Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Splavnění Labe stále ve hře. Ochranu Slavíkových ostrovů vláda odmítla

  12:35aktualizováno  12:35
Dlouholetá kauza Slavíkovy ostrovy versus splavnění Labe vstupuje do další fáze. Ačkoli jde do rizika sporu s Evropskou komisí, vláda na svém posledním jednání neschválila, aby do národního seznamu evropsky významných lokalit byly začleněny Slavíkovy ostrovy u Přelouče.

Slavíkovy ostrovy u Přelouče. Hodnota její přírody se už dostala i na pořad jednání vlády. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Po dlouholeté přetahované mezi politiky spolu s „vodní lobby“ na straně jedné a ekology na straně druhé zvítězila tentokrát politika.

„Nechci se moc zamotávat do oblasti životního prostředí, což jsou velmi odborné věci a netroufám si proto na jiné úsudky než politické. A politický úsudek, který mám, je jednoznačně podpora splavnění Labe až do Pardubic,“ reagoval na rozhodnutí vlády hejtman Martin Netolický.

Ten dlouhodobě podporuje umístění stavebního objektu nového plavebního stupně Přelouč II právě v tomto místě. A to zvláště proto, že na něj navazuje záměr výstavby přístavu Pardubice jako součásti budoucího multimodálního přepravního centra.

Ochránci přírody přitom toto rozhodnutí kritizují. „Pro Českou republiku je to jednak mezinárodní ostuda i ekonomická ztráta,“ uvedla vedoucí programu Ochrana přírody v Arnice Jana Vitnerová. Ekologové požadovali zachování nedotčenosti Slavíkových ostrovů zvláště kvůli největší populaci modráska bahenního a očkovaného v zemi.

Rozhodnutí nemusí být konečné

Paradoxem je, že Ministerstvo životního prostředí v prosinci zrušilo výjimky z ochrany 44 zvláště chráněných druhů v přírodní lokalitě Slavíkovy ostrovy. Navíc ekologické organizace loni na podzim dosáhly u Nejvyššího správního soudu velkého vítězství. Podle soudců pardubický krajský úřad ignoroval argumenty proti stavbě, spokojil se s tím, že vhodná varianta kanálu přes Slavíkovy ostrovy už byla v roce 2000 vybrána. Přitom úředníci měli ve skutečnosti posoudit, zda neexistuje k přírodě šetrnější trasa.

Vláda odsouhlasila ve středu zařazení mnoha dalších významných míst do národního seznamu evropsky významných lokalit, ale spolu s loukami u Přelouče včetně Slavíkových ostrovů vypustila i Labské údolí v Ústeckém kraji, kde by plánovaná stavba jezu ohrozila jak domov modrásků, tak bobrů a cenné jsou i okolní bahnité břehy, suchá vřesoviště, skalní trávníky a suťové lesy.

„Ústupek skupinám, které usilují o stavební úpravy splavnosti Labe, staví Českou republiku do velmi nepříznivého a nelichotivého světla. Ekonomická ztráta v řádu miliónů korun vznikne tím, že Česko ztratí možnost čerpat část financí z evropských fondů na ochranu přírody i například na některé dopravní stavby. Dále hrozí i konkrétní peněžní sankce: jednorázová pokuta i penalizace 10 000 eur denně,“ dodala Jana Vitnerová.

Usnesení vlády ovšem nemusí být konečným vítězstvím příznivců splavnění Labe. „Uvidíme, zda bude Evropská komise považovat rozšíření seznamu za konečné, či nikoli. Pokud nedojde k rozšíření seznamu v souladu s požadavky její směrnice, pak může Evropská komise zahájit s Českou republikou řízení u soudního dvora pro porušení smlouvy s Evropskou unií,“ řekla mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Ilustrační snímek

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz