Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení domova v Dolní Čermné trestní oznámení stáhlo, kontrole neujde

  16:10aktualizováno  16:10
Poté, co byl Pardubický kraj nucen kvůli podezření z machinací a dalších porušení zákona odvolat ředitele Dětského domova v Dolní Čermné, padlo také trestní oznámení. Nové vedení domova jej však vzápětí nepochopitelně stáhlo.

Dětský domov Dolní Čermná. | foto: Dětský domov

Rozčarování připravila vedení Pardubického kraje dočasná vedoucí Dětského domova v Dolní Čermné Hana Šilarová. Po dvou dnech totiž sama stáhla trestní oznámení, které podala na svého bývalého ředitele dětského domova Pavla Skřečka. Policie ji však upozornila, že stáhnout oznámení jen tak nejde.

Hned čtyři porušení zákona totiž v dětském domově odhalila krajská kontrola. Právě výsledky stály tehdejšího ředitele okamžitě místo.

Čachry s deseti či dokonce statisícovými odměnami pro sebe a vyvolené spolupracovníky, nerespektování ochrany osobních informací, podvody nebo nedostatečná péče o svěřený majetek. Tak podle krajských revizorů vypadalo Skřečkovo vedení dětského domova, které nakonec vedlo k podání několikastránkového trestního oznámení na policii.

„Byla jsem pod tlakem, ale později jsem zjistila, že se věci v trestním oznámení nezakládají na pravdě,“ uvedla Šilarová k důvodům stažení oznámení na policii.

Vedení kraje neví, proč se tak rozhodla. „Byť jsem se jí na to ptal, přesnou odpověď jsem nedostal. Dozvěděl jsem se pouze, že byla tlačena krajskými kontrolory,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Krajští inspektoři skutečně s vypracováním trestního oznámení Šilarové pomáhali, ale zejména na základě informací a důkazů, které jim Šilarová sama dala a ke kterým by se údajně jen těžko dostali.

Stažení trestního oznámení však neznamená konec šetření podivných praktik v dětském domově. Před pár dny se jimi opět zabývala krajská rada, následně hejtman nařídil novou hloubkovou kontrolu. „Tentokrát bude komplexní a nebude se týkat pouze věcí, které byly předmětem původního oznámení od jedné ze zaměstnankyň domova,“ uvedl hejtman.

Také policie se o domov zajímala ještě před podáním trestního oznámení a v této práci i nadále pokračuje. „Stále jsme ve fázi prověřování, ale na konci ledna již budeme moci pravděpodobně podat bližší informace,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kaizarová.

Navíc bude muset Hana Šilarová policistům odpovědět, proč nechtěla, aby vyšetřování pokračovalo. „Jsem už kvůli tomu předvolaná,“ potvrdila dočasná vedoucí domova.

Špehování jedněch a odměňování druhých

Pokud se kontroloři a vyšetřovatelé dopátrají požadovaných výsledků, vyjde najevo, proč bývalý ředitel Skřeček rozdával některým lidem statisícové odměny, zatímco jiné přehlížel. Nebo proč si nechal nainstalovat „špehovací“ program Dozorce, pomocí něhož dokázal sledovat aktivity některých zaměstnanců na počítačích, včetně sledování soukromé mailové pošty.

Skřeček si například podle revizorů sám sobě vyplatil šedesátitisícovou odměnu k dvacetiletému výročí od nástupu do organizace. Také někteří další spolupracovníci si během roku dokázali přijít na odměny, které překračovaly stotisícovou částku. Když slavili jubileum jiní, méně oblíbení spolupracovníci, dostali buď pět tisíc korun, nebo také nic.

Podle hejtmana jsou tyto zjištěné okolnosti již nyní důkazem toho, že veškerý personál je díky bývalému vedení rozdělen na dva tábory. „Ukazuje to, jak je tam komplikovaná situace, štvaní jedněch lidí proti druhým bylo běžné. Proto se domnívám, že by nový ředitel neměl být nikdo ze současného personálu, ale někdo z venku,“ uvedl hejtman s tím, že chce, aby byl nový ředitel známý již prvního února.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz