Nově zvolený poslanec za Úsvit přímé demokracie Augustin Andrle.

Nově zvolený poslanec za Úsvit přímé demokracie Augustin Andrle. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Poslanec Effenberk? Ne, Andrle. Zpět. Zase změna. Vítězí Andrle

  • 6
O pouhých 23 hlasů přišel o zvolení lídr ČSSD Ladislav Effenberk. Během sčítání hlasů přitom dlouho figuroval mezi zvolenými poslanci. "Jeho" křeslo nakonec získal kandidát Úsvitu Augustin Andrle. Kdyby Úsvit dostal o 23 hlasů méně, poslancem by byl Effenberk.

"Tak jsi tam Láďo, gratuluju," hlásily ve štábu ČSSD kolegyně krajského lídra Ladislava Effenberka. "Tak už zase ne, máme už zase jen dva mandáty," omlouvaly se za chvilku.

Přidělení deseti mandátů v kraji

Počty mandátů ze získaných hlasů se zjišťují d'Hondtovou metodou. Mandáty se přidělují vícekolově, v každém kole vždy jeden mandát. U každé strany se vezme počet získaných platných hlasů v daném kraji a postupně se dělí čísly 1, 2, 3 a dále vždy číslem o 1 vyšším. V Pardubickém kraji ČSSD dostala 52 499 hlasů, nejvyšší počet, a tedy automaticky jedno křeslo v prvním kole. Díky podílu 26 249 (počet hlasů/2) uspěla i v kole šestém. Do posledního kola, do boje o 10. mandát šla ČSSD s podílem hlasů 17 500 (52499/3), zatímco Úsvit přímé demokracie získal celkem 17 523 hlasů. Pokud by Úsvit obdržel o 23 hlasů méně, dostala by ČSSD tři mandáty a Úsvit by neměl žádný. Zajímavostí je, že KSČM obdržela o 15 121 hlasů méně než sociální demokracie, přesto má dva mandáty stejně jako ona.

Bláznivé sobotní odpoledne prožil starosta Holic Ladislav Effenberk i Augustin Karel Andrle Sylor, krajský volební lídr hnutí Úsvit.

Když podle výsledků měl jít do Sněmovny Effenberk, Andrle o křeslo virtuálně v tu samou chvíli přišel. A naopak. S tím, jak přicházely další a další sečtené hlasy, si mezi sebou křeslo několikrát vyměnili. Effenberk jen tiše snášel nové a protichůdné informace a stále jen opakoval: "Když tam nebudu, lidé v Holicích budou mít radost."

Andrle sčítání hlasů sledoval v Praze ve štábu Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. "Bylo to velmi napínavé, ale i přesto jsem prožíval jakýsi vnitřní klid. Věděl jsem, že jsem pro úspěch našeho hnutí udělal maximum," řekl Andrle. Ovšem kolem 18. hodiny se už Effenberk stabilně umisťoval jako třetí poslanec za ČSSD a kolegové to pomalu začali slavit.

"Myslel jsem, že budeme mít v kraji čtyři mandáty, ale tři a úspěch lídra je také dobrý," říkal třeba bývalý poslanec Miroslav Váňa.

Ovšem za chvíli v kavárně Apatyka na Pernštýnském náměstí bylo ticho. Při poslední aktualizaci výsledků Effenberk definitivně o křeslo a plat poslance přišel. Chybělo mu pouhých 23 hlasů.

"Jdu tam, kam patřím, tedy do Holic," uvedl starosta, vzal aktovku a zmizel do tmy.

Do parlamentu mu nepomohlo ani masové kroužkování občanů jeho města.

"Být lídrem je na nic. Chodíte na debaty, jste pod tlakem novinářů, všechno zařizujete. Další mají čas na osobní kampaň a podle toho to pak dopadne," postěžoval si ještě na kroužkování.

Rozdělování křesel mezi strany nejen v Pardubickém kraji se provádí takzvanou d'Hondtovou metodou. Do jisté míry posiluje zisky velkých stran na úkor menších. Effenberkovi by stačilo, aby osmnáct voličů Úsvitu dalo hlas ČSSD.

Andrle zažíval úplně jiné pocity. "Syn Richard mi řekl, že je na mě pyšný. To mě dojalo, tahle slova říká většinou rodič dítěti. Když je to naopak, když vám to řekne syn, vžene vám to slzy do očí," řekl Andrle.

,