Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viníci ostudy se školkami v Pardubicích? Vše ukazuje na Krejčíře a Čáně

  18:09aktualizováno  18:09
Kvůli zastavení černých staveb u mateřských škol bude mít v září pravděpodobně 175 dětí problém se dostat do školek. Za problém může náměstek Alexandr Krejčíř a odbor investic a majetku.

Stavba modulu u školky Raisova v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Za svízelnou situaci rodičů téměř dvou stovek dětí a ostudu magistrátu kvůli černým stavbám pravděpodobně může náměstek primátora zodpovědný za investice Alexandr Krejčíř a odbor majetku a investic v čele s Jiřím Čáňem.

Oba se problémem začali zabývat pozdě. Podle Čáně věděl odbor majetku a investic o přístavbách už od dubna nebo května a od té doby pracoval na přípravě projektové dokumentace. Ta je nutná pro žádost o stavební povolení. "Je normální, že vypracování žádosti trvá takovou dobu," řekl Čáň.

Podle odborníků však lze projektovou dokumentaci u montovaných staveb stihnout mnohem dříve, třeba už za pět týdnů. Kdyby se tedy stavební úřad o modulech dozvěděl na začátku května, mohly mít malé radnice žádosti o stavební povolení na stole už začátkem června a ne o měsíc a půl později.

Náměstek Krejčíř přitom celou dobu tvrdil, že je vše v pořádku. Nyní je na dovolené a nebere telefony.

"Na každém jednání rady nebo poradě se lidé z vedení města v čele s primátorem ptali náměstka Krejčíře zda je se školkami vše v pořádku. Zajímalo je, zda jsou sehnaná všechna povolení a podobně. Náměstek Krejčíř na to dokola opakoval, že je vše v naprostém pořádku," uvedl člen užšího vedení magistrátu, který si nepřeje být jmenován.

Že je vše v pořádku tvrdila podobně jako Krejčíř i náměstkyně Štěpánka Fraňková, která zodpovídá za školství.

Magistrát nyní doufá, že děti v září nastoupí

Podle Čáně úřad postupoval normálním způsobem.. "Postupně jsme na tom pracovali, bylo potřeba vypracovat projektovou dokumentaci a další potřebné věci. Potom jsme požádali o stavební povolení," řekl Jiří Čáň, který je na žádosti o stavební povolení podepsaný.

Žádosti o stavební povolení jednotlivé malé radnice, na jejichž území školky stojí, dostaly až čtrnáctého července. Stavět se tak začalo ještě před vydáním stavebního povolení a radnicím nezbývá nic jiného, než práce zastavit. Otázkou také zůstává, kdo vydal pokyn ke stavění na černo. Pravděpodobně to byl buď Krejčíř nebo Čáň.

Pokud by šel proces udělování stavebního povolení nejrychlejším možným tempem, stavět by se znovu mohlo začít zhruba v polovině srpna. Magistrát doufá, že i s tímto zdržením stihne moduly do září postavit, přestože už před neplánovaným zdržením kvůli povolení vedení města uznávalo, že je termín poněkud šibeniční.

"Doufáme, že se to do září stihne. Největší problém je u školky Raisova, tam je jasné, že dvacet pět dětí bude muset nastoupit později," řekla Ivana Liedermanová z magistrátu.

Podle starostky prvního městského obvodu Hany Tomanové, kam spadá jedna ze šesti dotčených školek, je možné i to, že stavebníci budou pokračovat ve stavbě i když zatím nemají povolení. "Pak nám nebude zbývat nic jiného, než jim dát pokutu," řekla Tomanová.

"Je to příliš vážná věc. Nejen porušení zákona, ale zejména ohrožení zahájení provozu nových kapacit MŠ od letošního září. Po panu náměstkovi budu samozřejmě požadovat, aby pojmenoval, případně postihl konkrétního viníka," uvedl primátor Jaroslav Deml.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

Pardubická univerzita investuje do rekonstrukce kolejí.

Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek....

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Najdete na iDNES.cz