Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prkna jezdí všemi směry. Palubovku v pardubické hale čeká výměna

  12:40aktualizováno  12:40
Přehnané šetření minulého vedení Pardubického kraje při stavbě sportovní haly na Dašické ulici se projevuje i po dvou letech. Ukazuje se, že palubovka je nekvalitní a doslova se sportovcům hýbe pod nohama. Kraj zvažuje, že ji vymění.

Bývalá ředitelka gymnázia Jitka Svobodová ve sportovní hale Dašická, které má problémy s palubovkou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Přestože sportovní hala na Dašické v Pardubicích ještě téměř svítí novotou, už nyní je zřejmé, že palubovka se tady příštích Vánoc nedožije. Trámy se pod sportovci prohýbají, jednotlivé desky doslova plují všemi směry a mezi nimi se objevují centimetrové škvíry.

„Je tam asi dvanáct míst, kde se podlaha při doskoku dvou hráčů propadne tak, že je tam viditelná nerovnost,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Je na vině dodavatel stavby, nebo špatný projekt?

S reklamací se Gymnázium Dašická, kterému hala patří, společně s krajem obrátily na dodavatele stavby Staeg, tam však nepochodily. Tančící palubovka je prý důsledkem chyb v projektu, které způsobují vyšší vlhkost, a tudíž měkčí trámy pod palubovkou.

Stavební společnost však uvádí, že o problémech neví. „K dnešnímu dni neevidujeme žádnou písemnou reklamaci palubovky ve sportovní hale Dašická v Pardubicích, tedy se více k tomuto nemůžeme vyjádřit,“ uvedla mluvčí stavební společnosti Monika Švehlová.

Projekt haly však skutečně při přípravách prošel drastickými změnami. Vzniklé úspory, které dosáhly kolem třiceti milionů korun, se staly chloubou tehdejšího náměstka hejtmana Jana Tichého.

S oblibou pořádal tiskové konference, na kterých se prezentoval s vytištěnými papíry, na nichž byly vyčísleny úspory. Hala placená převážně z dotací Evropské unie měla původně stát 72 milionů korun.

Především po tlaku právě Jana Tichého však cena díla klesla na 42 milionů. Jenomže hned po dokončení stavby se ukázalo, že zmíněné úspory spíše přípomínaly klasikovo rčení „nechci slevu zadarmo“.

Kritici poukazovali na to, že vznikla spíše řadová tělocvična než moderní hala, dostavba haly a odstranění nedodělků stály dalších jedenáct milionů korun. K těm se teď připočtou náklady na opravu nebo dokonce výměnu celé palubovky.

„Kvalita palubovky skutečně neodpovídá tomu, že je jen dva a půl roku stará. Necháme vyhotovit dva posudky a podle jejich závěrů budeme postupovat dále,“ uvedl ředitel Gymnázia Dašická Luděk Burian.

Pokud posudky skutečně prokážou, že je palubovka z nekvalitního materiálu, případně špatně položená, může podle hejtmana Netolického dojít i na soud. „Rozhodně budeme vyžadovat odpovědnost po dodavatelské firmě,“ dodal Netolický. Hala je nyní v běžném provozu, přes den tady probíhá výuka tělesné výchovy gymnazistů, po večerech sem docházejí další sportovní kluby.

Na halu čekali sportovci dvacet let

Nová hala měla přitom být doslova svátkem pardubických sportovců, kteří na podobnou stavbu čekali dvacet let. S halou totiž vedle extraligových florbalistů počítaly také basketbalistky BK Studánka, které tehdy hrály rovněž nejvyšší českou soutěž. Nastupovat by v ní měli také házenkáři a využívána je nyní i druholigovými futsalisty.

O hale s moderním povrchem však dnes již nemůže být řeč. Hejtman Netolický dokonce zastavil plánované přebroušení a nalajnování povrchu. „Ze těchto okolností, kdy je palubovka ve špatném stavu a přebroušení by vyšlo na čtyři sta tisíc korun, raději zvážíme, jak s ní naložit,“ řekl.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Najdete na iDNES.cz