Značení na jednom jezu u Postolova vyzývá k přenášení na špatnou stranu.

Značení na jednom jezu u Postolova vyzývá k přenášení na špatnou stranu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jsou špatné a nebezpečné, říkají vodáci o nových značkách na Orlici

  • 1
Už rok jsou okolo řeky Orlice nainstalované nové orientační značky. Podle vodáků, kteří se řeku vydávají, jsou ale špatně čitelné a nesplňují nejen právní normy, ale ani běžné zvyklosti vodáckých značek. A v jednom případě označují cedule dokonce za nebezpečné.

" Jde o značení na jednom jezu u Postolova. To vyzývá k přenášení na špatnou stranu, což vede k tomu, že lidé lezou po stavidlech a obslužných kabelech vodní elektrárny, kde hrozí velmi vážný úraz," uvedl Petr Ptáček, provozovatel vodáckého internetového serveru raft.cz.

Značka posílá vodáky na tu stranu jezu, kde jim hrozí úraz.

Vloni se dokonce kvůli špatné ceduli na kamenech zranil jeden z vodáků a musel pro něj letět vrtulník.

"Jde tu vážně o život, když vidím, jak mi tady přelézá elektrárnu třeba matka s děckem. Stačí poškodit hadici hydrauliky a je neštěstí. A nebyl by to první případ u nás," uvedl majitel malé vodní elektrárny na inkriminovaném místě Jiří Šimon.

Tím ale trable vodáků s novými značkami nekončí.

"Dalším problémem u výstražných cedulí je jejich vizuální grafika. Působí spíše jako nějaká reklamní plocha, a ne jako výstražná značka. Z řeky vůbec nikoho nenapadne, že se jedná o výstrahu," uvedl Petr Ptáček.

Značky nechalo vyhotovit Regionální turistické a informační centrum v Kostelci nad Orlicí. Nejnižší cenou zvítězila brněnská společnost Dring Consulting. Kdo by však čekal, že zvítězila společnost s bohatými zkušenostmi ve vodáckém prostředí, byl by na omylu.

Evropa, Evropa, Evropa. Za co všechno nemůže

Dring je firma, která se zabývá poradenstvím v oblasti čerpání evropských dotací a i tato zakázka byla financovaná z velké části z evropských fondů.

Ptáček uvedl, že již na nedostatky upozorňoval jak kostelecké informační centrum, tak společnost Dring Consulting.

Jenomže jeho upozornění zřejmě nedorazila tam, kam měla. "O ničem takovém nevím, hned po návratu z dovolené to ale začneme řešit," uvedl místostarosta Kostelce a předseda správní rady centra Luboš Lerch s tím, že celkové náklady byly kolem jednoho milionu korun a část z nich šla z evropských fondů.

"Ke mně nic takového nedorazilo, ale cedule měly vodákům pomáhat, a ne je posílat na nebezpečné místo," uvedla ředitelka Dringu Šárka Hadererová.

Paradoxní je, jak těžko půjde špatnou ceduli opravit, byť jde jen o předělání jedné šipky. "Nebude to snadné, právě kvůli evropským dotacím. Tam se nesmí zasahovat do projektu," uvedla ředitelka Hadererová.