Bývalý ředitel Jan Luptovský ve vypuštěném dětském bazénku před začátkem...

Bývalý ředitel Jan Luptovský ve vypuštěném dětském bazénku před začátkem rekonstrukce. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vítězové voleb chtějí skromnější akvapark

  • 0
Novým zastupitelům spadla na stůl rozhodnutí jejich předchůdců. V některých městech se však novými zastupiteli stali právě největší kritici velkých a drahých projektů. A chtějí již hotové plány změnit.

Pardubice tak možná nebudou mít tak drahý akvapark, jak ho naplánovalo bývalé vedení města pod taktovkou ODS. Volby, které znamenaly pro největší města v regionu politické zemětřesení, mění plány radních s továrnou Perla i v Ústí nad Orlicí, změny v uzavřených smlouvách se čekají i v Chrudimi.

"Určitě se na plánovanou opravu bazénu koukneme. Cifra přes půl miliardy se zdá skutečně jako přemrštěná. Otázkou ale je, co nám dovolí podepsané smlouvy," říká budoucí náměstek primátorky František Brendl.

Jakákoliv případná úprava půlmiliardové ceny bude skutečně záležet na dohodě s vítězem výběrového řízení na přestavbu bazénu. Zakázku vyhrálo konsorcium firem Chládek a Tiňtěra, VCES a Metrostav. "Na to, aby se podařila změna, musí být dva, nejen politici, ale i druhá strana smlouvy," řekl končící náměstek primátora Alexandr Krejčíř, pod jehož vedením stavba bazénu začala.

Jeho nástupce Jindřich Tauber spoléhá právě na vstřícnost stavebních firem. "Budeme s nimi muset jednat. Pokud odmítnou, máme smůlu," řekl.

Otázkou ale je, na čem budou chtít politici ušetřit. Zdali jen budou požadovat levnější materiál, nebo se pokusí o razantní zásah do celého konceptu plaveckého areálu. "Pokud budou chtít ušetřit na technologiích, tak neušetří nic. Jen budou stavět bazén na pět let, a ne na desítky, jak jsme to chtěli my," dodal Krejčíř.

Třicetimilionový nákup odklepli den před volbami

Poslední rozhodnutí zastupitelů Ústí nad Orlicí nejenže zamotá hlavu nastupujícímu zastupitelstvu, ale starosti přidělá celým generacím, které přijdou. Pouhý den před volbami totiž zastupitelé v Ústí rozhodli o koupi areálu továrny Perla. Ústí se zadlužilo třiceti miliony na koupi opuštěné fabriky, aby se zadlužovalo v dalších letech při jejím přestavění na smysluplnou součást města.

Přestavba areálu totiž přijde odhadem na třičtvrtě miliardy korun. "Je to trochu danajský dar. Ale s tím, že by měla být Perla v majetku města, souhlasily všechny strany," říká vítěz voleb a budoucí starosta Petr Hájek.

Richard Pešek, starosta, který končí, plánoval, že v Perle vznikne reprezentativní čtvrť města, kde budou luxusní byty, park, značkové obchody, kavárny nebo třeba galerie. "Hledáme, zda existují vhodné dotace, developeři nám nabízejí, že by tady stavěli byty vlastním nákladem," plánoval Pešek.

Město dokonce uspořádalo anketu, která říkala, že v Perle bude i promenáda a park. A hlasující měli vybrat, zda by se na promenádě měla objevit galerie, pódium pro kulturní akce nebo dokonce hudební zkušebna.

Podle Hájka ale minulé vedení radnice nic konkrétního nenabídlo. "Celá ta anketa dala široký a obecný výstup, jaký vymyslí deset lidí z deseti. Ale co konkrétně by to znamenalo, to už z ankety nevypadlo," říká Hájek.

Pešek plánoval, že město vypíše mezinárodní architektonickou soutěž, která přinese návrhy, jak prostor změnit. Hájek začíná skromněji: "Oslovíme studenty architektury, ať nabídnou své nápady."

V Chrudimi leží smlouva na několik let dopředu na stole

Schválit smlouvu za padesát pět milionů na městskou hromadnou dopravu se ještě pokusí končící rada Chrudimi. "Zdá se mi to jako jednostranně výhodná smlouva pro firmu Veolia. Dostane od města padesát pět milionů během desíti let na obnovu autobusů, zároveň ale čerpá třicet milionů na nové vozy," řekl místostarosta Roman Málek.

Podle něj rada spěchá, aby stihla smlouvu podepsat ještě předtím, než zasedne rada nová. Místostarosta a kandidát na nového starostu Petr Řezníček s tím však nesouhlasí. "Co je špatného na tom, že hromadná doprava bude mít v Chrudimi nové autobusy? Ta smlouva je pro město výhodná," řekl.

,