Karolína Brennerová

Karolína Brennerová | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kraj zrušil post vyslankyně v Bruselu, přesto tam zůstala. Jako expert

  • 15
Před časem pardubický hejtman Martin Netolický oznamoval, kolik kraj ušetří zrušením postu krajské ambasadorky v Bruselu. Úspora měla být dva miliony ročně. Jenomže odvolaná Karolína Brennerová je v Bruselu za krajské peníze stále, jen se změnil název její pozice. Nyní je národní expertkou.

Kraj tuto novou funkci Brennerové popisuje typickým "bruselským" jazykem.

"Pracuje jako stálý zaměstnanec ve Výboru regionů, na direktorátu pro horizontální politiky," uvedla krajská mluvčí Zuzana Nováková. Dodala, že Brennerová pobírá plat od kraje, byt a stravu jí ale hradí Evropská unie.

To ovšem stále nevysvětluje, jaký přínos má bývalá ambasadorka nyní pro Pardubický kraj. On sám to totiž neví.

"Jejím nadřízeným není hejtman Pardubického kraje, ale Generální tajemník Výboru regionů, dotaz je třeba směřovat na něj," uvedl krajský mluvčí Jakub Rychtecký na dotaz, jaký konkrétní přínos kraj v národním expertech vidí.

Brennerovou platí i nadále kraj

"Kraj má pouze povinnosti hradit náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku," dodal mluvčí.

Brennerová spadá do jedenácté platové třídy, což v závislosti na délce praxe je něco kolem dvaceti tisíc korun měsíčně. Tyto peníze platí kraje takzvaným národním expertům bez bližšího prospěchu, byť z nich údajně kyne prospěch jak Evropské unii, tak samotným expertům.

"V institucích Evropské unie je znalost konkrétní problematiky z kraje nebo města vysoce ceněna a naopak získané zkušenosti odborníka jsou po jeho návratu nesporným přínosem pro region," uvedla Nováková.

Ještě před půl rokem přitom vedení kraje vyzdvihovalo, jak je pro krajskou kasu prospěšné zrušení postu krajské vyslankyně v Bruselu, což byla předchozí funkce Brennerové. Teď má kraj v Bruselu svého národního experta, kterého sice nemůže nijak úkolovat, ale ze zákona má povinnost ho platit.

Jakými konkrétními tématy se za peníze daňových poplatníků Pardubického kraje Brennerová zabývá, se nepodařilo zjistit. Nebrala telefon a odkázala pouze mailem na zprávu od tiskových mluvčích.

Kraj však přesto o přínosu svého experta nepochybuje, byť to stále zdůvodňuje kostrbatou úřednickou mluvou.

"Karolína Brennerová nepochybně naváže další cenné kontakty v evropských institucích typu Evropského parlamentu, Evropské investiční banky, ale i Rady Evropské unie. Tyto vazby by mohly do budoucna přispět k prosazování zájmů Pardubického kraje v orgánech Evropské unie, ale i k plnění agendy vycházející z členství České republiky v Unii," míní kraj ústy Jakuba Rychteckého.

Podle evropských směrnic může být národní expert vyslán do bruselských úřadů na šest měsíců až dva roky, s možností prodloužení maximálně na čtyři roky.