Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za mřížemi vyrábějí zbraně, kudlu si vězni vybrousí o dlaždici

  8:11aktualizováno  8:11
Vězni, kteří by měli nad svým činem zpytovat svědomí, raději vyrábějí pokoutně nejrůznější zbraně a „vychytávky“, kterými si svůj pobyt ve vězení zpříjemňují. V pardubické věznici vědí své. Vězeňská služba ročně zadrží desítky nejrůznějších předmětů, nad kterými zůstává rozum stát.

Ukázka zbraní a nástrojů, které si vězni v prostorách věznice vyráběli. | foto: Radek Latislav, MAFRA

Za vraždy, krádeže, ublížení na zdraví a další závažné činy si svůj trest odpykávají ve vězeňských celách tisíce provinilců. Mnohdy ani dlouholetý žalář nepřinutí vězně ke kázni a způsobu života, který by je mohl navrátit mezi běžné lidi. Důvtip a vynalézavost nechybí ani odsouzeným ve věznici v Pardubicích.

Tak třeba běžná plechovka kompotovaného ananasu, kterou si nechal jeden odsouzenec poslat za mříže. Na první pohled nenasvědčovalo nic tomu, že nejde o normální plechovku, co se dá běžně koupit v obchodě.

„Poslechem, osaháním i gramáží souhlasila. Nakonec byl v plechovce mobilní telefon s nabíječkou a drogy,“ uvedla mluvčí Věznice Pardubice Zuzana Janíková, aby lehkým pootočením spodní části plechovky s pevným držákem na mobil dokázala vynalézavost lidí, kteří chtějí pomoci svým příbuzným v kriminálu.

Kudlu udělají z příborového nože

Jakkoliv jsou za mřížemi zakázané zbraně všeho druhu, hlavu si s nařízením vězni moc nelámou. Z tupého příborového nože jsou schopni o dlaždičky nebo beton vybrousit kudlu, za kterou by se nemusel stydět kdejaký lovec. Nůž se dá vyrobit i ze železných plátů vězeňské postele, ukazuje na hrozivě vypadající kudlu Janíková.

Odsouzenci neváhají rozbít vybavení věznice, jen aby získali vyšší postavení nad ostatními vězni. Bolestivé rány dokáže způsobit i obušek z papíru, který jeden z vězňů upletl stejným způsobem, jako se vyrábí proutěný košík.

Fotogalerie

„Tohle je z násady od koštěte, poličky, tady je zase kus znehodnocené židle,“ ukazuje na předměty podobné baseballovým pálkám mluvčí Janíková, která ve věznici pracuje zároveň i jako vychovatelka a terapeutka.

Vězni se činí i jako amatérští elektrikáři. Neostýchají se uštípnout přívodní šňůru k nové žehličce a zhotovit ponorný ohřívač vlastní výroby.

„Na každém oddělení jsou rychlovarné konvice, ale nechce se jim čekat, až se uvaří voda ostatním, proto ničí i zcela nové věci. K odizolované šňůře připojí dvě vyklepané lžíce, které jim do tří sekund uvaří v hrnku vodu. Absolutně jim nevadí, že je to může zranit. Odsouzený je schopný do zástrčky strčit i milimetrové drátky,“ představuje zase nejrůznější amatérské nabíječky baterií mobilních telefonů, ze kterých jde strach už od pohledu.

Úkryty nejen pod podlahou

Nejčastěji bachaři nacházejí v celách takzvané tetovačky, kterými se odsouzení vzájemně tetují. I když si vězni nebezpečí uvědomují, riziko nákazy například žloutenky dál podstupují. „Dřív to bylo automatické. Z hlediska vězeňské hierarchie si vytetovávali výložky na ramena, aby bylo vidět, na jakém jsou stupni,“ uvádí k nálezům malých strojků na monočlánkové baterie mluvčí.

Jisté je, že většinu věcí dřív nebo později ostraha věznice u odsouzených najde v nejrůznějších skrýších pod podlahou, linem, mezi okny nebo v tělesných otvorech. „Všechno jsou to nepovolené a zakázané věci, které nesmí mít na cele. Vědí, že je za to čeká postih. Ten adrenalin, zda to naši zaměstnanci najdou nebo nenajdou, je pro ně asi větší,“ podotýká mluvčí věznice se 740 odsouzenci.

Podle vychovatelky věznice se podobné manýry učí zejména vězni, co si v chládku odbývají pobyt na delší dobu. „Kdo sem přijde na krátko, moc nepřemýšlí, zda potřebuje mobil a nabíječku. Člověk, který je ve vězení na delší dobu, si chce pobyt co nejvíc zpříjemnit,“ říká Zuzana Janíková.

I přesto, že bezpečnostní opatření má věznice na vysoké úrovni, nedovolené věci se tam stále dostávají. Každý, kdo vejde do věznice, včetně zaměstnanců, musí projít bezpečnostním rámem. Rentgenem projíždějí všechny věci včetně balíků, na které mají odsouzenci jednou za půl roku nárok.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz