Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z erární zlaté karty může primátor za týden zaplatit až 375 tisíc korun

  14:50aktualizováno  16:20
Docela slušný bonus mají po ruce lidé z vedení pardubické radnice. Zlaté a stříbrné platební karty jim umožňují každý týden utratit z městských peněz statisíce. Dobrou zprávou je, že na rozdíl třeba od pražských kolegů toto právo podle dostupných informací nezneužívají.

Primátor Martin Charvát převzal od své předchůdkyně ve funkci nejen zlatý řetěz se znakem města, ale i zlatou kartu s týdenním limitem 375 tisíc korun. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Primátor Pardubic Martin Charvát má v peněžence zlatou platební kartu, která mu umožní každý týden z městských peněz utratit až 375 tisíc korun. Jeho čtyři náměstci pak disponují stříbrnou kartou, která má týdenní limit čtvrt milionu.

„Kartou lze hradit vše související s prezentací města, to je například občerstvení pro delegace, tedy pracovní obědy či večeře s hosty města,“ uvedla mluvčí magistrátu Alexandra Tušlová.

Bonus vypadá pro většinu „normálních smrtelníků“ jako nesmírně lákavý. Politici ho však podle všeho příliš nevyužívají. „Kartu u sebe nosím a jednou jsem ji chtěl i použít, ovšem selhal terminál, a tak jsem platil hotově,“ řekl primátor.

K placení se nedostal ani jeho náměstek Jan Řehounek. Ten prý kartu ještě ani nevyndal z obálky. „Kartu mám, ale nepoužívám ji. Leží v šuplíku v zalepené obálce,“ uvedl.

Podobně je na tom i jeho kolega Jakub Rychtecký. „Nemám ji ani aktivovanou. Neumím si představit, že by byl kdokoliv schopný se k nastavené maximální výši limitu byť jen přiblížit,“ sdělil Jakub Rychtecký.

I v minulém volebním období politici kartu rozhodně nezneužívali. Utratili doslova jen drobné. Třeba exprimátorka Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice ze zlaté karty vyčerpala za celý loňský rok 11 892 korun. „Například bývalý náměstek primátorky Jindřich Tauber čerpal v roce 2014 celkem 3 568 korun, další náměstek Jiří Rozinek pak utratil 10 478 korun. Vše bylo za občerstvení,“ uvedla Tušlová.

Uvedená čísla lze brát jako věrohodná. Nové vedení radnice podle všeho nemá důvod krýt případné rozhazování svých předchůdců. Takto se třeba objevila zpráva o tom, jak si s kartou užíval bývalý primátor Prahy Tomáš Hudeček.

Jen v restauraci Brasileiro Ambiente v centru Prahy Hudeček za 15 měsíců utratil 37 tisíc. Celkem za dobu jeho primátorování odešly ze zlaté karty za jídlo a služby platby přesahující 307 tisíc, 44 847 korun přiznal exprimátor jako soukromé výdaje, které na zlatý účet vrátil.

Hudečkův předchůdce Bohuslav Svoboda má na zlatém kartovém účtu za 30 měsíců výdaje bezmála 202 tisíce korun. „Útratu v cizině i doma museli primátoři vždy doložit ještě účtenkou,“ uvedla mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá.

Skandál pamatují jen jeden

Pardubičtí vrcholní politici mají i další bonusy. K dispozici jim jsou tři služební vozy Škoda Superb nebo neomezený limit na služební telefon. „Limity na telefon dané nemají, operátor přišel v rámci balíku pro velkého klienta, kterým magistrát je, s nabídkou několika neomezených tarifů,“ uvedla mluvčí Tušlová. Právě telefony přitom mohly za jediný skandál z poslední doby, který se týkal zvýšeného čerpání magistrátních výhod.

Jaké bonusy má vedení pardubického magistrátu

Primátor

Má k dispozici zlatou kartu s týdenním limitem 375 tisíc. Může z ní platit pracovní obědy nebo večeře. K tomu má dvě osobní asistentky a stejně jako jeho náměstci neomezený tarif na telefon. Celé vedení města má pak nárok na pět týdnů dovolené a přístup ke třem služebním vozům Škoda Superb.

Náměstci primátora

Disponují stříbrnými kartami s týdenním limitem 250 tisíc. K ruce pak mají po jedné asistence.

Mohl za něj náměstek Jindřich Tauber z ČSSD. Jeho šéfka Štěpánka Fraňková při kontrole telefonních účtů svých náměstků totiž zjistila, že politik během měsíce za volání, internet a posílání SMS utratil téměř tři desítky tisíc korun.

„Jindřich Tauber protelefonoval několikrát více než všichni ostatní. Pokud vím, tak poslední účet měl na dvacet sedm tisíc korun,“ řekla Fraňková. „Používám služební telefon také pro soukromé hovory, i ze zahraničí, tyto si samozřejmě platím,“ reagoval zpočátku Tauber.

Později však dodal vysvětlení a část peněz radnici vrátil. Z výpisů vyplývalo, že hlavní část provolaných peněz pocházela z jeho dovolených. V září 2011 na dovolené v Turecku mu například jen za připojení k internetu naskočil účet o dvanáct tisíc korun a za vysoký počet odeslaných SMS o dalších sedm tisíc. „Vzhledem k tomu, že jsem vše uhradil, to považuji za svou soukromou věc,“ dodal Tauber.

Další výhody pardubických politiků už nikoho příliš neohromí. Jako velká řada zaměstnanců mají právo na pět týdnů dovolené a také jim pomáhají asistentky. „Primátor má k dispozici dvě, jeho náměstci pak po jedné,“ uvedla Tušlová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz