Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většina pardubických politiků si přeje odchod mocného úředníka Čáně

  18:53aktualizováno  18:53
Většina pardubických zastupitelů chce, aby šéf investičního odboru Jiří Čáň veřejně doložil zdroje svého zbohatnutí. Zůstat ve funkci bez podmínek může jen podle primátorky Štěpánky Fraňkové a náměstka Jindřicha Taubera.

Jiří Čáň | foto: MF DNES

Drtivá většina pardubických politiků si podle ankety MF DNES myslí, že úředník by měl veřejně doložit zdroje svého bohatství. Jasné je, že na vilu v Mikulovicích, podkrovní byt v centru Pardubic či terénní BMW si v práci vydělat nemohl.

"Také mám o celé věci pochybnosti, proto si myslím, že aby pan Čáň mohl pokračovat ve své funkci, musí věrohodně doložit, jak se mu podařilo shromáždit jeho majetek," uvedl například náměstek primátorky Jiří Rozinek z ČSSD.

Ještě tvrdší je jeho kolega a lídr Pardubáků František Brendl. Ten si dokonce odvolání vlivného úředníka, který se stará o veřejné zakázky města, dal do volebního programu.

"Moji důvěru nemá, neměl by vůbec působit na radnici. Moje odpověď je jasná - měl by odejít z úřadu po dohodě," řekl Brendl.

Jenže zatím se zdá, že Brendl se svým požadavkem, který chce předložit i radě města, neuspěje. Potíž je totiž v tom, že jediní dva zastupitelé, kteří se za movitého úředníka postavili, jsou zrovna ti dva nejmocnější - primátorka Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice a její první náměstek Jindřich Tauber z ČSSD.

Fraňková: Čáň je klíčový odborník

Podle šéfky radnice bude úplně stačit změnit systém zadávání veřejných zakázek. "Chyba je, že během tří let vznikl odbor, který má pod sebou majetek, investice i zakázky. Pokud změníme systém, bude jedno, kdo tam sedí. Čáň je navíc odborník na svém místě, nevidím důvod k tomu dostávat ho z místa pryč," řekla Fraňková.

Podobně mluví i Tauber. Ten si prý vůbec neumí představit, že by Čáň odcházel v době, kdy běží oprava bazénu. "Je to klíčová osoba. Neumím si představit, že by z radnice nyní odešel, a to už jen kvůli tomu, že běží složitá přestavba bazénu," uvedl Tauber a dodává, že ani nevidí možnost, jak se Čáně případně zbavit.

"To není vůbec jednoduché. Ten člověk je před zákonem čistý, takže ho nemůžete jen tak vyhodit," řekl Tauber.

Navíc stejně jako Fraňková argumentuje i tím, že jim Čáň už ukázal, že si na vše poctivě vydělal. Na druhou stranu oba politici uvedli, že předložené dokumenty nijak pečlivě nestudovali.

"Já už jsem ty dokumenty viděl před rokem a půl a musím říct, že na první pohled působily věrohodně. Sice jsem je nějak podrobně neštudoval, ale důkaz to byl," dodal Tauber.

Sám Čán nevidí žádný důvod k odchodu. Argumentuje tím, že zakázky nerozhoduje sám a že nic špatného neudělal. Novinářům však prý žádné důkazy o zásadním a hlavně rychlém zbohatnutí předkládat nebude.

Čáňovi se odcházet nechce

"Buď mně musí dokázat, že pracuji špatně nebo se musíme domluvit. Jinak odejít nemůžu a zatím k tomu nemám důvod. Jinak důkazy o mých majetkových poměrech případně předám orgánům činným v trestním řízení," uvedl Čáň.

Podle tajemníka pardubického magistrátu Martina Růžička, který je Čáňův přímý nadřízený, by však jeho konec nemusel být ničím složitým. "Kdyby se ho politici vážně chtěli zbavit a domluvili se na tom, že ať je to z jeho majetkem jak chce, měl by odejít, protože něco symbolizuje, stačilo by mu to říct a on by podle mě šel. Určitě by nechtěl dělat někde, kde ho nechtějí, takový on není," uvedl Růžička.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Nemocnice zůstávají bez náhrady za sporného ředitele Julínka

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vydržel v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje jen čtrnáct...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz