Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbaři finišují. Na soutoku bude ideální park pro rodiny i sportovce

  14:30aktualizováno  14:30
Pardubická radnice dokončuje za 30 milionů opravu parku Na Špici. U soutoku Labe a Chrudimky vyrostly vedle lávky přes řeku nová hřiště, lanovka nebo sportoviště. Hotové jsou už i chodníky nebo lavičky. Otevírat pro veřejnost se bude do měsíce.

Desítky dělníků dokončují opravu okolí soutoku Labe a Chrudimky za 30 milionů korun. Na snímku je nová lávka přes Chrudimku. Ta přes Labe čeká na stavební povolení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kdyby každá stavba v Pardubicích probíhala tak jako oprava parku Na Špici, zřejmě by voliči neměli tak silné nutkání poslat dosavadní vedení radnice do opozice.

Na rozdíl třeba od opravy třídy Míru se park v jednom z nejhezčích míst ve městě proměnil k lepšímu bez zbytečných emocí, problémů a také vcelku vydařeně.

Fotogalerie

„Chtěli jsme, aby tady vyrostl park, kam budou mít lidé důvod chodit,“ uvedl končící náměstek primátorky František Brendl.

Na první pohled se zdá, že zadání je splněno. V novém parku lidé najdou tichá zákoutí, která tam bývala už před opravou. Ideální místa na procházky budou hlavně kolem jezírka Čičák.

„Je tady unikátní hnízdiště ptáků, nemohli jsme tady stavět. Proto jedna z částí parku zůstane bez výrazných změn,“ řekl na nově vydlážděném chodníku náměstek Brendl.

K soutoku zamíří tenisté, volejbalisté i fotbalisté

Na své by si měli přijít i sportovci. Omšelý areál na pálku totiž nahradilo velké hřiště, na kterém jsou dva kurty na basketbal. Víceúčelové sportoviště však mohou použít i vyznavači tenisu, badmintonu, volejbalu, nohejbalu, fotbalu, házené nebo hokejbalu.

„Hřiště bude oplocené a bude na něj dohlížet z blízkého altánu správce. Ovšem vstup bude volný pro všechny. V případě většího zájmu o hřiště spustíme jednoduchý systém rezervací,“ vysvětluje František Brendl s tím, že u altánku bude pro zájemce nachystán i gril.

Velkou radost budou mít z nového pardubického zákoutí i děti. V areálu vyrostlo hned několik hřišť pro nejmenší. Největší bitva se zřejmě bude svádět o lanovku, která bude dlouhá zhruba patnáct metrů.

„Všechny dřevěné prvky, které na hřišti vidíte, jsou vyrobeny ze dřeva, které pochází tady z parku,“ uvedl Brendl s tím, že rozpočet stavby se vejde do původně plánovaných 30 milionů korun.

Z této částky přitom hned třetinu uloupla výstavba nové lávky přes Chrudimku. Její jedinou nevýhodou je až příliš příkrý sklon, který například vozíčkář bez pomoci nezvládne. „Bohužel jsme lávku museli udělat tak, aby pod ní v případě potřeby proplul sací bagr. To byl požadavek Povodí Labe,“ vysvětlil politik, který počítá své další působení na radnici už jen na dny.

Zajímavý bude i samotný soutok. Pod nánosem zeminy na něm dělníci našli historický vydlážděný chodník, po kterém se bude moci nově dojít až k vodě. Místo navíc ozdobí nasvětlené plastiky, které budou vyvolávat iluzi rákosí.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz