Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

  11:56aktualizováno  11:56
Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden fanoušci železnice na východě Pardubického kraje. Na hlavní koridorové trati u Svitav se proháněl prototyp motorové jednotky španělského výrobce CAF.

Vlak stojící na odstavné koleji na svitavském nádraží nebudil velkou pozornost, okukovali ho hlavně opravdoví znalci železnice.

„Něco podobného tady vidím úplně poprvé. Takové vlaky se testují hlavně na okruhu u Velimi. Aby vyjel na běžnou trať, se jen tak nevidí,“ řekl mladík, který si se zájmem prohlížel stříbrný vlak zapřažený ve speciální soupravě dalších dvou vozů.

Zvídavějším návštěvníkům nádraží neušlo oznámení, které viselo na zatmavených sklech vlaku, a které více přibližovalo testování soupravy včetně použitých měřicích přístrojů naskládaných mezi novými sedačkami zabalenými ještě v igelitu.

Testování třívozové motorové jednotky, která má po úspěšném schvalovacím procesu jezdit pod hlavičkou dopravce Arriva Trains Northern ve Velké Británii, prozrazovala kromě mnoha čidel na podvozku i notná zátěž v podobě kolejnic naskládaných na podlaze vlaku. Ty měly simulovat hmotnost cestujících.

Fotogalerie

Zkoušky zatím neschváleného kolejového vozidla si u Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) objednal Výzkumný ústav železniční ve Velimi. Že to bylo mimořádné testování, správce železnice potvrdil.

„Výrobci se ne vždy spokojí s jízdami na zkušebním okruhu. V případě CAF chtěl výrobce zkušební jízdy rychlostí 160 kilometrů v hodině plus deset procent na trati směr Brno, protože jsou tam ostřejší oblouky a krátké přechody protisměrných oblouků,“ uvedla Radka Pistoriusová z Generálního ředitelství SŽDC.

Aby mohl vlak na trať vůbec vyjet, musel jízdy posvětit i Drážní úřad, při takovém testování musejí železničáři střežit například i přejezdy.

S nasazením téměř sta motorových jednotek poháněnými motory Rolls-Royce se v okolí Manchesteru počítá v příštím roce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Najdete na iDNES.cz