Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dálniční policie se zabydlí ve Vysokém Mýtě, i když R35 ještě nestojí

  13:16aktualizováno  13:16
Ve Vysokém Mýtě začne od ledna fungovat dálniční oddělení policie. A to navzdory tomu, že zatím tudy žádná dálnice nevede. Stavba plánované R35 stále nemá jasné termíny, ovšem už dnes budou mít hlídky ve městě a okolí dost práce se silným provozem.
Na dálničním oddělení ve Vysokém Mýtě bude sloužit zprvu patnáct policistů. Ilustrační foto.

Na dálničním oddělení ve Vysokém Mýtě bude sloužit zprvu patnáct policistů. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Přes centrum Mýta vede silnice I/35, což je hlavní tah spojující severovýchod Čech a Moravu. Mnoho řidičů ho v době, kdy se rekonstruují úseky dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, využívá jako alternativní trasu.

„Krajské ředitelství policie hledalo asi před tři čtvrtě rokem prostory pro zřízení oddělení dálniční policie. Policistům jsme nabídli objekt v areálu Technických služeb v Průmyslové ulici. Dnes už máme podepsanou nájemní smlouvu,“ řekl starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Sám si od zřízení oddělení dálniční policie slibuje další policejní útvar, který pomůže řešit přestupky a nehody na průtahu městem.

„Policie přislíbila, že se existencí dálničního oddělení zvýší počet policistů ve městě o jednu hlídku, která bude střežit hlavně provoz na této nebezpečné silnici,“ řekl vysokomýtský starosta.

Podle Petra Sehnoutky z krajského policejního ředitelství bude na novém dálničním oddělení sloužit zprvu patnáct policistů.

„Později to bude až sedmadvacet. Dálniční oddělení ve Vysokém Mýtě bude prozatímní a budeme ho využívat sedm let. Poté se přestěhuje do dálničního oddělení, které vznikne v Ostrově na Chrudimsku, kde bude hned u budoucí R35 a kde bude mít společné sídlo se Správou a údržbou silnic,“ sdělil Sehnoutka.

Také on konstatoval, že se na současné I/35 rapidně zvyšuje hustota kamionové dopravy mezi Čechami a Moravou, a proto policie zvolila tento postup.

Dálniční oddělení bude hlídat i úseky, které vzniknou dříve, než se R35 k Mýtu přiblíží. „Bude mít celokrajskou působnost a hlídat i provoz na I/35, která dnes mnoha řidičům nahrazuje opravovanou dálnici,“ řekl Petr Sehnoutka. Činnost by mělo zahájit 1. ledna 2016.

Křižovatky jsou nebezpečné a čeká se na nich dlouho

Pětatřicítka je v současnosti postrachem řidičů, kteří na ni chtějí vjet nebo přes ni přejet z vedlejších směrů. Musejí často dlouhé minuty čekat.

Frekventovanou silnici také na Pardubicku, Orlickoústecku a Svitavsku lemují křížky za oběti smrtelných nehod. Loni v srpnu nedaleko od Vysokého Mýta zemřela například redaktorka Reportérů ČT Jana Sotonová.

„Dálniční oddělení bude mít pro Mýto ještě jednu výhodu. Pokud se stane ve Vysokém Mýtě dopravní nehoda, jezdí k nám nehodovka z Ústí nad Orlicí. To ji hodně vytěžuje a způsobuje i to, že když se stane třeba nehoda v Králíkách, čekají účastníci nehody v Mýtě na policisty někdy i tři hodiny. Věřím, že pokud tady bude dálniční oddělení, bude i řešení nehod rychlejší,“ řekl starosta Jiraský.

Město v současnosti upravuje v prostorách budoucího dálničního oddělení povrchy, rekonstruuje elektroinstalaci a do konce listopadu instaluje počítačové sítě. „Úpravy budou stát asi dva miliony. Počítáme s tím, že se nám tato investice vrátí na nájmu,“ dodal starosta.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Najdete na iDNES.cz