Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Neotřelý klip posunul maturanta na první místo v soutěži ajťáků

  12:08aktualizováno  12:08
Filipa Lorenčíka čeká za pár dní maturita na pardubické Střední škole informatiky a ekonomie Delta. Lehké obavy má z češtiny, dalších oborů se nebojí. Ještě aby - je totiž čerstvým nositelem hlavní ceny Czech StudNET Awards 2016, což je soutěž středoškoláků zaměřená na informatiku, kteří před porotou složenou z IT odborníků obhajují své projekty.

Do soutěže se přihlásilo celkem 42 projektů, soutěžící dorazili jak ze škol v Pardubickém kraji, tak třeba z Prahy, Plzně, Liberce i z Frýdku-Místku. Filip dokázal nabídnout neotřelý námět, scénář, kameru, hudbu, střih i režii.

Fotogalerie

„Pro svoji maturitní práci na libovolné téma jsem si zvolil videoklip o mé hudební tvorbě, protože hudba, zvláště elektronická, je mým velikým koníčkem. Můj kamarád Josef Gaži je dalším aktérem ve videu a název projektu je vyvozen z názvu naší založené produkce Damaged Brains. Videoklip zobrazuje naše studio, jeho vznik i práci v něm. Trvá čtyři a půl minuty a strávil jsem na něm 250 hodin práce včetně dokumentace,“ řekl Filip Lorenčík.

Filip svůj klip na profesionální úrovni započal scénářem, který napsal před Vánoci a o Vánočních svátcích už probíhalo samotné natáčení. „S kamarádem jsme natáčeli celkem sedm dní asi pět hodin denně. Následovala editace na notebooku, který mě sice svým malým výkonem brzdil, ale nakonec jsem projekt dotáhl do zdárného konce“ řekl student, který svou prací nejvíce zaujal generálního partnera soutěže společnost Foxconn - od ní dostal speciální ocenění, poukaz na 10 tisíc korun.

„Peníze jsem využil na vylepšení mého staršího stolního počítače, který jsem po dlouhé době oprášil a rozhodl se na něm v budoucnu pracovat, protože na notebooku to byl opravdu boj,“ řekl student, kterého vítězství v soutěži zaskočilo.

„Do soutěže jsem se moc nehrnul, nevěřil jsem si, jsem na sebe asi moc přísný. Překvapilo mě, že jsem vyhrál celou kategorii Nová média i hlavní cenu. Bylo to pro mě v tu chvíli nepředstavitelné.“ řekl Filip, který by se rád po maturitě věnoval tvůrčí práci obdobného typu, tedy jak natáčení videoklipů, tak postprodukci.

„Projekt mně přinesl velkou řadu zkušeností, otevřel jsem si s ním dveře k nějaké práci, která by mě mohla živit a taky bavila. Jednou bych chtěl být ve svém zaměření dobrý,“ říká student, který je své škole Delta vděčný. A to jak za poskytnutí kamery, stativů, světel a klíčovacího plátna, tak za domluvení spolupráce s bývalým studentem školy Janem Fridrichem, který pracuje v České televizi a své zkušenosti Filipovi poskytl jako konzultant.

„Soutěž Czech StudNET Awards 2016 organizačně zajistila škola Delta, IT firmy dodaly porotce, přednášející i všechny peníze na ceny, Fakulta elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity poskytla potřebné prostory,“ uvedl ředitel Delty Jiří Formánek.

Výsledky finále soutěže Czech StudNET Awards 2016 ukázaly, že pardubičtí studenti v tomto oboru dominují a že město je ajťákům zaslíbené. V další kategorii „Využití IT ve sféře businessu“ zvítězil pardubický projekt studentů Jana Andryse, Davida Puchoně, Martina Kušty a Michala Kadlece „Solární elektrárna pro nabíjení elektrokol“. V kategorii mobilních zařízení zvítězil Vojtěch Šebek ze SPŠE Pardubice s hrou „Deep Dungeon“.

„Viděli jsme velké množství zajímavých projektů, které mají potenciál realizace i v komerční sféře,“ komentovala soutěž personální ředitelka Foxconnu Jitka Kratochvílová.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Najdete na iDNES.cz