Tyršovy sady v Pardubicích nemají vyhráno, odpůrci se nevzdávají

  7:49aktualizováno  7:49
Pardubický magistrát každým dnem vypíše soutěž, ve které bude hledat firmu, jež opraví za 75 milionů Tyršovy sady. Zatímco vedení města doufá, že roky odkládanou stavbu už nic nezhatí, odpůrci budou dělat vše pro pravý opak. Jehličnany podle nich slouží jako přirozená hráz zplodinám z pardubických podniků.

Demonstrace proti kácení stromů na náměstí Republiky v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Už dva roky se náměstek pardubické primátorky František Brendl marně snaží spustit generální rekonstrukci Tyršových sadů v centru města. Projekt za 75 milionů zpočátku blokovali odpůrci masivního kácení v parku, v létě pak vše ztroskotalo na tom, že vítězná firma DIS Brno, která sady měla opravit, odmítla převzít staveniště.

Ovšem nedávno zastupitelé schválili rozjetí druhého pokusu a Brendl uvěřil, že stavba placená z valné části z Unie se letos konečně rozjede.

"Projekt jsme výrazně změnili podle přání lidí z občanských sdružení. Neskácíme ani jeden velký zdravý strom. Nakonec jich padne jen zhruba sto poškozených či starých. Myslím, že nyní už nám odpůrci cestu ke stavbě zkomplikovat nemůžou," řekl náměstek primátorky František Brendl s tím, že by rekonstrukce mohla začít už v létě.

Ruce pryč od parku! To platí i nadále

Jenže tak snadné to podle všeho nebude. Lidé z organizace Chráníme stromy se nechtějí smířit ani s novou podobou projektu a budou i nadále činit vše pro to, aby se park navrženým způsobem neopravoval.

"S upraveným projektem na revitalizaci Tyršových sadů vyjádřilo před zasedáním zastupitelstva naše sdružení Chráníme stromy zásadní nesouhlas. Nevíme tedy, kde bere magistrát přesvědčení, že dohoda s občanskými iniciativami je za dveřmi, a toto stanovisko v různých podobách publikuje," uvedl člen občanského sdružení Jiří Svoboda.

Navíc on i jeho kolegové mají jasný plán, jak stavbu definitivně zablokovat. Pomoci jim může hlavně čas. Magistrát totiž musí stavbu spustit ještě letos, aby ji mohl financovat z evropských peněz.

"Jsme rozhodnutí projekt definitivně zlikvidovat. Budeme hrát o čas, který politikům zásadně chybí. Nemají stále povolení na kácení velkých stromů a těžko ho hned tak získají. Musí totiž nejdříve předložit znalecký posudek, který posoudí vodní režim v parku. Pokud se nařízení krajského úřadu budou snažit nějakou fintou obejít, podám na ně trestní oznámení, a tím se celé přípravy opět zbrzdí," říká Jiří Svoboda.

Stoupne spodní voda i množství zplodin

Svoboda projekt usilovně kritizuje hned od chvíle, kdy byl zveřejněn. Lidem z občanského sdružení Chráníme stromy se toho nelíbí skutečně hodně. Například to, že mají zmizet všechny jehličnany.

"Tvoří jakousi přirozenou hráz zplodinám ze Synthesie a dalších průmyslových podniků. Navíc pokud se odtěží vzrostlé stromy, stoupne už tak v dost podmáčeném parku hladina spodní vody na neúnosnou míru a vyloučí tak i jakoukoliv novou výsadbu," uvedl Svoboda.

Kritika se zaměřila i na cenu projektu. Ačkoliv z něj úředníci podle Brendla vyškrtali mnoho položek, stále se šplhá na 75 milionů. Cena klesla jen asi o 1,2 milionu.

"Cena zůstala téměř stejná hlavně proto, že nechceme, aby se opakoval loňská situace, kdy stavební firma podsekla cenu a pak zjistila, že to za ty peníze postavit nemůže," uvedl Brendl, který inkasuje výtky také z opoziční ODS.

"Zastupitelé dostali úpravy projektu na opravu sadů e-mailem jen pět hodin před jednáním a navíc bez jakékoli ekonomické kalkulace," uvedl opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl, který má podle svých slov obavy z toho, že magistrát utratí peníze za výběrové řízení na stavitele, ale park se stejně zatím opravovat nebude.

"Přes připomínky občanských sdružení i opozičních zastupitelů tlačí tento projekt vedení města na základě nedostatečných podkladů dál. Vedle pofidérní ekonomiky celého projektu jsou problémovými oblastmi stále chybějící hydrogeologický znalecký posudek, louka u Příhrádku, plánované osvětlení přinášející vysoké světelné znečištění a vysoké provozní náklady parku," dodal Petr Klimpl.

Náměstek Brendl, který prý už opravu parku bere jako "svoje dítě", se však prý rozhodně vzdávat nehodlá.

"Doufám, že komplikace, které mohou odpůrci vyvolat, už nejsou tak závažné, že by zastavily projekt," uvedl Brendl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Pardubický lídr ODS se vzpírá, ale jeho kolegové chtějí do koalice s ANO

Vyjednávací tým lídrů. Zleva stojí primátor Martin Charvát (ANO), Ludmila...

Dva týdny po volbách se zdá, že koaliční jednání v Pardubicích směřuje ke konci. ODS totiž výrazně nakročila ke...

VIDEO: Srdce pro Václava Havla doplní stovky zrcátek ze všech koutů země

Zrcátka pro Václava Havla.

Na patnáct set různých malých zrcátek přinesli a poslali lidé z celé republiky autorům známé plastiky Srdce pro Václava...

Nadšenec opravil cvičný kluzák německé Luftwaffe

Vladko Vácha s německým kluzákem

Cvičný německý kluzák, který vyráběla za války vrchlabská automobilka, bude mít obnovenou premiéru. Nadšenec z...

Najdete na iDNES.cz