Slibovaný potok pod zámeckou zdí nabízí místo čisté tekoucí vody poněkud jinou...

Slibovaný potok pod zámeckou zdí nabízí místo čisté tekoucí vody poněkud jinou podívanou. Podle autorů záměru je všechno v pořádku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Místo slibovaného zurčícího potoku u zámku vznikl jen brčálový kanál

  • 8
Jedním z nových prvků v opravených Tyršových sadech měl být i zurčící potůček tekoucí pod zámeckou zdí. Místo něj však mohou lidé vidět jen stojící vodu připomínající hustou špenátovou polévku.

Kdo by si během návštěvy parku nepřál posedět u klidné tekoucí vody, ve které se pod listy rákosí prohánějí drobné rybky? Takový byl i plán tvůrců nové podoby Tyršových sadů a jejich okolí.

Potok pod pardubickým zámkem překryla tropická a subtropická kapradina azola zpeřená. Teploty pod nulou ji likvidují.

Pohled do parku pod zámeckou zdí však ukazuje, že se záměr ne zcela podařil. Vodní koryto je sice nově vybudované, místo potoku však mohou lidé sledovat hustý zelený koberec okřehku a plovoucí vodní kapradiny, který neprodyšně pokryl vodní hladinu.

Opravu parku měl ještě v minulém volebním období na starosti tehdejší náměstek primátorky František Brendl. „Projekt hovořil o mírně tekoucí vodě, jde o to zjistit, proč tomu tak teď není. Někde se zjevně stala chyba,“ řekl Brendl.

Podle současného vedení města i architekta celé opravy je ale vše v pořádku. „Údajně vlivem horka se stalo, že celý potok zarostl, ale u náhonu je patrné, že voda stále přitéká. Ekologové říkají, že je vše v pořádku, potok má samočistící schopnost,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Nevábná hladina se prý za několik let vyčistí sama

Architekt Tomáš Jiránek se nejprve k otázce zarostlého potoka nechtěl vyjadřovat. Nechal si však posléze zaslat dotazy písemně.

„Stanoviště se budou vyvíjet několik let, než docílí své možné míry rovnováhy. Spády jsou velmi malé, proudění vody je jen málo viditelné. To je však záměrné,“ uvedl Jiránek s tím, že prudký nárůst okřehku, zvláště v letošním parném létě, je zcela přirozenou součástí života tohoto vodního biotopu. „Projekt je naprosto v pořádku,“ dodal.

Uvedené samočistící mechanismy skutečně mohou v tekoucí vodě fungovat. Umělý potok pod zámkem má však odtok spodní trubkou, a tak vše, co vyroste na hladině, na ní zůstává.

Navíc je součástí porostu i tropická kapradina, která se do potoka dostala nedopatřením. Ta vytváří mnohem větší množství zelené hmoty než drobný okřehek, a tak půjdou za pár týdnů ke dnu metráky hnijící biomasy, které už z potoka nikdo nedostane.

Řešením by bylo odstranit rostliny z hladiny ještě před tím, než začnou s nadcházejícím podzimem hynout. Jinak ukáže až příští jaro, do jaké míry má nový potok v parku pod zámkem skutečnou samočistící schopnost a zdali se nebude „zelený scénář“ opakovat.