Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodáci v Chocni otevírali řeku skokem v kajaku z dvoumetrového jezu

  8:47aktualizováno  8:47
Letošní vodáckou sezónu na Tiché Orlici otevřeli v sobotu vodáci v Chocni tradičním Choceňským bubnem. Skok z dvoumetrového jezu doplnilo i překročení 50. rovnoběžky, přehlídka filmů nebo trénink na veslařském trenažéru během vodáckého plesu.

Vodácké otevírání Tiché Orlice se v Chocni uskutečnilo akcí Choceňský buben, při které si to vodáci s kajaky namíří z dvoumetrového jezu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Název tradičního závodu Choceňský buben už naznačuje, co musejí milovníci vodáckého sportu podstoupit. Jedním z úkolů závodníků je totiž seskočit s lodí dvoumetrový jez a dostat se z vodního bubnu pod ním. Přestože je akce spojená s otvíráním řeky a tedy i s příchodem jara, na vodáky rozhodně nečekalo žádné příjemné cachtání ve vodě.

"Namočíme se všichni, a pořádně," mluvil o seskoku v kajaku z dvoumetrové výšky ještě před závodem Jan Dvořáček z Pardubic. Voda v Tiché Orlici přitom měla asi šest stupňů.

Závodníci však k podmínkám první jarní akce měli sportovní přístup. "Jaká je voda? No mokrá přece! Ale mě to zase tolik nevadí, mám svoje heslo, se kterým jsem do závodu šel: To chce klid," řekl po závodu Libor Oliva z Chocně. "Jezdím na podobné akce už od sedmi let, takže už jsem ve vodě leccos zažil," dodal.

Vodácké otevírání Tiché Orlice se v Chocni uskutečnilo akcí Choceňský buben, při které si to vodáci s kajaky namíří z dvoumetrového jezu.
Vodácké otevírání Tiché Orlice se v Chocni uskutečnilo akcí Choceňský buben, při které si to vodáci s kajaky namíří z dvoumetrového jezu.
Vodácké otevírání Tiché Orlice se v Chocni uskutečnilo akcí Choceňský buben, při které si to vodáci s kajaky namíří z dvoumetrového jezu.

Náplní Choceňského bubnu je seskočit s kajakem dvoumetrový jez a následně se dostat z vodního bubnu pod ním. foto: Radek Kalhous, MF DNES

Organizátoři, kteří v minulých ročnících nechali po skončení soutěže seskočit také několik dětských zájemců, se letos nechali přemluvit a vytvořili pro nejmladší vodáky vlastní kategorii.  "Doslova nás uprosili, tak proč bychom jim nevyhověli, když chtějí také závodit," řekl pořadatel Petr Jílek.

"Už jsem buben skočil několikrát, letos to bude opravdový závod," pochvaloval si například jedenáctiletý Vítek Šimek před tím, než si připravil svůj kajak na hladinu řeky.

Na plese čekala vodáky soutěž na veslařském trenažéru

Kromě toho, že závodníci museli překonat dvoumetrový seskok pod hladinu studené řeky, na ně čekal ještě jeden soutěžní úkol - přeplout přes padesátou rovnoběžku. "Chocní prochází padesátá rovnoběžka právě v místě závodní tratě. Každý závodník ji proto musí v průběhu trati přejet," vysvětlil Jílek.

Vodácké otevírání Tiché Orlice se v Chocni uskutečnilo akcí Choceňský buben, při které si to vodáci s kajaky namíří z dvoumetrového jezu.
Vodácké otevírání Tiché Orlice se v Chocni uskutečnilo akcí Choceňský buben.

Účastníky letošního Choceňského bubnu rozhodně nečekal ve vodě o zhruba šesti stupních příjemné koupání. foto: Radek Kalhous, MF DNES

Seskok do vody nebo přechod přes rovnoběžku však nebyly jedinými atrakcemi dne. Program trval až do večera. Po závodě se zájemci o vodní sporty sešli na promítání tématických filmů, večer na ně čekal vodácký ples.

"Zájem o filmy byl veliký. Kino bylo plné, takže počítám, že přišlo kolem 240 lidí. Navíc se kolem filmů rozvinula debata, která promítání protáhla na čtyřhodinový program," nastínil Jílek. Diváci také viděli dvě filmové premiéry: Ztracený horizont a Návrat k pramenům.

Podobného zájmu se dočkal také vodácký ples. "V jedenáct hodin večer jsme měli lístky zcela vyprodané," uvedl Jílek. Vodácký ples přitom nezůstal nic dlužen svému jménu. Během večera se konala soutěž na veslařském trenažéru.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Najdete na iDNES.cz