Studenti včelařské školy v Nasavrkách při praktické výuce

Studenti včelařské školy v Nasavrkách při praktické výuce | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tak jako lékaře, máme mít i svého dodavatele medu, říká učitel včelařů

  • 0
O včelařskou školu v Nasavrkách na Chrudimsku mají žáci zájem. Podle jejího ředitele si při studiu ověřují Komenského výrok o tom, že se ze včelařství naučil znát přírodu více než z mnoha učených knih.

Ředitel Středního odborného učiliště včelařského - Včelařského vzdělávacího centra v Nasavrkách Bedřich Svoboda má za sebou organizaci ústředního kola soutěže pro mladé včelaře Zlatá včela. A také úspěšný školní rok. "Proč? Protože počet studentů se neustále navyšuje," říká.

Bedřich Svoboda

Ředitelem Středního odborného učiliště včelařského - Včelařského vzdělávacího centra v Nasavrkách je druhým rokem. Zřizovatel školy obecně prospěšná společnost má svá včelstva, on sám má svoje soukromá v Libereckém kraji. Školu v Nasavrkách vystudovala dálkově i jeho manželka.

Tříletý učební obor včelař s akreditací ministerstva školství je možné studovat pouze v Nasavrkách, na rozdíl od éry socialismu pouze dálkově. Zájem o studium převyšuje možnosti školy, proto usiluje o otevření denního studia. Mezi vyučované předměty patří například biologie rostlin, biologie včely medonosné, chov matek, nemoci a škůdci včel, včelařství, včelí pastva, využití včelích produktů a další.

V zahradě školy bylo zřízeno včelařské arboretum s ukázkami rostlin, které jsou potravou pro včelu. V současné době je škola pořadatelem celostátního finále soutěže Zlatá včela pro členy včelařských kroužků mládeže.

Co soudíte o kvalitě medu v supermarketech?
V supermarketech se dá koupit český med od českého včelaře nebo organizací, které skupují med, ale člověk musí být pozorný při výběru a hlavně nekupovat ten med, na němž je napsáno, že pochází ze zemí Evropské unie i mimo Evropskou unii. Takový med rozhodně nemá chuť našeho klasického medu. Proto preferuji koupi medu od místního dodavatele. Platí to známé heslo, že tak jako má mít každý svého lékaře, tak by měl mít každý svého včelaře, který mu dodá med. Tak bude mít klient téměř stoprocentní záruku, že med bude původní a nefalšovaný, navíc z jeho okolí. Jak známo, měli bychom se stravovat hlavně produkty z naší blízkosti.

Proto doporučujete věnovat se právě včelaření?
Základní funkcí včely je opylovací schopnost. Bez opylení by byl život chudší či žádný. Včelaření také přináší sepětí s přírodou, musíte se jí přizpůsobit, tomu, co včelstvo jako organismus potřebuje. Není možné odložit něco o týden, protože pak už je pozdě a přijdete o produkt nebo i o včelstvo. Z včelaření máte kromě dobrého pocitu i užitek. Pokud jste úspěšný včelař, dokážete pro sebe i ostatní vyprodukovat jak med, tak vosk, mateří kašičku či propolis.

Čím se může pochlubit vaše včelařská škola?
Například tím, že se počet studentů neustále navyšuje. Měli jsme 106 regulérních přihlášek, mohli jsme přijmout pouze 60 studentů. Kromě provozování školy pořádáme kurzy a semináře pro včelařskou i širokou veřejnost, i s nimi jsme poměrně úspěšní. V naší ubytovně hotelového typu máme všechny víkendy v roce obsazené.

Jak si vysvětlujete rostoucí zájem o studium u vás?
Domnívám se, že je to vhodnou propagací včelařství a tím, že se snad částečně vracíme zpátky k přírodě. Čím dál víc je také známý Einsteinův výrok, že kdyby nebylo včel, tak do čtyř let zanikne veškerý život. Včelaření je poměrně zajímavý koníček a pak také vznikají i včelařské farmy, které jsou víceméně úspěšné a nabízejí možnost si přivydělat.

Pro případné zájemce, přibližte prosím vaši školu…
Náš tříletý učební obor včelař je vlastně jediný v České republice, denní studium se v současné době nevyučuje, ale máme velkou snahu tuto tradici u nás v Nasavrkách obnovit. Proto se pokusíme otevřít ve školním roce 2014/ 2015 i denní studium. Doufám, že zájem bude. V současné době jsou v každém ročníku dálkového studia dvě třídy po třiceti lidech. Jsme obecně prospěšná společnost, naším zakladatelem je ministerstvo zemědělství a Český svaz včelařů.

U vás studují spíše úplní začátečníci, anebo lidé s praxí?
Platí obojí. Pro začátečníky však máme přípravné kurzy, takže všichni mohou nastoupit ke studiu připraveni. Ještě před desítkou let k nám dojížděli spíše lidé starší, věkový průměr byl nad 40 let, ale teď se to rapidně mění. Dříve byly mezi studenty ve třídách jedna až tři ženy, teď už je jich až 30 procent. Máme studenty od 19 do 75 let, někteří mají za sebou jen základní školu, jiní třeba doktorát.

Je dnešní med jiný než před lety?
Za sebe jako včelaře bych řekl, že mí klienti preferují stále stejné medy. Chuť medu se mění podle toho, kde včely seberou nektar, v případě tmavého medu medovici. Ale podle mého soudu se obecně med tolik nemění, protože se příroda také z krátkodobého hlediska příliš nemění.

Jaký je výhled letošní úrody medu?
Oblast od oblasti to bude různé. Někteří kolegové v Čechách už vytáčeli med, já ještě ne. Byla dlouho zima, na jaře hodně dešťů, včely nedostaly šanci tolik medu vyprodukovat. Nevypadá to příliš dobře, ale musíme doufat, naděje umírá naposled.