Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viníci ostudy se školkami v Pardubicích? Vše ukazuje na Krejčíře a Čáně

  18:09aktualizováno  18:09
Kvůli zastavení černých staveb u mateřských škol bude mít v září pravděpodobně 175 dětí problém se dostat do školek. Za problém může náměstek Alexandr Krejčíř a odbor investic a majetku.

Stavba modulu u školky Raisova v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Za svízelnou situaci rodičů téměř dvou stovek dětí a ostudu magistrátu kvůli černým stavbám pravděpodobně může náměstek primátora zodpovědný za investice Alexandr Krejčíř a odbor majetku a investic v čele s Jiřím Čáňem.

Oba se problémem začali zabývat pozdě. Podle Čáně věděl odbor majetku a investic o přístavbách už od dubna nebo května a od té doby pracoval na přípravě projektové dokumentace. Ta je nutná pro žádost o stavební povolení. "Je normální, že vypracování žádosti trvá takovou dobu," řekl Čáň.

Podle odborníků však lze projektovou dokumentaci u montovaných staveb stihnout mnohem dříve, třeba už za pět týdnů. Kdyby se tedy stavební úřad o modulech dozvěděl na začátku května, mohly mít malé radnice žádosti o stavební povolení na stole už začátkem června a ne o měsíc a půl později.

Náměstek Krejčíř přitom celou dobu tvrdil, že je vše v pořádku. Nyní je na dovolené a nebere telefony.

"Na každém jednání rady nebo poradě se lidé z vedení města v čele s primátorem ptali náměstka Krejčíře zda je se školkami vše v pořádku. Zajímalo je, zda jsou sehnaná všechna povolení a podobně. Náměstek Krejčíř na to dokola opakoval, že je vše v naprostém pořádku," uvedl člen užšího vedení magistrátu, který si nepřeje být jmenován.

Že je vše v pořádku tvrdila podobně jako Krejčíř i náměstkyně Štěpánka Fraňková, která zodpovídá za školství.

Magistrát nyní doufá, že děti v září nastoupí

Podle Čáně úřad postupoval normálním způsobem.. "Postupně jsme na tom pracovali, bylo potřeba vypracovat projektovou dokumentaci a další potřebné věci. Potom jsme požádali o stavební povolení," řekl Jiří Čáň, který je na žádosti o stavební povolení podepsaný.

Žádosti o stavební povolení jednotlivé malé radnice, na jejichž území školky stojí, dostaly až čtrnáctého července. Stavět se tak začalo ještě před vydáním stavebního povolení a radnicím nezbývá nic jiného, než práce zastavit. Otázkou také zůstává, kdo vydal pokyn ke stavění na černo. Pravděpodobně to byl buď Krejčíř nebo Čáň.

Pokud by šel proces udělování stavebního povolení nejrychlejším možným tempem, stavět by se znovu mohlo začít zhruba v polovině srpna. Magistrát doufá, že i s tímto zdržením stihne moduly do září postavit, přestože už před neplánovaným zdržením kvůli povolení vedení města uznávalo, že je termín poněkud šibeniční.

"Doufáme, že se to do září stihne. Největší problém je u školky Raisova, tam je jasné, že dvacet pět dětí bude muset nastoupit později," řekla Ivana Liedermanová z magistrátu.

Podle starostky prvního městského obvodu Hany Tomanové, kam spadá jedna ze šesti dotčených školek, je možné i to, že stavebníci budou pokračovat ve stavbě i když zatím nemají povolení. "Pak nám nebude zbývat nic jiného, než jim dát pokutu," řekla Tomanová.

"Je to příliš vážná věc. Nejen porušení zákona, ale zejména ohrožení zahájení provozu nových kapacit MŠ od letošního září. Po panu náměstkovi budu samozřejmě požadovat, aby pojmenoval, případně postihl konkrétního viníka," uvedl primátor Jaroslav Deml.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Najdete na iDNES.cz