Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Český rekordman mezi vánočními zdobiteli má 37 tisíc žárovek

  6:57aktualizováno  6:57
Je velkým lákadlem pro děti, uhrane i řadu dospělých. Dům Václava Trunce v Chotovicích u Litomyšle totiž zdobí desetitisíce žárovek, led světýlek a efektů.

Právě před pár dny mu Agentura Dobrý den poslala výtisk České knihy rekordů, kde je už nastálo zapsán jako majitel největšího vánočního zdobení v zemi. Václav Trunec opět celý podzim kupoval další stovky vánočních světel a svůj dům letos poprvé vybaví webovou kamerou a počítadlem návštěvnosti.

Fotogalerie

„Loni přišlo nejvíc lidí, tak jsem se to rozhodl letos spočítat,“ říká muž, k jehož domu se sjíždí o Vánocích stovky lidí.

Václav Trunec už sice někdy uvažuje o postupném utlumování výzdoby, avšak letos bude na jeho domě, altánku a zahradě o zhruba dva tisíce barevných vánočních světýlek více než loni. Celkem se jich tam rozzáří asi 37 tisíc.

„Teď už pořizuji ledkové svítící řetězy, vždy s nimi koupím jeden náhradní na případné opravy, když některá dioda odejde,“ uvádí. Výzdobu začíná tvořit už v říjnu. Když je hotová, rozsvěcuje ji dálkovým ovládáním. Osvětlení má letos na dvě stě různých úseků a napětí řídí sto osmdesát traf.

„Když uklidím listí, připevním nejdříve osvětlení na střechu. Kdyby nachumelilo nebo dlouho pršelo, tak bych se tam nedostal. Kvůli tomu mám třeba patnáctimetrový smrk na zahradě vánočně ustrojený už týden před Dušičkami,“ řekl Trunec. Zahrada u domu je letos také jiná. Zdobí ji nový dřevěný plůtek, předělaná je zvonička, v altánku se nachází velký jelen.

On-line kamera bude zatím jen jedna a bude mířit na altánek. „Zkouším to. Lidé chtějí vědět, když sem jedou, jaké je tady počasí. Loni sem třeba přijela rodina s dětmi až někde z Chomutova. Několik hodin sem jeli, chvíli tady postáli a pak zase odjeli těch tři sta kilometrů domů,“ popisuje Trunec.

Má také tlustě popsanou návštěvní knihu, kterou dává do altánku každý rok zcela novou. „Loni byla úplně celá popsaná, tak plnou jsem ji ještě neměl.“ Návštěvníci si mohou z jeho zahrady odnést pohlednici nebo hodit do schránky psaní Ježíškovi.

„Na Štědrý den sem jezdí hodně lidí před večeří, já si také odejdu na rodinnou štědrovečerní večeři a pak se sem vracím. Lidé přijíždějí i po osmé hodině, odvážejí například rodiče domů nebo do penzionů a u nás si udělají zastávku. Někteří už si z toho udělali tradici,“ říká Trunec.

Vánoční nával u domu Václava Trunce končí až na Tři krále. Od té doby Trunec rozsvěcuje své osvětlení ještě po celý leden, ale jen po domluvě.

Letos se na jeho ještě nedokončené osvětlení domu přijeli podívat první lidé až z kanadského Toronta. „Moc se jim to líbilo a nevadilo jim, že to není ještě hotové,“ vypráví Václav Trunec.

Na své zahradě nemá spřežení sobů se Santa Clausem ani dědu Mráze. Jeho jinak všední, až tuctový dům se zahradou ozáří o nejkrásnějších svátcích roku desetitisíce světel a jeho Vánoce jsou tradiční s českým Ježíškem a s českými zvířaty. Výzdobu domu lze vidět denně od 16:30 do 22 hodin.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Najdete na iDNES.cz