Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční pohotovost drží oproti loňsku polovina ordinací v Pardubickém kraji

  14:37aktualizováno  14:37
Letos o svátcích bude fungovat v celém kraji jen šest pohotovostí. Loni jich bylo třináct. Přitom sami lékaři připouští, že lidé lékaře na pohotovosti vyhledávají poměrně často. Krajští politici slíbili, že další velké zásahy do chodu pohotovostí už dělat nebudou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Když jsem sloužil loni na Silvestra, ošetřil jsem 75 lidí za dvanáct hodin," říká lékař Vítězslav Novohradský, který už rok a půl řídí největší lékařskou pohotovost v Pardubickém kraji.

Do přízemí domu na Dubině v Pardubicích jezdí lidé z celého pardubického okresu. Sloužit bude oba sváteční víkendy od 10 do 22 hodin.

"O svátcích přichází více lidí se zhoršením chronického stavu, astmatici, lidé s nemocným srdcem, jimž léky nezaberou tak, jak by měly," říká Novohradský.

Lékařské pohotovosti pro děti a dospělé zbyly kvůli úsporám jen v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách, Ústí nad Orlicí a v Hlinsku. Pardubický kraj slibuje, že už škrtat žádné pohotovosti nebude. "Peníze na provoz pohotovostí na příští rok máme," uvedla krajská radní Markéta Tauberová.

Pryč jsou ovšem doby, kdy lékaři na pohotovosti čekali na pacienty po celou noc. Někde přestali sloužit i ve všední dny. O to víc ale teď pacienti vytáčejí linku 155. Počet výjezdů záchranné služby se za pět let v kraji skoro zdvojnásobil.

Pohotovosti jsou o víkendech plné

Lidé využívají hlavně ordinace dětské pohotovosti. Ta v Chrudimi je o víkendech pravidelně plná. Předminulou sobotu jenom za dopoledne zvládla lékařka vyšetřit přes dvacet dětí, minulou sobotu dopoledne se nával opakoval. Vytížená je i pohotovost pro dospělé v Pardubicích.

"Za rok a půl mi ordinací prošlo osm tisíc lidí, tedy zhruba čtrnáct pacientů na den. Nejvíce lidí chodí v sobotu, neděli a v pondělí," řekl Novohradský.

Drobné změny ale přijdou. "Na pohotovost ve Svitavách ve všední den odpoledne chodí jeden dva pacienti. Je nutné zvážit, zda to má smysl. Od prvního ledna ale žádné změny nebudou," uvedla Tauberová.

I v Chrudimi řeší, zda má cenu provozovat pohotovost pro dospělé ve všední dny. Pokud ano, město a obce na to budou muset přispět. "Od ledna bude vše pokračovat jako dosud, ale budeme vést s městem jednání, zda by bylo ochotno tuto věc podpořit," uvedl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Najdete na iDNES.cz