Chybějící elektrické vedení a nedostatek proudu začínají brzdit rozvoj Poličska.

Chybějící elektrické vedení a nedostatek proudu začínají brzdit rozvoj Poličska. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

ČEZ nemá proud pro Poličku, firmy si nemohou dovolit vyšší odběry

  • 12
Problémy s nedostatkem elektrického proudu děsí Poličku. Stavba nového vedení z Hlinska vázne. A už na to začínají doplácet investoři.

Představa, že vám distributor elektrické energie automaticky připojí k síti třeba nový dům, dílnu či továrnu, nemusí být v 21. století takovou samozřejmostí, jak se na první pohled zdá. Reálný problém se rýsuje na Poličsku.

Tam chybí dostatek volné elektrické energie pro velké firmy. Pokud se problém nevyřeší, nebude ČEZ do několika let připojovat ani maloodběratele.

Situaci se rozhodl řešit hejtman kraje vyvoláním jednání s polostátním kolosem, který už několik let připravuje stavbu nové linky vysokého napětí z Hlinska do Poličky. Ta má celou oblast Poličska energeticky posílit. Stavba však nabírá zpoždění kvůli nesouhlasu lidí i územním plánům obcí, které nejsou v souladu s připravovanou stavbou.

Chybějící vedení limituje rozvoj podnikání

Firma Flídr ze Širokého Dolu se zabývá kovovýrobou a lisováním plastů. Zaměstnává dvě stovky lidí a ráda by rozšířila výrobu. Ovšem nedostatek proudu jí v tom brání.

„Je to zásadní problém. Musíme si elektrickou energii vyrobit prostřednictvím turbín na zemní plyn, než abychom si ji dokoupili z rozvodné sítě. ČEZ nás odmítl připojit. Vstřikovací lis na termoplasty má příkon 180 kW,“ prohlásil jednatel Karel Flídr.

Podobné problémy s připojením má i poličský výrobce hraček a puzzle, německá firma Ravensburger, která chtěla závod se 600 lidmi do budoucna rozšiřovat. „Jestli ČEZ síť nepropojí, bude mít problém nejenom poličský průmysl,“ uvedl ředitel závodu Marcel Hlouš.

Podle poličského starosty Jaroslava Martinů se o posílení vedení mezi Hlinskem a Poličkou mluví 20 až 30 let. Sám hovoří o chybějícím vedení jako o limitující věci pro budoucí rozvoj Poličky.

„Bavíme se o tom, že když se všechno povede tak jak má, hotovo by mělo být v roce 2018. To jsou ještě čtyři roky. Když slyším, kolik je kolem toho problémů, tak nedej bože, co se bude dít,“ krčí rameny Jaroslav Martinů.

„Ani jsme z toho nemohli spát,“ říká starosta

Problém s nedostatkem elektrické energie si v plné nahotě uvědomil na začátku roku při jednání s firmou Milacron, která v Poličce staví nový výrobní areál.

„Jeden z těch problémů byl, zda vůbec ČEZ napojí nový závod požadovaným odběrem, což nebylo z prvopočátku jisté. Nás s tím potrápili tak, že jsme z toho nemohli ani spát,“ povzdechl si starosta. Stejné obavy panují i nad připojováním nových rodinných domů.

Skupina ČEZ, která připravuje osmadvacet kilometrů dlouhé 110 kV vedení, předpokládá, že problémy s napájením odběrů v oblasti Poličska budou vyřešeny spolu s výstavbou nové transformovny 110/35 kV.

„Na Poličsku v současné době evidujeme několik zamítnutých žádostí o navýšení odběrů z hladiny vysokého napětí. Na hladině nízkého napětí odběry připojujeme i nadále,“ informovala mluvčí ČEZ Šárka Beránková.

Stavět se mělo minulý rok

S projektovou přípravou investice za zhruba 400 milionů korun začal ČEZ již v roce 2008 a podle prvních plánů se měl úsek mezi Hlinskem a Poličkou začít stavět již v minulém roce. V současné době je trasa zanesena ve schválených Zásadách územního rozvoje Pardubického kraje. Termín dokončení projektové dokumentace se může prodloužit.

„Závisí na průběhu projednávání s majiteli dotčených pozemků a také s obcí Borová, kde byla sepsána petice proti výstavbě vedení,“ dodala Beránková.

Lidem v Borové se nelíbí, že obcí budou procházet desítky metrů vysoké stožáry.

„Nechceme bojkotovat rozvoj průmyslu. Mezitím totiž chce stát posílit linku 400 kV, která obcí taky prochází. Byli jsme u toho, když se schvalovaly zásady rozvoje kraje. Na zastupitelstvu jsme říkali, že nás přenosová soustava zničí. O územním plánu se budeme bavit v příštích týdnech,“ řekl zastupitel Borové Vojtěch Bednář.

Územní řízení, které loni zahájil stavební úřad v Hlinsku, nepokračuje nejen kvůli protestu v Borové, stavba není v souladu s územními plány i jinde. Vedoucí stavebního úřadu v Hlinsku Jana Kozáčková si netroufá odhadnout, kdy bude vydáno územní rozhodnutí a stavba se rozjede.

„To bych věštila z křišťálové koule. Nezáleží na nás, ani na správních lhůtách. Uvidíme, jak budou postupovat lidé, kterým se to nelíbí a zda se budou v řízení odvolávat,“ prohlásila.

Hejtman Martin Netolický v nebližších dnech vyvolá jednání s ČEZ. „Je třeba urychlit postup správce přenosové soustavy, aby stavba nového vedení byla prioritou. Jednání by se zúčastnili rovněž zástupci místních samospráv,“ navrhl řešení hejtman kraje.