Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Český rekordman mezi vánočními zdobiteli má 37 tisíc žárovek

  6:57aktualizováno  6:57
Je velkým lákadlem pro děti, uhrane i řadu dospělých. Dům Václava Trunce v Chotovicích u Litomyšle totiž zdobí desetitisíce žárovek, led světýlek a efektů.

Právě před pár dny mu Agentura Dobrý den poslala výtisk České knihy rekordů, kde je už nastálo zapsán jako majitel největšího vánočního zdobení v zemi. Václav Trunec opět celý podzim kupoval další stovky vánočních světel a svůj dům letos poprvé vybaví webovou kamerou a počítadlem návštěvnosti.

Fotogalerie

„Loni přišlo nejvíc lidí, tak jsem se to rozhodl letos spočítat,“ říká muž, k jehož domu se sjíždí o Vánocích stovky lidí.

Václav Trunec už sice někdy uvažuje o postupném utlumování výzdoby, avšak letos bude na jeho domě, altánku a zahradě o zhruba dva tisíce barevných vánočních světýlek více než loni. Celkem se jich tam rozzáří asi 37 tisíc.

„Teď už pořizuji ledkové svítící řetězy, vždy s nimi koupím jeden náhradní na případné opravy, když některá dioda odejde,“ uvádí. Výzdobu začíná tvořit už v říjnu. Když je hotová, rozsvěcuje ji dálkovým ovládáním. Osvětlení má letos na dvě stě různých úseků a napětí řídí sto osmdesát traf.

„Když uklidím listí, připevním nejdříve osvětlení na střechu. Kdyby nachumelilo nebo dlouho pršelo, tak bych se tam nedostal. Kvůli tomu mám třeba patnáctimetrový smrk na zahradě vánočně ustrojený už týden před Dušičkami,“ řekl Trunec. Zahrada u domu je letos také jiná. Zdobí ji nový dřevěný plůtek, předělaná je zvonička, v altánku se nachází velký jelen.

On-line kamera bude zatím jen jedna a bude mířit na altánek. „Zkouším to. Lidé chtějí vědět, když sem jedou, jaké je tady počasí. Loni sem třeba přijela rodina s dětmi až někde z Chomutova. Několik hodin sem jeli, chvíli tady postáli a pak zase odjeli těch tři sta kilometrů domů,“ popisuje Trunec.

Má také tlustě popsanou návštěvní knihu, kterou dává do altánku každý rok zcela novou. „Loni byla úplně celá popsaná, tak plnou jsem ji ještě neměl.“ Návštěvníci si mohou z jeho zahrady odnést pohlednici nebo hodit do schránky psaní Ježíškovi.

„Na Štědrý den sem jezdí hodně lidí před večeří, já si také odejdu na rodinnou štědrovečerní večeři a pak se sem vracím. Lidé přijíždějí i po osmé hodině, odvážejí například rodiče domů nebo do penzionů a u nás si udělají zastávku. Někteří už si z toho udělali tradici,“ říká Trunec.

Vánoční nával u domu Václava Trunce končí až na Tři krále. Od té doby Trunec rozsvěcuje své osvětlení ještě po celý leden, ale jen po domluvě.

Letos se na jeho ještě nedokončené osvětlení domu přijeli podívat první lidé až z kanadského Toronta. „Moc se jim to líbilo a nevadilo jim, že to není ještě hotové,“ vypráví Václav Trunec.

Na své zahradě nemá spřežení sobů se Santa Clausem ani dědu Mráze. Jeho jinak všední, až tuctový dům se zahradou ozáří o nejkrásnějších svátcích roku desetitisíce světel a jeho Vánoce jsou tradiční s českým Ježíškem a s českými zvířaty. Výzdobu domu lze vidět denně od 16:30 do 22 hodin.

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Najdete na iDNES.cz