Model lodi Santa Maria, která vyplula v roce 1492 přes Atlantik na západ. | foto: Jaroslav Hubený

Santa Maria, křižník Bismarck i phantomy jsou taháky muzea pod Sněžníkem

  • 0
Prázdninovým tahákem Městského muzea v Králíkách jsou modely slavných lodí a letadel. Jejich autorem je domácí tvůrce Milan Halounek, který je zatím nikde ve větším rozsahu nevystavoval.

„Teprve po delším rozvažování se nechal přimět k tomu, aby je vystavil. Vystavujeme 22 lodí a 25 letadel, což vypadá, že není hodně, ale modely jsou poměrně velké a zabírají docela dost místa. Jen například křižník Bismarck, který vévodí horní části expozice, má jeden a půl metru na délku. Pan Halounek ho dělal tři roky a stěhování dodávkou či umístění ve vitríně nebylo jednoduché,“ řekl ředitel Městského muzea Králíky Michal Kos.

Například letadel má tvůrce doma mnohem víc, přes půl tisícovky, nejen spitfiry, migy, phantomy, gripeny a další letouny ukazované v muzeu. Rozměrem větší jsou lodě, autor je většinou vyřezává z překližky a používá samozřejmě i další materiály. Třeba na obřím křižníku Bismarck je zábradlí, které udělal z vlasce, což znamenalo velmi titěrnou práci.

Že má svoji výstavu místní člověk, je podle ředitele muzea pro pořadatele i návštěvníky vždy „třešnička na dortu“.

„Lidé v Králíkách jsou místní patrioti, takže se vyplnilo předchozí očekávání, že výstava bude mít úspěch. Jsou rádi, když je představován někdo, kdo taky něco umí a moc se to zatím ani nevědělo,“ řekl Michal Kos, který se po vzoru svého předchůdce snaží přibližovat i výtvarníky z různých končin, případně z blízkého zahraničí.

Výstava modelů s názvem Na vodě a ve vzduchu je otevřena do 21. srpna.

Hosté muzea se však při jeho návštěvě mohou seznámit i se vznikem a historií Králík a se speciálními expozicemi betlémářství a varhanářství, tedy oborů, které mívaly ve městě bohatou tradici.

„Laikové i profesionálové také často obdivují například naše přírodopisné sbírky, které jsou nasměrované ke Králickému Sněžníku,“ dodal ředitel muzea.