Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlivný úředník kraje vsadil na bílého koně. A rázem měl po dluzích

  8:44aktualizováno  8:44
Vedoucí oddělení kanceláře hejtmana a vlivný sociální demokrat Zdeněk Škařupa se zbavil zadlužené firmy způsobem, který se jeho věřitelům příliš nezamlouvá. Podle podání, které přišlo v uplynulých dnech na soud, převedl společnost na takzvaného bílého koně. Před svými šéfy může obhájit, že jeho podnikání je čisté.
Pardubická společnost podnikala v provozování lékáren.

Pardubická společnost podnikala v provozování lékáren. | foto: Radek Miča, MAFRA

Firma Pardubická investorská společnost provozovala lékárny. Poslední daňové přiznání podala v roce 2012, kdy vykázala ztrátu přes 26 milionů korun. Dnes ji vlastní František Švejda, muž, který má trvalé bydliště na ubytovně pro sociálně slabé lidi a který vlastní přes šedesát firem, z nichž valná část je také v likvidaci.

Předchozí majitel Zdeněk Škařupa, který dnes například plánuje hejtmanův program nebo se stará o čerpání reprezentačního fondu Pardubického kraje, ji na nového majitele převedl loni v dubnu.

Soud má na stole podrobný spis, je to však prý lež

Na soudu dnes leží žádost, aby se soudce podivným zbavením se firmy zabýval. „Pan Škařupa se několik roků chystal na to, že firmu prodá nějakému bezdomovci a že předtím ztratí účetnictví, aby na něj nikdo nemohl, protože si bral peníze z pokladny,“ píše se v oznámení, podaném na soud před několika dny.

„Je to všechno lež, ale více se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedl pouze ke zmíněnému oznámení bývalý podnikatel v lékárenství Zdeněk Škařupa.

Přestože je jméno oznamovatele celé události soudu Radomil Svatoborský pravděpodobně smyšlené, z dostupných zdrojů vyplývá, že se převod zadlužené firmy udál právě tak, jak popisuje.

Současný majitel společnosti Švejda má trvalé bydliště v ubytovně na Češkově ulici. Ostraha domu však MF DNES potvrdila, že ho tam nikdy nikdo neviděl. Švejda je přitom majitel dalších více než šedesáti firem, z nichž valná část je také v likvidaci.

A ani ty ostatní však neoplývají velkou činností, ač se například jedná o obchodní firmy jako Vipshop nebo o poradenské jako Financ Profit, nemají funkční webové stránky.

Dluhy, kam se člověk podívá, to je výsledek podnikání

Po Škařupově firmě přitom zůstaly dluhy přes čtyři miliony korun. Mezi věřitele patří kromě dodavatelů také finanční úřad, sociální správa, zdravotní pojišťovna, ale i bývalí zaměstnanci.

Bývalá lékárnice a sanitářka například v insolvenčním návrhu požadují nevyplacenou mzdu v celkové výši téměř 150 tisíc korun. Škařupa i přes uvedené okolnosti získal místo na kraji přímo po boku hejtmana.

„Já jsem se ho při nástupu ptal, zdali má podnikání ukončené v pořádku, ujistil mě, že ano,“ řekl hejtman Netolický. Minimálně podezření ovšem mít mohl. Někteří sociální demokraté MF DNES potvrdili, že už před časem ve straně koloval mail, který vše podrobně popisoval.

„Pokud jsou tyto okolnost pravdivé, budu se ho ptát na návrh řešení. Obraz hejtmana je daný i tím, jakými lidmi se obklopuje,“ uvedl šéf kraje Martin Netolický.

Věřitelé si však velké šance nedávají. „Tento stát chrání dlužníky, ne věřitele, takže víme, že je vše dle zákona a že s vrácením peněz počítat ani nemáme,“ uvedl ředitel společnosti Pharmos Jiří Korta.

Pharmos je největším věřitelem, Pardubická investorská společnost mu dluží 2,79 milionů korun za dodávky léků na pult lékáren. Podobných je však více. Daňový poplatník na Škařupově podnikání přišel o téměř 650 tisíc korun, které společnost dluží finančnímu úřadu a sociální správě. Dalších 43 tisíc je potom dluh u zdravotní pojišťovny.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz