Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalá romská ubytovna ve Starých Ždánicích nejspíš zmizí ze světa

  15:47aktualizováno  15:47
Zchátralá a dnes již opuštěná ubytovna pro sociálně slabé ve Starých Ždánicích bude zřejmě zbořena. Obec ji přitom nedávno za několik milionů korun koupila. Demolicí chce předejít tomu, aby se do centra vesnice vrátil hluk a nepořádek.

Soužití s obyvateli ubytovny bylo vyhrocené. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Je to rozlehlý dům, který obrátil život malé obce se šesti sty obyvateli u Pardubic vzhůru nohama. Soukromý majitel z něj udělal ubytovnu a nastěhoval do něj téměř stovku Romů.

Zatímco obyvatelé ubytovny museli nakonec odejít, samotný dům čeká demolice. Obec chce tak zabránit tomu, aby se podobné problémy ve Starých Ždánicích někdy opakovaly.

„Vypadá, že demolice budov je jediná ekonomicky zvládnutelná varianta,“ řekl místostarosta Martin Korunka.

Fotogalerie

Ještě před půldruhým rokem žila v soukromé ubytovně ve Starých Ždánicích téměř stovka Romů. Soužití s okolím bylo vyhrocené.
„Lidi nám nadávají, že jsme černé svině a abychom zalezli, říkají do plynu s námi, Hitlera na vás, to my máme na denním pořádku,“ postěžovala si například obyvatelka ubytovny Renata Červeňáková.

Na tyto sousedy si naopak nemohla zvyknout Marta Brendlová z nedalekého domku. „Je tady čurbes, sousedé pijí do noci, samá diskotéka, řev, nepořádek až hrůza. Je to prostě otřesné. Celý život tady bydlíme, v životě jsme se proti zákonu neprohřešili, platíme daně, chodíme do práce, proč bychom měli trpět?“

„Tak ať se o nás někdo postará a dají nás bydlet jinam,“ reagovala Renata Červeňáková. Na její slova došlo. Situace se změnila poté, co nejprve nemovitost od soukromníka převzala před více než rokem konkurzní správkyně. Nájemníkům skončily smlouvy a museli odejít.

Loni v listopadu koupila prázdné bytovky v dražbě za čtyři miliony obec. A ta je chce zbourat. Důvod? Aby už nebyly žádné problémy se sociálně vyloučenou lokalitou.

„Jakékoli další investice do přestavby by obec nemohla zvládnout. Podle statika nemají tyto nemovitosti dlouhou životnost,“ řekl místostarosta Martin Korunka.

Místo ubytovny budou pozemky pro rodinné domy

Porady se stavebními odborníky podle něj ukázaly, že jediné, jak by se s objekty dalo naložit, je zřídit v nich po rekonstrukci podobnou ubytovnu, jaká už v nich byla.

„Ale to by nedělalo v naší vesnici dobrotu. Nájemci narušovali noční klid, nebylo to příjemné pro řadu lidí kolem,“ dodal Martin Korunka.

Zatím ještě není převod definitivně zapsán na katastru, budovy budou obci patřit zřejmě od února. Potom o osudu tohoto místa rozhodnou zastupitelé. Je pravděpodobné, že rozhodnou o demolici a a přípravě pozemku pro stavbu nových rodinných domů.

Romové se do Starých Ždánic přestěhovali například do Hradce Králové.

Předtím ve vesnici rostlo napětí mezi majoritou a romskou menšinu. Obec kvůli nepořádku a hluku dokonce nechala zazdít autobusovou čekárnou, kde se noví obyvatelé obce setkávali. Předloni pak ve Starých Ždánicích zástupci a sympatizanti krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti uspořádali mítink.
Lidé z blízkého okolí zazdění autobusové čekárny, byť vypadalo komicky, schvalovali.

„Chodili tam na záchod, stejně nikdo nemohl jít dovnitř,“ řekla například penzistka Jaruška Petříčková ze sousedství dnes již bývalé ubytovny.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz