O zachování či zrušení výherních hracích přístrojů rozhodnou voliči v Ústí nad Orlicí během pátku a soboty. Ilustrační foto.

O zachování či zrušení výherních hracích přístrojů rozhodnou voliči v Ústí nad Orlicí během pátku a soboty. Ilustrační foto. | foto: Martin Mráz, MAFRA

Voliči v Ústí nad Orlicí hlasují také o zákazu automatů

  • 0
Souběžně s komunálními volbami pořádají v Ústí nad Orlicí také místní referendum. Voliči odpovídají na otázku, zda souhlasí s tím, aby zastupitelstvo města v rámci své samostatné působnosti zakázalo provozování sázkových her na území města a jeho částí.

Položená otázka má na hlasovacím lístku 10 řádek a odkazuje na paragrafy a odstavce zákonů a vypočítává druhy zařízení, jako například výherní hrací přístroje, interaktivní videoloterijní terminály nebo lokální i centrální loterijní systémy.

Těsný výsledek

Referendum o hazardu není platné, protože přišlo málo voličů. Chybělo přitom jen pár hlasů. Podle volební komise hlasovalo 3961 lidí, tedy 34,4 procenta oprávněných voličů. Nutná byla účast 35 procent.

Aktualizováno 12. října
Zdroj:
www.ustinadorlici.cz

„Nechceme zůstat posledním městem, kam se budou gambleři sjíždět,“ uvedl Daniel Dostrašil, spoluautor výzvy, která požadovala zavření všech heren k začátku roku 2015 na celém území města.

Vyhlášení referenda zastupitelé odůvodnili zájmem města omezit negativní jevy spojené s provozováním loterií a jiných podobných her.

„Priority a cíle města spočívají zejména ve zvýšení důrazu na prevenci kriminality a na posilování úrovně ochrany sociálně slabých skupin obyvatel města,“ konstatovali ve svém usnesení.

Je to svátek demokracie

Ti, kteří jinak veřejný život moc nesledují, mohou být zaskočeni, protože se s hlasovacími lístky neměli možnost setkat již dříve ve svých poštovních schránkách, ale každý volič si je může vyzvednout až v hlasovací místnosti.

Počet obyvatel na jeden výherní automat

Přelouč 79

Ústí nad Orlicí 86

Polička 97

Pardubice 112

Svitavy 119

Česká Třebová 119

Chrudim 125

Litomyšl 127

Poznámka: data jsou z prosince 2013

Náklady spojené s provedením místního referenda radnice odhaduje na 220 až 250 tisíc korun. K platnosti hlasování o omezení nebo zákazu heren je nutné, aby k referendu dorazilo aspoň 35 procent voličů.

„Ať již výsledek dopadne jakkoliv, jedná se o skutečný svátek demokracie, kterého si je třeba vážit. Jedinou možnou prohrou by tak bylo, pokud bychom jej neslavili, svých práv nevyužili a k otázce hazardu se nevyslovili,“ komentoval uspořádání referenda člen spolku SPOUSTI - Spolek pro organické Ústí Robert Osman.

Zákaz hazardu v ulicích už schválili představitelé Vysokého Mýta, Skutče, Králík i Litomyšle. Ve většině měst však automaty blikají a interaktivně se s hráči dělí o výhry i prohry.