí tehdy vyřezal můj strejda,“ ukazuje pamětník na houf dětí.

„Tehdy byl ještě přídělový systém a pamatuji se, jak jsme halekali: Když nemáte vejce na lístky, dejte alespoň peníze,“ vzpomíná Říha.

Školáci procházeli Stradouní od Zeleného čtvrtka. Třídenní řehtání hrkaček nahrazuje zvuk zvonů, jež podle tradice odletěly do Říma a vracely se až po Kristově vzkříšení.

Obchůzka v masce Jidáše je fyzicky náročná

Jidáš má ve Stradouni na sobě oděv ze slámy s vysokou potupnou čepicí ze žitných stébel, dnes spíše z rákosu, s trnovým ozdobeným prutem v ruce. „V některých obcích Jidášovu masku po obchůzce pálí, někde ji uchovají na další rok,“ popisuje zvyk pracovnice Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Soňa Krátká.

Jidáš při obchůzce někdy opravdu trpí. „Klukovskou ctí Jidáše je obejít celou obec jen se dvěma zastávkami na odpočinek. Nepohodlné oblečení překáží v chůzi, nedovolí mu třeba úplně připažit ruce. Za větru nebo teplého počasí jsou ty téměř tři kilometry chůze s výhledem jen mezi stébly čepice a dlouhým šípkovým prutem v ruce, opravdový sportovní výkon,“ připomíná Říha.

Tradice vodění Jidáše ve Stradouni sahá do konce devatenáctého století. Jejím základem je lidový obraz potrestání zrádce vedením na popraviště a upálením, jak bylo běžné ve středověku. Ve Stradouni vodili Jidáše i za komunistického režimu. Děti zvyk držely i přesto, že po ranním hrkání musely jít do školy.

Tento tradiční lidový velikonoční zvyk už dnes udržují jen v málo obcích na Vysokomýtsku a dostal se i na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury (více čtěte zde).

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz