Slavíkovy ostrovy u Přelouče. Hodnota její přírody se už dostala i na pořad jednání vlády.

Slavíkovy ostrovy u Přelouče. Hodnota její přírody se už dostala i na pořad jednání vlády. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Splavnění Labe stále ve hře. Ochranu Slavíkových ostrovů vláda odmítla

  • 17
Dlouholetá kauza Slavíkovy ostrovy versus splavnění Labe vstupuje do další fáze. Ačkoli jde do rizika sporu s Evropskou komisí, vláda na svém posledním jednání neschválila, aby do národního seznamu evropsky významných lokalit byly začleněny Slavíkovy ostrovy u Přelouče.

Po dlouholeté přetahované mezi politiky spolu s „vodní lobby“ na straně jedné a ekology na straně druhé zvítězila tentokrát politika.

„Nechci se moc zamotávat do oblasti životního prostředí, což jsou velmi odborné věci a netroufám si proto na jiné úsudky než politické. A politický úsudek, který mám, je jednoznačně podpora splavnění Labe až do Pardubic,“ reagoval na rozhodnutí vlády hejtman Martin Netolický.

Ten dlouhodobě podporuje umístění stavebního objektu nového plavebního stupně Přelouč II právě v tomto místě. A to zvláště proto, že na něj navazuje záměr výstavby přístavu Pardubice jako součásti budoucího multimodálního přepravního centra.

Ochránci přírody přitom toto rozhodnutí kritizují. „Pro Českou republiku je to jednak mezinárodní ostuda i ekonomická ztráta,“ uvedla vedoucí programu Ochrana přírody v Arnice Jana Vitnerová. Ekologové požadovali zachování nedotčenosti Slavíkových ostrovů zvláště kvůli největší populaci modráska bahenního a očkovaného v zemi.

Rozhodnutí nemusí být konečné

Paradoxem je, že Ministerstvo životního prostředí v prosinci zrušilo výjimky z ochrany 44 zvláště chráněných druhů v přírodní lokalitě Slavíkovy ostrovy. Navíc ekologické organizace loni na podzim dosáhly u Nejvyššího správního soudu velkého vítězství. Podle soudců pardubický krajský úřad ignoroval argumenty proti stavbě, spokojil se s tím, že vhodná varianta kanálu přes Slavíkovy ostrovy už byla v roce 2000 vybrána. Přitom úředníci měli ve skutečnosti posoudit, zda neexistuje k přírodě šetrnější trasa.

Vláda odsouhlasila ve středu zařazení mnoha dalších významných míst do národního seznamu evropsky významných lokalit, ale spolu s loukami u Přelouče včetně Slavíkových ostrovů vypustila i Labské údolí v Ústeckém kraji, kde by plánovaná stavba jezu ohrozila jak domov modrásků, tak bobrů a cenné jsou i okolní bahnité břehy, suchá vřesoviště, skalní trávníky a suťové lesy.

„Ústupek skupinám, které usilují o stavební úpravy splavnosti Labe, staví Českou republiku do velmi nepříznivého a nelichotivého světla. Ekonomická ztráta v řádu miliónů korun vznikne tím, že Česko ztratí možnost čerpat část financí z evropských fondů na ochranu přírody i například na některé dopravní stavby. Dále hrozí i konkrétní peněžní sankce: jednorázová pokuta i penalizace 10 000 eur denně,“ dodala Jana Vitnerová.

Usnesení vlády ovšem nemusí být konečným vítězstvím příznivců splavnění Labe. „Uvidíme, zda bude Evropská komise považovat rozšíření seznamu za konečné, či nikoli. Pokud nedojde k rozšíření seznamu v souladu s požadavky její směrnice, pak může Evropská komise zahájit s Českou republikou řízení u soudního dvora pro porušení smlouvy s Evropskou unií,“ řekla mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.